Oxford Hukuk Fakültesi'nin Mülakat Sorusu
 Soru; Eğer park yapılması yasak yerlere araba park etmenin cezası ölüm olsaydı ve kimse yasak yerlere park etmeseydi, bu doğru bir hukuk kuralı olur muydu?


Oxford Üniversitesi Hakkında;

Oxford Üniversitesi (İngilizce: University of Oxford), İngiltere'nin Oxford kentinde bulunan bir üniversitedir. Ne zaman kurulduğu bilinmeyen okul, Anglo-sakson dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Günümüzde de dünyanın en saygın eğitim kurumlarındandır. Üniversite yaklaşık 130 ülkeden 18000'den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Oxford Üniversitesi, kendi kendini yöneten 39 kolejin bir çeşit federal sistem içerisinde bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlara ek olarak, Hristiyan derneklerce kurulmuş yedi adet özel kolej de üniversiteye dahildir. Otuz kolej ve tüm özel kolejler hem lisans hem de lisansüstü seviyesinde öğrenci kabul etmektedir. Yedi kolej ise sadece lisans üstü öğrenci kabul ederken, bir kolej yalnızca akademisyenlere yöneliktir. Geriye kalan bir kolej ise yarı zamanlı eğitim alanında uzmanlaşmıştır.

Avukatlık, mesleki saygınlıkta kaçıncı sırada? İşte şaşırtan cevabı...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Melih ÖZDEMİR 2 yıl önce

Hukuk Normları Uygulanırken orantılılık ilkesi esas alınır. Öldürme cezaları genel itibari ile belirli kısıtlamalara tabidir. Buradaki ceza türü idari bir yaptırım cezası olması gerekirken sanki bir ceza mahkemesi uygulaması yapılması doğru bir hukuk kuralı olmadığını göstermektedir.

Avatar
tulay erem 2 yıl önce

kamu duzeni /mulkiyet hakki yasam hakkina feda edilemez.

Avatar
Ordinary 2 yıl önce

Hukuk kuralları ortaya çıkış itibari ile bireylerin hak ve özgürlüklerini korumak ve toplumda düzeni sağlamak amacını güder.Hiç şüphesiz yaşama hakkı günümüz hukuk düzenlerimde korunması gereken hakların en üstündedir.Bu yüzden toplumda düzeni sağlamak amacıyla ortaya çıkarılacak park etme yasağına aykırı davranışın müeyyidesi olarak yaşama hakkının ihlal edilmesi hukukun da ortaya çıkış amacıyla bağdaşmayacak bir düzenleme olur.

Avatar
Vildan Adalı 2 yıl önce

Yaptırım açısından caydırıcı bir hukuk kuralı olsa da doğru bir hukuk kuralı olmazdı ama insanların sadece böyle bir yaptırım karşısında o kuralı asla cignemiyor olmaları da insanların cok katı kurallar dışındaki yaptırımları önemsemediğini gösterir.

Avatar
Okan 2 yıl önce

Kooperatif genel kurulunu zamanında yapmazsanız 2 yıl hapis cezası alırsınız dünyanın en orantısız cezası hazır benzer bir konu ilem yazayım dedim.!

Avatar
Reyhan Helin Bulut 2 yıl önce

Ihtimaller üzerine kurulu bir soru biçimi..hukuk kurallarının bir bütün halinde değerlendirilmesi gerekir.Bir yer yasak park alanı olarak belirlenmişse;bunun amaçlarından biri,yine yaşam hakkının korunması amacı taşıdığı ve bunu bilen kimsenin o alanı gasp etmeyeceği düşünülse dahi,bir kişinin yasak yere park yapması o kişinin yaşam hakkının elinden alınmasına sebebiyet vermemeli.Kaldı ki,bir kuralın toplumda karşılık bulmasıdır önemli olan.Aksi halde idam cezalarındaki bir durum karşımıza çıkar.Nasıl ki,şeriat kurallarının uygulandığı yerlerde sonucunun ölüm olduğu bilinse dahi suç oranı düşmüyor ya da o yerde suç işleniyor ve idam cezası evrensel hukuk değerlerinden olan yaşam hakkını ihlal ediyor ise,kısasa kısas anlayışının toplum düzenini,refahını sağlamadığı gerçeği de dikkate alındığında ve yaşam hakkının;kusur,hata,kaza,ihmal,kast,zaruret hali v.s durumların çok üstünde bir hak olduğu gerçeğiyle birlikte böyle bir hukuk kuralının toplumsal ve evrensel değerlere aykırı olduğu kanaatindeyim.

Avatar
Nahide 2 yıl önce

Hukuk kurallarının temel amacı insanların temel hak ve hürriyetlerine cevap vermektir ihtiyaçlar karşılandığı sürece suçlar azalır. Bundan dolayıdır ki suç ne ne olursa olsun hiç bir suç ölümleri gerektirmez. Egerki suçların sonucunda ölümler kabul görülürse zaten orda bir hukuk sisteminin varlıgından söz edilemez.suclarin sonunda idam edilir ibaresine yer verilebilir fakat idamla öldürülür ibaresi asla yeri yoktur.suçlarin sonunda hicbir şekilde ölüm cezası verilemez demokratik hukuk sisteminin temelinde insanın can güvenligini korumakla mükelleftirler.

Avatar
Bahadır 2 yıl önce

Ahlaka aykırı yıkıcı derecede bir hüküm olur.Aynı yorumla Ttk nın ceza şartının tacirler lehine yorum yapılması mümkünken bunun da bir ceza olarak böyle değerlendirilmesi kanısındayım.