4. yargı paketi gizemini hala koruyor. Her ne kadar Sayın Başbakan ve Adalet bakanı bir takım olabilecek düzenlemeleri çok geniş başlıklar halinde zaman zaman ifade etmiş olsa da hangi konuda ne tür bir düzenlemenin yapılacağı belirsiz durumdadır. Kuvvetle muhtemel yakın tarihte açıklansa bile 3. Yargı paketinde olduğu gibi açılanması ile yasalaşması arasındaki süre söz konusu değişiklikleri inceleme, fayda ve zarar noktasında gerekli değerlendirmeyi yapabilme imkânı sunmayacaktır. Bu yöntem izlenmeye devam ettiği sürece de aynı konuda çok kısa sürelerde değişiklik yoluna gidilecektir ki bir hukuk devleti için bu şekilde deneme yanılma yoluyla düzenleme yapmanın ne kadar sağlıksız olduğunu sayın kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.


Halen TBMM de görüşmelerine devam edilen CMK ve İnfaz Kanunu değişikliklerini içeren tasarıda geçen sanığın tercümanı seçmesi ve bu yöndeki masrafı karşılaması durumu söz konusu iken özellikle hukuk camiasından gelen tercümanı şüpheli seçmesinin ceza hukuku ilkeleri ile bağdaşmadığı yönündeki itirazlar üzerine son hali ile “adli yargı ve adalet komisyonları tarafından belirlenen tercümanlar arasında seçim yapması durumunda tercüman ücretini kendi ödeyecek. Tercümanını kendi seçmeyen sanıklar için de il adli yargı adalet komisyonları tarafından düzenlenen listede yer alan kişiler arasından savcılar ve hâkimler tarafından seçim yapılacak.”  Halini alabilmiş tam olmasa da durum ceza hukuku ilkelerine yaklaştırılmıştır. Yukarıdaki örnekte de olduğu gibi her ne ad altında olursa olsun yapılacak düzenlemelerin kamuoyuna açıklanması ile yasalaşma süresi arasında gerekli inceleme ve değerlendirmelerin yapılabilmesi için makul bir sürenin olması gerekir. Aksi durum yakın tarihte birçok örneği mevcut değişen yasaların çok kısa zamanda tekrar değişikliğini gündeme getirmektedir ki, bir hukuk devleti ve özellikle söz konusu değişikliklerin uygulayıcı ve de muhatapları adına pek de güzel bir manzara oluşturmadığı aşikârdır.

Bu bağlamda 4. Yargı paketi içeriği ve gerçekleştirilecek değişiklikler ile hedeflenen sonuçlar hazırlıklar tamam ise biran evvel kamuoyu ile paylaşılmalı aksi takdirde dillendirilerek tabiri caizse şehir efsaneleri oluşturulmamalıdır. Yapılacak değişikliğe umudunu bağlayan ve aleyhe olarak bundan etkileneceklerin hayallerinin sukuta uğramaması adına izlenmesi gereken yolun bu olması gerektiği kanaatindeyim. Şayet hazırlıklar tamam değilse veya hazır olsa bile yapılmak istenen değişikliklere kamuoyundan gelebilecek tepkilerden çekince kaygısı ile kasten bu şekilde yapılıyor ise yapılanın hiçte etik olmadığı ve gizli amaçlar güttüğü anlamını taşımaktadır. 
      
             
Her ne kadar içeriği noktasında genel bilgiler dışında bilgimiz olmasa da yapılması planlanan 4. Yargı paketi ile bu zamana kadar gelenek ve alışkanlık haline getirilen mağdurların, haklıların hak ve hukuklarını hiç dikkate alınmaksızın yapılan düzenleme alışkanlığından vazgeçilerek, bir hukuk devletinde olması icap eden kimseye en ufak bir rahatsızlık hissi doğurmayacak demokratik bir devlete yakışır 4. Yargı paketi ile muhatap olmak ümidiyle…

 
Bu köşe yazısı, sayın Av. Yusuf DALMAZ tarafından www.hukukihaber.net sitesinde yayınlanması için kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması şahsi haklara ve fikri haklara aykırılık teşkil eder.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yusuf dalmaz 5 yıl önce

biz bu yazıyı kaleme aldıktan sonra 4. yargı paketi ve içeriği hakkıdna kamuoyuna daha somut bilgilerin aktarılmasını görebilmek memnuniyet verici...

Avatar
elifnaz onan 5 yıl önce

sayın yusuf dalmaz.yazınız için çok teşekkür ediyorum. sizinde belirttiğiniz gibi bizde merakla 4. yargı paketini sabısızlıkla bekliyoruz. fakat ne hikmetse hiç bir açıklık yok. kimse deteylerdan bahsetmiyor. inanın şu an cezaevinde olan insanlar ve bunlardan birisi benim eşim sürekli bir gelişme bekliyorlar ve psikolojileri daha da kötüye gidiyor.tüm yetkililere sesleniyorum. umutlarımızla oynamayın. yapabileceklerinizin en iyisini bir an önce yapın ve bizi daha fazla üzmeyin.saygılar sunuyorum.ailemi bir arada görmek istiyorum.

Avatar
burhan gençer 5 yıl önce

nafaka dosyası takipsizlikten düşüyor tekrar içra dayresine gidiyor yeni esas numarasıyla dosya canlandırılıyor tarafıma yenileme emri tebligat gönderiliyor ama tebligat yapılmayıp iyade oluyor sorum tebligat yapılmadıgı için dosyam kesinleşirmi

Avatar
murat kasit 5 yıl önce

öncelikle teşekkürlerimi sunarım yazınız için.
hocam şimdi 4.yargı paketindeki 6 ay açıkcezaeıvınde kalma şartı kalacak ya o dışarda olan biri için uygulanacak mı yani 14 ay ceza alan kişi 2 ay mı yatpp çıkacak .

Avatar
MEHMET USLULAR 5 yıl önce

yusuf bey;
iyi hoşta bu belirsizlikler devam ederken yasanın çıkması sizce hangi zamanı bulur.bu belirsizlikler yok şunlar bunlar önemli olan icraat.madem paket hazır geğil peki neden bu kadar dillendirilip insanları umutlandırıp sonra umutlarını karartıyolar.

Avatar
canan tez 5 yıl önce

4. yargı paketinin içinde 3 yıl ve altı cezalar için af var mı?

Avatar
yasemin duru 5 yıl önce

lütfen olumsuz yorum yazanlar eşleri cxezaevinde olup tek başına mücxadele veren kadınları çocxukları düşünün benim eşim içerde o bu paketen faydalanıyomu bilmiyorum ama çocxuklarımın özlemini biliyorum

Avatar
mustafa yönter @yusuf dalmaz 5 yıl önce

indirim olabilirmi sayın yusuf bey bilgi verebilirmisiniz bu konuda