AYM'nin dershane kararının resmi gazetede yayımlanması artık 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek dershane yasağının ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

Özellikle yüksek mahkemenin kararını Anayasa md.42'de düzenlenen eğitim-öğretim hakkına dayandırması çok önemlidir. Burada tüm veliler ve öğrenciler için takviye ders eğitimi almanın bir hak olduğuna karar vermiştir. Yüksek mahkeme yasa ile veli ve öğrencilerin takviye ders almasının engellenmesini de temel hak ve özgürlüklerin ölçüsüz bir şekilde sınırlandırılması olarak değerlendirmiştir.

Yüksek mahkeme ayrıca konuyu anayasa md.48 açısından da değerlendirmiş, işletmeler açısından da özel teşebbüs hürriyetinin ihlal edildiği sonucuna varmıştır.

Birçok açıdan yapılan yasayı anayasaya aykırı bulan mahkeme özellikle mülkiyet hakları açısından degerlendirme lüzumu dahi görmemiştir. Eminim mülkiyet hakkı açısından degerlendirse bu açıdan da yasayi anayasaya aykırı bulacaktı.

Sonuç olarak kanundan dershane tanımı 14 mart 2014 tarihinde çıkarılmasına rağmen nasıl dershaneler faaliyetlerini devam ettirdilerse aynen faaliyetlerini devam ettireceklerdir. Mahkeme özellikle uygulamada sıkıntı çıkmaması açısından 1 Eylül 2015'te yürürlüğe girecek yasağı da iptal etmeyi ihmal etmemiştir.

Yine yüksek mahkeme etüd merkezlerinde 12 yaş sınırını ve kurslarda "üniversite ve ortaokul giriş sınavlarına yönelik eğitim verilemeyeceği" yasaklarını da iptal etmiştir. Açıkça velilerin ve öğrencilerin eğitim hakkını sınırlandıran tüm düzenlemeleri ortadan kaldırmıştır.

MEB yetkililerin ifade ettiği gibi yasağı devam ettiren hiç bir düzenleme ortada kalmamıştır.

Böylece yüksek mahkeme gerekçeli kararın 1 Eylül sonrasına bırakılacağı spekülasyonlarını da sona erdirerek velilerin takviye kurs alması önündeki tüm engelleri de ortada kaldırmıştır .

Yine yüksek mahkeme uygulamada MEB yetkililerin ifade ettiği gibi bir boşluk doğacagına inanmadığı için kararın yürürlük tarihini erteleme ihtiyacı duymamış ve karar 24 temmuz 2015 itibarıyla sonuç doğurmuştur.


>> İŞTE DERSHANELERLE İLGİLİ AYM'NİN GEREKÇELİ KARARI - TAM METİN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.