Vatikan'dan Türkiye'ye büyük şok!
Papa Francesco, hem Paskalya Bayramından sonraki Kutsal Pazar günü hem de sözde Ermeni Soykırımının 100. yılı olması nedeniyle yarın; 12 Nisan Pazar günü Vatikanın ünlü Aziz Petrus Bazilikasında büyük bir ayin yönetecek.

Yerel saatle 09.00da başlaması öngörülen söz konusu ayine, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu Karekin II ve Kilikya Katolikosu Aram I ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan gibi üst düzey isimlerin de katılması bekleniyor.

Papa aynı zamanda burada, 10. yüzyılda yaşamış olan Ermeni şair, keşiş, mistik ve teolog Surp Krikor Naregatsiye Kilise Doktoru unvanını da resmi olarak verecek. 

Bu unvan, yazılarıyla evrensel düzeyde Hıristiyanlığa hizmet etmiş olan kişilere verilirken, bugüne dek toplam 35 kişi buna layık görüldü. Kilise Doktoru, tarihte bir Ermeni keşişin aldığı en yüksek unvan olma özelliğini de taşıyor

PAPA SOYKIRIM DİYECEK Mİ? 

Bu arada, ayin sırasında okunması için katılımcı din adamları ve inananlara dağıtılacak olan dua kitapçığı, Vatikanın resmi internet sitesinde paylaşıldı. 

Paskalyanın 2. Pazarı ya da İlahi Merhamet ve Ermeni şehitliğinin yüzüncü yılı nedeniyle Kutsal Ayin başlıklı kitapçıkta, Surp Krikor Naregatsinin biyografisi, etkinlik boyunca okunacak ilahiler ve İncilden pasajlara yer verildi. 

Kitapçığın 51. sayfasında, İsa Efendimiz, insanlık tarihinde acı bir şekilde iz bırakmış savaşlar, soykırımlar ve tüm çatışmaların kurbanları için merhamet et, özellikle bu ayinde de andığımız gibi Ermeni toplumuna mensup olanlara ifadeleri kullanıldı. 

Ancak bu makama seçilmeden önce, başpiskoposken Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığını söyleyen, seçildikten sonra ise yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını ifade eden Papa Francesconun, ayin sırasında yapacağı konuşmada soykırım diyip demeyeceği henüz belli değil. 

ERİVAN YERİNE VATİKANDA AYİN FORMÜLÜ

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet gazetesinden Fatih Çekirge, Türkiyenin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacının beyanlarına dayanarak, Papanın, Ermenistanın 24 Nisanda Erivanda özel bir ayin düzenlemesi davetini reddettiğini ve bunun da Türkiyenin başarılı diplomatik girişimleri sonucunda olduğunu yazmıştı. 

Papayı Erivana gitmeye ikna edemeyen Ermeni diasporasının ısrarları üzerine Vatikan, 12 Nisan formülünü bulmuştu. 

KATLİAM VE BÜYÜK TRAJEDİ DEDİ

Öte yandan, iki gün önce Vatikanda Ermeni Katolikos Patriği Nerses Bedros XIX liderliğindeki Ermeni Katolik Kilisesi Ruhani Meclisi üyelerini kabul eden Papa, dünyaya yayılmış Diaspora Ermenilerini selamlarken, 

başta Ermeni toplumuna karşı katliamları engellemek için Osmanlı Devleti yetkilileriyle temas kuran Papa 15. Benediktus olmak üzere, Ermeni halkının ızdırabını azaltmak için uğraşanlara saygılarını gönderdi.

Papa, Ermeni ve Türk toplumları arasında makul bir fikir birliğine varılmasını da diledi.

Papa ayrıca, önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak olan ve Il Messaggero Gazetesi Vatikan muhabiri Franca Giansoldatinin kaleme aldğı "La marcia senza ritorno. İl genocidio Armeno (Dönüşü olmayan yürüyüş. Ermeni Soykırımı" kitabında yer alması için bir mektup da yazdı.

Papa burada soykırım yerine Büyük Trajedi ifadelerini kullandı.

MANASTIRI YIKILMIŞTI

Ayin sırasında Kilise Doktoru unvanı verilecek olan Surp Krikor Naregatsi, 950 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşlarda Van Gölündeki Narek Manastırına girdi. Narek Manastırı, o dönemde sanat, edebiyat, mimari ve teoloji alanlarında önemli bir eğitim ve öğretim merkezi olarak görülüyordu.

Agosun haberine göre, Surp Krikor Naregatsinin Ağıtlar Kitabı olarak da bilinen Dua Kitabı, dünya çapında en çok tanınan çalışmasıdır. Surp Krikor, bütün milletler için dua ansiklopedisi olarak tasvir ettiği bu eseri için, vasiyetnamesinde, Harfleri vücudum gibi, mesajıysa ruhum gibidir ifadesini kullanmıştı. Eserin, Surp Krikorun ölümünden bir sene önce, 1001-1002 yıllarında yazıldığı düşünülüyor.

Surp Krikor Naregatsinin yaşadığı Narek Manastırı 1951de yıkıldı. Ermenistan Kültür Bakanlığı, 2012 yılından beri, Surp Krikor Naregatsi adına bir nişan veriyor. Nişana 2013 yılında Yaşar Kemal, önceki yıllarda ise yazar ve şair Krikor Belediana, filolog ve tarihçi Jean Pierre Mah?ye ve kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi ve kültürel mirasın korunması için çalışan Romualdo Del Biancoya verildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.