Yeni anayasa, AB sürecine ivme kazandırır
EMRE DEMIR STRASBOURG
AP Genel Kurulu’nda gündem, 2013 Türkiye raporuydu. Yeni anayasa yazımı ve çözüm süreçlerinin AB ile üyelik müzakerelerine katkıda bulunduğunu dillendiren AB yetkilileri, üyelik için her iki tarafa da ‘sorumluluklarını yerine getir’ çağrısında bulundu. Kıbrıs sorunu ile ilgili kısımları tepki çeken rapor bugün oylanacak.
 
Avrupa Parlamentosu (AP), yeni anayasayla birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin yeniden ivme kazanacağını vurguladı. Dün Strasbourg’da toplanan AP Genel Kurulu’nda Hollandalı parlamenter Rita Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan 2013 Türkiye raporu tartışıldı. Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, çözüm süreci ve yeni anayasa yazım süreciyle birlikte katılım müzakerelerinin ivme kazandığını dile getirdi. İki tarafın da sorumluluklarına dikkat çekerek, “Türkiye, samimiyetini göstermek için gerekli reformları hayata geçirmeli. AB de samimiyse oyun devam ederken kuralları değiştirmemeli.” dedi. AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakan Lucinda Creighton da, barış müzakerelerini ve yeni anayasa çalışmalarını nazara vererek, “Üyelik süreci yeniden ivme kazandı. AB’nin Türkiye’yi reform yapmaya teşvik etmesi gerekiyor. Ancak, bu sürecin sonunu belirleyecek olan, Türkiye’nin azmi ve kararlılığı olacaktır.” dedi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre da, “Bugün Türkiye’de hükümet çok cesur adımlar atıyor ve çok mühim gelişmeler yaşanıyor. Hükümet ile PKK arasındaki müzakere süreci ve yeni anayasa yazımının başlaması demokratikleşme alanında büyük adımlar.” dedi. Raporda da, müzakere sürecinin tüm sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler tarafından desteklenmesinin önemine dikkat çekilerek, Türk toplumunun sürece verdiği destek övgüye değer bulundu. 
 
Raporda, mahkemelerde ana dilin kullanımına kapı açan yeni yasal düzenlemenin ve eğitimde Kürtçenin kullanımıyla ilgili olumlu tartışmanın memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor. Yargı alanındaki reformların övüldüğü raporda, ifade özgürlüğü ve insan hakları alanında AB müktesebatına uyum sağlanması için daha çok reform yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Gayrimüslim azınlıklara taşınmaz mülklerinin iade edilmesi, kadına şiddetle mücadele ve çocuk hakları gibi alanlardaki yasal reformların memnuniyetle karşılandığı bildiriliyor. Raporla ilgili tartışmada ise sosyolog Pınar Selek ve piyanist Fazıl Say’la ilgili mahkûmiyet kararları eleştirildi.
 
Raporda bu sene Kıbrıs’la ilgili çok sayıda maddenin yer alması dikkat çekti. Geçtiğimiz yılların aksine “Türkiye’nin komşularıyla ilişkileri” başlığındaki tüm maddeler Kıbrıs’la ilgili. Rum Kesimi’nin tüm tezlerinin desteklendiği raporda, Kuzey Kıbrıs’a doğrudan ticaretin başlaması için Türkiye’nin askerlerini Ada’dan çekmesi ve Maraş’ı iade etmesi şartı getiriliyor. Tavsiye niteliğindeki rapor Genel Kurul’da bugün oylanacak.Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.