Giderek artan hukuk fakültesi sayısı ve rekabet ortamının iyice kızışmasıyla avukatlık mesleği hayli zor zamanlardan geçmektedir. Bir de üzerine yeni iş sahalarını daha da daraltacağı düşünülen arabuluculuğun ortaya çıkması bazı meslektaşlarımızın canını fazlasıyla sıkmış görülüyor.

Kurulan pilot mahkemelerde arabulucuya yönlendirilen taraf avukatlarının birçoğu “uzlaşmamız mümkün değil” diyerek konuyu kestirip atıyor, kimisi arabuluculuk kelimesini yeni duyuyor, kimisi konuyu dahi öğrenmek istemiyor. Avukatlık Kanunu’nun "Avukatın Hak ve Ödevleri" kısmında yer alan 34. maddesinde; "Avukatlar, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler." denilmek suretiyle, avukatların görevlerini yerine getirirken uyacakları yükümlülükler açıklanmıştır. Mahkemece, alternatif uyuşmazlık çözüm yolunun müvekkillere anlatılması için yapılan tebligatların ise şu an pek işe yaramadığı görülüyor. Hâkimler, duruşma esnasında “müvekkilinizi konu hakkında bilgilendirdiniz mi?” diye sorduklarında, önce kem küm eden daha sonra “evet” diyen meslektaşlarımızın konu hakkında müvekkillerini hiç bilgilendirmediği açıkça anlaşılıyor. Avukatların bu tutumları, müvekkilleri lehine olabilecek arabuluculuk hususunun bildirilmemesi dolayısı ile vekâlet ilişkisine zarar vermektedir ve mesleki disiplin kurallarının işletilmesini gerektirir. Avukatlığın, güven ilişkisi çerçevesinde yürütülen bir meslek olduğu göz önüne alındığında, tarafların alternatif uyuşmazlık çözüm yolları açısından bilgilendirilmemesi avukatın özen borcunun yerine getirilmemesi kapsamında değerlendirilmelidir. Çünkü avukat, iş sahibine en iyi biçimde yardım etmek zorunda olan bir meslek mensubudur.[1]

Geç gelen adalet, adalet değildir diyoruz ya her zaman, işte arabuluculuk yöntemiyle dava sürecinin ağır aksak işleyen çalışma yönteminden sıyrılmış olacağız, adalete ulaşmayı kolaylaştırmış olacağız. Yıllar süren yargılama sürecindeki uyuşmazlıklar, belki birkaç günde dahi çözülebilecek, taraflar tamamen gizlilik esası içinde yürütülen arabuluculuk süreci ile daha kolay bir şekilde uyuşmazlıklarını çözerek dava sürecinden farklı olarak her iki taraf da kazanım elde edebilecektir.

Toplumumuzda müspet neticelere vesile olabilecek konuların biz hukuk profesyonellerinin katkısıyla daha çok üzerinde durularak; geliştirilmeye ve yaygınlaştırılmaya çalışılmalıdır. Ayrıca hepimizin hem fikir olduğu gibi “En kötü sulh, en iyi davadan daha iyidir.”


Av. Elif Ezgi SIVACIOĞLU
HAKBİL-DER Genel Sekreteri

-------------------
[1] Yargıtay 13. H.D. , 01.03.1991 tarihli E. 990/8301 K. 991/2325 sayılı kararı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av Mehmet Ener 2 yıl önce

Avukatlık kanunu hepimizce malum. Arabuluculuk kanuna göre değil de sanki yeterli değilmişiz gibi eğitime ve sınava tabi tutulup avukat kanaatimce " itibarsızlaştırılırsa" bir avukat olarak yapılan işleme katılırmısınız

Avatar
av.ahmet 2 yıl önce

müvekkile avukatlık mesleğini kavratmadan davasını alamayacağız anlamını çıkardım. müvekkilin de bizden istediği budur zaten. yazı içeriğine katılmak mümkün değil.

Avatar
Av. Ceren 2 yıl önce

Bir kez uzlastirmaci oldum kazara. Taraflar ben daha fazla cirpinmayayim diye uzlasti resmen. O konuda tarafima odeme yapildigini da hatirlamiyorum. Yeni yollar yapmaktansa mevcut yollarin hakki verilse mesela yargilama hizlandirilsa daha anlamli olmaz mi? Iki gun sonra bu da yurumedi baska bir sey gerek diyeceksiniz. Yaziya katilmiyorum.

Avatar
Tuğrulhan Dip 2 yıl önce

Arabuluculuk 1000 tl ye satilan bir sertifikadir ve para tuzagindan baska birsey değildir.

Avatar
Yakup taşkan 2 yıl önce

4 yıl eğitim artı bir yıl stajdan sonra avukat olup 1000 lira parayla arabulucu olduktan sonra tabelaya arabulucu avukat yazdırmak avukatlık mesleğine hakarettir. Kabul edilebilir değildir.

Avatar
Av. Yılmaz BAYRAK 2 yıl önce

1- Avukatın neyi yapıp neyi yapmadığını veya yapacağını avukata söylemek ne yargıçın ne de başkasının hakkı da değildir, görevi de haddi de! Tam aksine, sırtında avukatlık cüppesi olan ve cebinde avukatlık kimliği bulunan her kişi 1136 sayılı Avukatlık Kanununu çok iyi anlamalı ve iyi bilmeli ve ona göre konuşmalı ve hareket etmelidir! Avukat bilgi ve deneyimi ile yol gösterendir! Bu niteliğe henüz sahip olmayanın cebinde kimlik, sırtında cüppe olsa da henüz nitelik olarak avukat olamamıştır!
2- Bir davanın mahkeme önüne gelmesinden önce zaten taraflar uzlaşmaya çalışmışlardır ve uzlaşamamışlardır. Arabuluculuk, tarafların kendi aralarında uzlaşmalarına hiç-bir- şey- kat maz! Bu bir oyalama müessesesidir! Avukat müvekkilini oyalamakla değil, haklarını korumakla yükümlüdür!
3- Taraflar anlaşamadıklarında mahkemeye gitmeden önce gidebilecekleri ve mahkemeyi bilen herkesin iyi bildiği hakemlik kurumu vardır. Fakat taraflar uzlaşmak istemediklerinde ve hakeme gitmeye anlaşamadıklarında

Avatar
Av. Yılmaz BAYRAK 2 yıl önce

mahkemeye gidiyorlar.
4- Avukatın/avukatların arabuluculuk gibi en alt düzeyde bir konum ile kıyaslanamayacak çok daha üst düzeyde yargısal hak ve yetkileri de vardır! Bu nedenle bir kurum olarak tanımlamak gerekir. Bu yetki ve kurum avukatın/avukatların Uzlaşma Sağlama Yetkisi’dir ve bir yargısal nitelikli yetkidir! 34. Maddeyi bilenler her halde öncelikle bunu iyi anlamalıdır; Kanun’un 35/A maddesinde bu yetki ve kurum açıkça düzenlenmiştir. BİZ BU YETKİYE RAĞMEN, YANİ KARŞI TARAFLA UZLAŞMA SAĞLAYAMADIĞIMIZ İÇİN MAHKEMEYE GİDİYORUZ!
Avukatlığı, avukatlığın niteliği ve konumunu anlamak ve taşımak gerek, alt seviyedeki işlere alet etmemek gerek ve avukatlar bence bu tür işlere soyunmasın, avukatlık yapamıyor ise yargıç, savcı, müfettiş, kaymakam vb. başka işlere yönelsinler…