Daha önce yazdığım bir konuya tekrar değinmek istiyorum. Çünkü Yurdumuzda, Güneydoğu’da henüz ne olduğunu tam da anlayamadığımız olaylar uzun süreden beri devam edip gidiyor.

Bu olayların sebebini “kimlik” arayışına bağlayanlar var. Gerçekten böyle ve farklı bir kimlik var mı. Yoksa yapay olarak mı üretiliyor. 


Açılım ve demokrasi paketi” denilen vakıalar, bu olayların sebebi mi, çözüm yolu mu. 


Size bir kitaptan bahsedeceğim.


Kitabın adı “Doğu İlleri ve Varto Tarihi


Kitabın yazarı “M.Şerif Fırat


Araştırıcı ve düşünen bir kimliğe sahip olan M.Şerif Fırat, yerlisi olduğu ve yaşadığı bölgede öğretmen olarak görev yapıyor. 


Cumhuriyetin ilk yıllarında yazdığı bu kitapta; bölgenin tarihini, dil, din, ırk, millet, örf adet ve yapısını ele alarak, kürt diye bir ırk ve milletin olmadığını, kürt olarak tanımlanan bu insanların öz be öz Türk olduklarını ortaya koyuyor.


Kitabın yazılışından sonra öldürülen M.Şerif Fırat’ın mezarı dahi tahrip edilerek ortadan siliniyor. 


Kitabının bütün nüshaları toplanarak yokediliyor.


Daha sonraları o bölgede Ordu Komutanlığı yapan Cemal Gürsel bu durumu öğreniyor ve Cumhurbaşkanı olduktan sonra, kitabın bir yazımını bularak Milli Eğitim Yayınevi tarafından bastırıyor.


Uzun yıllar sonra, bir tanıdığımın verdiği bu kitabı okumam üzerine bir adet edinmek istedim ve Milli Eğitim Bakanlığı merkez yayın evine gittim. Böyle bir kitap olmadığını söylediler. Yayın katalogunu istedim ve inceledim. Katalogda dahi kitabın adı yoktu.


Yazıldığı dönemde yazarı ve kitabı yokedenler, seneler sonra Bakanlığın yayınevinde dahi yok etmişlerdi.


İşte karşımızda böyle bir yapı var;


Karşımızda kürt olarak adlandırılan insanlar yok, onlar bizim yanımızda.


Onların isimleri de bizler gibi; Ahmet, Mehmet, Ali, Veli, Abdullah, Hüseyin…


Birbirimizden farklı değiliz ve bir bütünüz.


Ama karşımızda, onların ve bizim dışımızda; işte böyle insanlar, böyle bir yapı var.


Neyse ki daha sonra kitap, ailesi tarafından tekrar bastırıldı. Biraz ısrarla arayanlar bulabilirler.


Kitapta; doğu illerinin yapısı, tamamının Türk asıllı olduğu, bölgedeki ermeni vahşeti ve isyanlar anlatılıyor.


Kitabın “Önsözünde” şu cümleler yer alıyor:


Bütün Türk aydınları şunu kesin olarak bilmelidirler ki, ‘kürtlük’ tahriki düşman kaynaklardan fışkırmakta  ve milli bütünlüğümüzü sarsarak bizi yıkmayı hedef tutmaktadır. Doğu İlleri vatanımızın hem kapısı, hem kalesidir. Biz ihmal eder, gerçekleri bu öz kardeşlerimize götürmez, onları aydınlatmazsak, düşman propagandası karşısında silahsız ve müdafaasız kalırlar. Doğu İlleri elimizden çıkarsa Orta ve Batı Anadolu’da tutunmamız kolay olmaz. Bu dava, Türk Vatanı ve Türk Milletinin istikbali bakımından son derece mühim, son derece ciddidirBütün Türk aydınlarının bu durum karşısında vazifelerinin ne olduğunu tayin etmeleri zamanı gelmiştir.”


“Açılım”
 ve “Demokratikleşme Paketi” adı verilen süreci bir de bu gözle izleyin.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERDEM AKYÜZ EFENDİ 1 yıl önce

HANGİ OKULDAN MEZUNU OLDUĞUNUZU BİLMEM AMA SADECE ZİKRETTİĞİNİZ KİTABIN KÜRT SORUNUNA DEĞİNDEN BAHSEDEREK BİZİ DERİNCE ÜZDÜNÜZ. BUNU TARİH BİLE BÜNYESİNDE BARINDIRMADI NASIL BİR İNSAF EVLADI HELE DE BİR HUKUK ADAMI BU KADAR KÖTÜ BİR REFERANS VEREBİLİR. ANLAMIŞ DEĞİLİM. KÜRDÜN KAŞINA GÖZÜNE SESİNE TANİNE KÜLTÜRÜNE DİLİNE BAKTIĞINIZDA BİLE BÖYLE BİR AYIRIMI GÖRÜRSÜNÜZ AMA VALLAHİ ÜZÜLDÜM YAZIK

Avatar
İNSAN ÜZÜLÜYOR 1 yıl önce

BÖYLE KOALYCILIK GÖRÜLMEDİ YAHU BE ADAM KAF DAĞININ ARKASINDAN BAHSETMİYORSUN ÜLKENİN BİR PARÇASI GİT BAK KONUŞ AZICIK BİLGİ SAHİBİ OL DA SONRA TERAKİ ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRMEZSEN BİLE GEL BURDA REFERANSLARDAN BAHSET..UYGULANAN KATLİAMLAR BİLE FARKLI KÜLTÜRDEN KAYNAKLANMAKTADIR.SEN HALA GÜNEŞ DİL TEORİSİ SAÇMALIĞINDAN NEMALANANLARDANSIN AMA ARTIK HALK UYANDI SİZ DE UYANIN KİMSEDE KIYMETİ HARBİYENİZ KALMAZ YOKSA..

Avatar
Meltem Çoker 1 yıl önce

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.Ellerinize sağlık.Allah razı olsun.Tekrar teşekkür ederiz.