'MEB’İN ÇIKARDIĞI YÖNETMELİK DÖNÜŞÜM TALEBİ OLMAYAN DERSHANELERİN ÇALIŞMA İZİNLERİNİ ETKİLEMİYOR'
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "Dershaneler kapanamaz" kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni bir formül hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri; dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesine rağmen 'dershane' ibaresinin artık yasada bir karşılığı olmadığını ileri sürüyor. Bazı hukukçularda Milli Eğitim Bakanlığı'nın hukuka aykırı davrandığını ileri sürerek, 'Anayasa Mahkemesi kararını verdi, dershaneler kayıt almaya devam edecek' diyor. Biz de Hukukihaber.net olarak bu konudaki bilinmeyenleri Pak Egitim İş Sendikası Hukuk Müşaviri ve Avukat Mehmet Kasap'la konuştuk. 

(MEHMET ALİ AY / HUKUKİ HABER)

Hukukihaber.net'e özel açıklamalarda bulunan Pak Egitim İş Sendikası Hukuk Müşaviri ve Avukat Mehmet Kasap, "MEB’in yeni çıkardığı yönetmelik dönüşmek istemeyen dershaneleri hiç ilgilendirmiyor. Vatandaş dershaneler kaldırıldı diye düşünüyor, belki ama bu yönetmeliğin, dershanelerle alakasının olmadığını söylemekte fayda var. Yönetmeliğe baktığımızda zaman dershane tabirinin tek bir yerde bile zikredilmedigini açıkça görüyoruz" dedi. 

İşte Av. Kasap'la yaptığımız o röportaj;

'DERSHANLERİN DÖNÜŞÜM BAŞVURUSU YAPMASINA GEREK YOK'

MEB'in son hamle yönetmeliğinde sadece ‘isteyen kurumlar’ diyor, ‘dershaneler’ demiyor. İsteyen kurumlar, ‘özel öğretim kursuna dönüştüğü anda eski ruhsatları iptal olur’ diyor. Burada da dershanelerin geçerli ruhsatları olduğu  için bu dönüşüm başvurularını yapmayacaklardır diye düşünüyorum. Özel kursa dönüşmek için bir müracaatı olmayacak dershanelerin anladığım kadarıyla. Çıkan yönetmelikte dershanelerle ilgili bir tek ibare bile yok. MEB bu yönetmelikle sadece bir takım yeni kurslar ihdas etmektedir. Dershanelerin zaten geçerli olan bir çalışmasadece izni ve ruhsatları var. Mevzuatımızda dershaneleri yasaklayan bir düzenleme de olmadığına göre dershaneler faaliyetlerine devam edebilirler. Daha önce bir yasak vardı. 1 Eylül’de yürürlüğe girecekti ancak Anayasa Mahkemesi bu yasağı yürürlüğe girmeden kaldırdı zaten. Burada AYM kararları geriye yürümez deniliyor zaten AYM yasak yürürlüğe girmeden ileriye dönük olarak yasağı ortadan kaldırdı. 

'MEB, DENETLEME YETKİSİNİ KULLANABİLİR'

Dershaneler ve benzeri kurslar başlığı altında faaliyetlerine devam edecekler. MEB'in ozel  öğretim kurumları üzerinde iki yetkisi var; Kurum açma izni vermek ve denetim yapmak.  Çalışma izinleri olduğu için faaliyetlerine devam edeceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığı da 3. Maddede  2014 yılında yapılan değişiklik kapsamında denetleme yetkisini kullanabilecek bu kurumlar üzerinde. Yani dershaneleri denetleyebilecek.

YEREL MAHKEMENİN KARARI ÇOK ÖNEMLİ

Dershane yetkilileri şunu yapabilirler; Milli Eğitim Bakanlığı ‘dershane’ diye bir tanımın artık kanunda olmadığını savunuyor. Yetkililer, ‘akademik takviminizi kabul edemeyiz, öğretmen başvurularınızı kabul edemeyiz’ diyorlar. Dershane yetkilileri, bu baskıyı yapanların aleyhine idare mahkemelerinde dava açabilir, zaten açanlar da var. Yürütmeyi durdurma istemli dava açılıyor. Bu mahkemelerden yürütmeyi durdurma aldıkları an, isterse bu yönetmelik yürürlükte kalsın hiç önemli değil. Dershaneler faaliyetlerine aynen devam edebilecekler. Yerelde idare mahkemelerinin ne diyeceği önemli burada.

VELİ VE ÖĞRENCİLER NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Anayasa Mahkemesi, dershanelerle ilgili kararını verirken ‘eğitim ve öğrenim hakkı’ kapsamında değerlendirdi. ‘Bir üst öğrenime hazırlanmak icin takviye kurs alabilirler’ dedi.  AYM, “Veli ve öğrenciler için 42. Maddeye göre velilerin ve öğrencilerin bir üst öğrenime hazırlanmak için takviye kurs alma hakları vardır ve bu sınırlandırılamaz” dedi.  Şimdi veli ve öğrenciler şunu yapabilir; dershanelere gidecekler kayıt yapmak isteyecekler, dershaneler de İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin artık dershane yok yazısını ilgi tutarak velilerin taleplerini reddecekler. Bunun ardından veli ve öğrenciler suç duyurusunda bulunabilirler. Hem mahkeme kararı uygulanmadığı için hem de il milli eğitim müdürlükleri aleyhine idare mahkemesine dershane kaydına engel olunduğu için iptal davası açabilirler. AYM kararını gerekçe göstererek. 

'AYM KARARLARININA HERKES UYMAK ZORUNDADIR'

Anayasa Mahkemesi’yle ilgili Anayasa’da 153. Maddenin 6. Fıkrası var. Orda diyor ki;  Anaya Mahkemesi’nin kararları yasamayı, yürütmeyi, yargı organlarını hatta Anayasa Mahkemesi’nin kendisini bile bağlar diyor. Yani AYM kararlarına herkes uymak zorunda. Burada AYM, 'dershaneler kapatılamaz' dediği halde, Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı yok sayarak adımlar atmaya devam ediyor. Burada ülkemiz çok büyük tazminatlar ödemek zorunda kalabilir. Eğitim ve öğretim yılına çok az bir zaman kalmasına rağmen hala belirsizlikler var. Siyasi iktidar eğitim sistemini yap boz tahtasina dönüştürmüstür. Muhalif bir sosyal grupla mücadele adına tüm milleti mağdur ediyor. Sırf bu politikalar yüzünden onbinlerce insan işsiz kaldı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.