SGK, 115 Sözleşmeli Avukat alacak


İlgili duyuru şöyle;

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN SÖZLEŞMELİ AVUKAT ALIMINA İLİŞKİN DUYURU

Sosyal Güvenlik Kurumu taşra teşkilatında vekalet akdi yoluyla istihdam edilmek üzere sınavla 115 adet Sözleşmeli Avukat alınacaktır. Sınav sözlü (mülakat) şeklinde, Kurumumuzca daha sonra ilan edilecek tarihte Ankara'da yapılacaktır.


A- Sınava İlişkin Bilgiler :

1) Başvurular 21/10/2011-04/11/2011 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine dilekçeyle, şahsen veya posta yoluyla yapılacaktır. Postadaki gecikmeler nedeniyle süresi içinde II Müdürlüklerine ulaşmayan başvurular dikkate alınmayacaktır.

2) Müracaat edenlere ilişkin müracaat sırasında dilekçeye eklenen bilgi ve belgeler Soysal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından müracaatların bitim tarihinden itibaren en geç bir hatta içerisinde Hukuk Müşavirliğine gönderilecektir.

3) Mülakat Başkanlıkça oluşturulacak merkezi bir komisyon tarafından yapılacaktır.

4) Sınav tek aşamalı sözlü sınavdır. Sınavda hukukun genel kavramları ve Kurum mevzuatına ilişkin sorular sorulacaktır. Ayrıca adayların zeka, muhakeme ve ifade yeteneği, genel kültür tutum ve davranışları gibi özellikleri de göz önünde bulundurulacaktır.

5) Sözleşmeli avukat istihdamına ilişkin duyurular, avukat alınacak Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri, Baro Başkanlıkları ve Sosyal Güvenlik Kurumunun www.sgk.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.


B- Müracaat Edeceklerde Aranacak Şartlar:

1) İstihdam edilecek Sözleşmeli avukatlar için, staj süresi hariç, en az üç yıl mesleki tecrübe aranacaktır.

2) Sözleşmeli çalışacak avukatın istihdam edilecek il sınırları içinde ikamet etmesi ve söz konusu ildeki baroya kayıtlı olması zorunludur.

3) Sözleşmeli çalışacak avukatın Baro Disiplin Kurulunca verilmiş uyarma cezası dışında cezası olmamalıdır.

4) Sözleşmeli çalışacak avukat, avukat olan eşi ve avukat olan usul ve turu Kurumla sözleşme imzalandığı tarih itibariyle Kurum aleyhine vekil sıfatıyla takip ettikleri davalardan çekileceklerdir.

5) Aynı ilde Kurum kadrolu avukatlarının birinci derece yakınları sözleşmeli avukat olarak istihdam edilmeyeceklerdir.

6) Sözleşmeli çalışacak avukat, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinde yazılı genel şartlan taşımalıdır.

7) Sözleşmeli çalışacak avukatın, avukat ortaklığı olarak yapılan müracaatlarda ise ortakların 65 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

8) Vekalet Akdi ile istihdam edilecek sözleşmeli avukat sayısı ekli listede belirtilen sayıları geçemez. Ancak Kurum, ilan edilen boş kontenjan sayılarında her zaman değişiklik yapma hakkına sahiptir.

9) Sözleşmeli çalışacak avukatın Sosyal Güvenlik Hukuku alanında dava tecrübesi bulunması dikkate alınacaktır.

10) Sözleşmeli avukatın istihdamına ilişkin esaslarda belirtilen şartları taşımayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.


C- Başvuru Sırasında İstenecek Belgeler:

1) T.C. Kimlik Numarası yazılmış başvuru dilekçesi.

2) Avukatlık Ruhsatname örneği.

3) Avukatlık ortaklığı adına yapılacak müracaatlarda ortaklık sözleşmesi örneği.

4) Vergi Levhası örneği.

5) Avukatın veya avukatlık ortaklığındaki avukatların, uyarma cezası dışında ceza almadıklarına ilişkin bağlı bulundukları barodan alınacak belge.

6) ikametgah belgesi veya görev yapacağı il sınırları içinde ikamet ettiğine dair beyan dilekçesi.

7) 4,5*6 eni ebadında 2 adet vesikalık fotoğraf.

8) Sözleşmeli çalışacak avukat, Avukat olan eşi ve avukat olan usul ve turunun Kurum aleyhine yürütmekte olduğu dava varsa, sözleşmenin imzalanması ile birlikte bu davalardan çekileceklerine dair taahhütname


D- Sınav Giriş Belgesi :

Aranılan şartları taşıyan ve istenilen belgeleri ibraz eden adaylara İl Müdürlüklerince sınav tarihi ve yerini belirten fotoğraflı "Sınava Giriş Belgesi" verilir. Sınava ancak bu belgeyi ibraz etmek suretiyle girilir. Sınavda giriş belgesi ile birlikte kimlik tespitinde kullanılmak üzere Nüfus Cüzdanı veya Sürücü Belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi bulundurulacaktır. Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

E- Değerlendirme :

Sınavda başarılı sayılmak için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak gerekir. Sınav sonuçlan sınav bitim tarihinden itibaren 30 gün içinde liste halinde vvww.sgk.gov.tr internet adresinde ve 30 İl Müdürlüğünde uygun yerlere asılarak duyurulacaktır.


F- Diğer Hususlar :

1) Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun ilgili hükümleri uygulanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

2) Başvuru belgelerinde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin ( Sınavı kazanmış olsalar bile) sınavları geçersiz sayılacak, sözleşme imzalanmış olsa dahi sözleşmeleri iptal edilecek olup, bu kişiler Kurumdan hiçbir hak talep edemeyeceklerdir.


Alını Yapılacak Sözleşmeli Avukat Sayısı

Sıra No İli ALIM YAPILACAK SÖZLEŞMELİ AVUKAT SAYISI
1 Adana 4
2 Afyonkarahisar 2
3 Amasya 3
4 Ankara 25
5 Antalya 3
6 Aydın 1
7 Balıkesir 7
8 Bursa 10
9 Çanakkale 1
10 Çorum 1
11 Diyarbakır 2
12 Düzce 3
13 Gaziantep 4
14 Giresun 1
15 İstanbul 10
16 İzmir 10
17 Kocaeli 2
18 Kütahya 1
19 Mersin 3
20 Muğla 1
21 Ordu 4
22 Sakarya 3
23 Samsun 2
24 Sivas 1
25 Sinop 1
26 Şanlıurfa 2
27 Tekirdağ 2
28 Tokat 2
29 Yozgat 1
30 Zonguldak 3
TOPLAM = 115


www.hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.