Veri Bankasına Hukuki İtiraz
Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya'da terörizmle mücadele kapsamında kişi verilerinin toplandığı bir veri bankası düzenlenmesinin kısmen anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Karlsruhe kentinde bulunan Federal Anayasa Mahkemesi bugün verdiği kararda, terörizmle mücadele kapsamında istihbarat kuruluşlarıyla polis teşkilatı arasında oluşturulan işbirliğinin temelde anayasaya aykırı olmadığını da kaydetti. Mahkemenin hükmüne göre yasa koyucular, 2014 yılının sonuna kadar "terörle mücadele veri bankasına" ilişkin yeni düzenlemeler getirmekle yükümlü. 38 birimin elindeki bilgiler toplanıyor Federal Meclis'ten 2006 yılında onay alan ve bir yıl sonra uygulamaya konan terörle mücadele veri bankasında, Almanya'da federal ve eyaletler düzeyinde iç güvenlikten sorumlu 38 birimin elindeki bilgiler bir araya getiriliyor. Veri bankasına ellerindeki bilgileri aktaran en önemli birimler polis, federal iç istihbarat teşkilatı ile eyaletlerdeki kolları, dış istihbarat teşkilatı ve askeri istihbarat. Yasayla, terör zanlıları ve destekçilerinin izine daha kolay ulaşılabilmesi amaçlanıyor. Veri bankasında İslamcı şiddet eylemcileri Veri bankasında İslamcı şiddet eylemcileri ve bunların ilişki içinde oldukları çevrelere ilişkin veriler bulunuyor. Ancak büyük olasılıkla komşularına, akrabalarına, iş arkadaşlarına ait verilerin de bu havuzda bulunduğu tahmin ediliyor. Veri bankasındaki şüphelilerin isimleri, doğum tarihleri, ikametgah adreslerinin yanı sıra banka bağlantıları, telekomünikasyon bağlantıları, dini aidiyetleri, terör saldırılarında kullanabilecekleri "özel becerileri" gibi bilgiler bulunuyor. Veri bankası hakkında eski bir Alman yargıç Federal Anayasa Mahkemesi'ne şikayette bulunmuştu.

İçişleri Bakanı karardan memnun Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Federal Anayasa Mahkemesi veri bankası yasasını kısmen reddetmiş olsa da mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı. Berlin'de bir açıklama yapan Friedrich, "Bu yasanın anayasaya uygunluğunun tasdik edilmiş olmasına genel anlamda hepimiz sevinmeliyiz" diye konuştu. Federal İçişleri Bakanı, Anayasa Mahkemesi'nin yasada talep ettiği düzeltmeleri titiz bir biçimde inceleyeceklerini ve uygulamaya koyacaklarını da belirtti. 'Verileri toplananlar, haklarını arayamıyor' Alman İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Beate Rudolf, Karlsruhe kentindeki Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararını şöyle değerlendiriyor: "Polis teşkilatı ile istihbarat servisleri arasındaki veri bankasının oluşturulmasının üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmesinden sonra Karlsruhe, uluslararası terörizmle mücadelenin hukuk devleti prensipleri temelinde yapılması gerektiğini bir kez daha vurgulamış oldu. Mahkeme, verilerin kullanılmasında şeffaf olunmamasını, şüpheli kişi tanımındaki belirsizlikleri, verilerin kontrolünde yaşanan güçlükleri ve terörle mücadele veri bankasında kaydı bulunan 17 binden fazla kişinin haklarını arama konusundaki yetersizlikleri haklı olarak eleştiriyor." Alman İnsan Hakları Enstitüsü Müdürü Beate Rudolf, mahkemenin, veri bankasının bağımsız veri koruma kuruluşları tarafından etkin bir biçimde denetlenmesi gerektiği yönündeki saptamasının da önemli olduğunu belirterek, "Çünkü ilgili kişilerin haklarını korumaları hemen hemen hiç mümkün değil" diyor.
 


DW
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.