Av. Celal Ülgen’den Koza İpek Holding’e kayyum atanmasıyla ilgili önemli tespit…

Av. Celal Ülgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanması kararına tepki gösterdi. 

Hukukihaber.net’e özel açıklamalarda bulunan Ülgen, Koza İpek Holding’e yapılan kayyum atamasının hukuksuz olduğunu savunarak çarpıcı tespitlerde bulundu. Ülgen, "Bu atamaya gerekçe olarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 133. Maddesi gösterilmiş. 133. Maddenin uygulanabilmesi için yani bir şirkete kayyum atanabilmesi için, o şirketin suç işlemede ön planda olması ve o şirket vasıtasıyla suç işlenmiş olması gerekir. Dikkat ederseniz; kanun koyucu orada bir şirketten bahsediyor. Bu şirket herhangi bir suç işlemede kullanılmışsa kayyum atanıyor. Fakat koca bir holding yok kanun düzenlemesinde…" dedi.

İşte Av. Celal Ülgen’in o açıklamaları; 

'ÖNCE İŞİN GÖRSELLİĞİ SAĞLANDI'

Savcılık talep ediyor ve Sulh ceza Hakimi’de bu talebi kabul ederek koca bir holdingin kayyuma devredilmesini sağlıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Önce işin görselliğini yani karar hukukiymiş gibi görselliği sağlanıyor. Cumhuriyet Savcısı talep ediyor, hakim karar veriyor. Eh işte hakim kararıyla olduğuna göre; hukukilik sağlanmıştır. Öyle bir görünüm veriliyor. Ama işin özü başka…

İKTİDARIN BORAZANINI ÇALABİLECEK KİŞİLER ATANDI...

Kararı veren Ankara Sulh Ceza Hakimi… Biliyorsunuz bu Ankara Sulh Ceza hakimleri bütün Türkiye’de görev ve işlev yapan özel yetkili mahkemeler haline getirildi. Yani Hakkari’de bir şey olsa Ankara Sulh Ceza Hakimi onu karara bağlıyor. Öyle olunca Sulh Ceza Mahkemesine atanan hakimler özenle ve iktidarın borazanını çalabilecek nitelikte kişiler olarak atandı. Demek ki; Sulh Ceza Hakimlerinin tarafsız ve bağımsız olmaları mümkün değil… 

'BAĞIMSIZ BİR KARAR BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Bağımsız yargı sitemi olmadığına göre; bütün Türkiye’deki hukuk sistemi siyasi iktidara bağımlı bir anlayışla hareket ettiğine göre; özellikle tek tek görevlendirilmiş ve atanmış Sulh Ceza Mahkemelerinden de bağımsız bir karar beklemek mümkün değildir. Görselliği sağlanmış ama içerik olarak bağımsız mahkemeler değildir. Bir defa bunu tespit etmiş olalım. 

'133.MADDE SADECE SUÇ İŞLEYEN ŞİRKETE UYGULANIR, KOCA HOLDİNGE DEĞİL'

İşin içerik yönüne baktığımız zaman bu atamaya gerekçe olarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 133. Maddesi gösterilmiş. 133. Maddenin uygulanabilmesi için yani bir şirkete kayyum atanabilmesi için o şirketin suç işlemede ön planda olması ve o şirket vasıtasıyla suç işlenmiş olması gerekir. Dikkat ederseniz; kanun koyucu orada bir şirketten bahsediyor. A anonim şirketi, B anonim şirketi… Bu şirket herhangi bir suç işlemede kullanılmışsa kayyum atanıyor. Fakat koca bir holding yok kanun düzenlemesinde… Siz koca bir holdingin hangi şirketlerinde suça bulaşma tespit ettiniz? O zaman gerekçeli kararınıza onu da yazacaksınız. El koyma kararınız da bu yok. Afaki bir el koyma var. Bu el koymada aslında bir suça karışmış, bir suçu işlemeye devam eden bir şirket iddiasını pekiştiren bir gerekçe yok.

BU MEDYANIN SİZİN TABANINIZA SESLENMESİNDEN RAHATSIZSINIZ…

O zaman siz ne yapıyorsunuz? Siz seçimlere gidilirken, bu holdinge bağlı medyanın sizin tabanınıza seslenmesinden rahatsız oluyorsunuz. Bunu nerde gösterdiniz? İlk önce Digitürk’ten çıkarttınız… Sonra Mustafa Varank’ın konuşmasında gördük bunu. Türksat’tan da çıkartmak istemişsiniz. Bu irade yavaş yavaş geliyor bu noktaya ve en son seçimlere bir hafta kala şirketlere kayyum atayarak bu şirketlerin medyasını, havuz medyasına eklediniz. Şimdi insan o zaman sorar; ‘BUNUN NERESİNDE HUKUK VAR!’ 

'CEMAAATİN YANINDA DEĞİLİM, AMA...'

Ben şunu söylüyorum. Asla Gülen Cemaati’nin yanında değilim… Ben bir tweet dahi attığımda bu Aktroller hemen bana yanıt veriyorlar. ‘Siz Gülenistlerle birlikte mi oldunuz’ diye soruyorlar. Bunlara gülüyorum… Benim karşıtlığım değişmedi, ama ben karşıyım diye bir insanın hukuksuzluğa uğramasını görmezden gelmek bir hukukçunun yapacağı şey değildir. Onu başkasında arasınlar, onu kendilerinde arasınlar. Açık ve net söylüyorum ben her zaman böyle olacağım. Şunu da eklemek istiyorum; yarın bu iktidar gider yerine başka iktidarlar gelir ve başka iktidarlar, eski iktidar mensuplarının aleyhine hukuksuzluk yapmaya kalkarsa buna da karşı çıkarım. Bunu da görecekler. Bu da olacak. Ben mazlumun kimliğine, ırkına, dinine, mesebine, rengine asla bakmam. Mazlumsa, zengin de olabilir, yoksul da olabilir hiç ayırmam. Birisine karşı zulüm uygulanıyorsa onu tespit ederim, açık ve dürüst olarak karşısında dururum. 

(MEHMET ALİ AY / HUKUKİ HABER)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.