Hukukihaber.net 3. yaşını kutluyor
Sitemiz 2013 yılıyla birlikte yayın hayatında 3. YILINI DOLDURMUŞTUR.
 
HUKUKİHABER, Hukukçuların ve özellikle Avukatların günlük yoğun iş temposunda, hukuki gelişmeleri an be an tek bir kaynaktan takip edebilmelerini sağlamıştır.

HUKUKİHABER, bu üç yıllık sürede;

KALİTELİ,
İLKELİ,
İSTİKRARLI,
GÜNCEL,
OBJEKTİF,
tavrından taviz vermemekle birlikte 2013 yılı içerisinde gerçekleşecek tüm hukuki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edecek.
 
Yayın hayatımızın 4. yılına girdiğimiz şu günlerde, geçtiğimiz 2012 yılı içerisinde yayınladığımız özel haberlerin bir kısmını Hukukihaber.net olarak okuyucularımıza tekrar hatırlatmak istedik.Hukuki terimler harp tabiri olursa

1944 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler tarafından hazırlanan Guguk Dergisi, hukuki terimleri bazı harp tabirleriyle birleştirince ortaya bu komik benzetmeler çıktı.

---- 0 ----

Bazı davalara avukatla temsil zorunluluğu

Adalet Bakanlığı’nın ‘Yeni Yargı Reformu Stratejisi Taslağı’na göre belirli davalara avukatla temsil zorunluluğu getirilecek; kira, icra, avukatlık ücreti gibi uyuşmazlıkları da barolar tarafından oluşturulan zorunlu hakem heyeti çözecek.

---- 0 ----


AV. RIZA SAKA İLE RÖPORTAJ "Seçildiğimizde haktan yana, kendi siyasi görüşlerimizi baro görüşü haline getirmeden, meslektaşlar arasında ayrım yapmadan öncelikle mesleğimizin birikmiş sorunlarına el atmak ve çözmek istiyoruz."

---- 0 ----


"Avukatlara yönelik her olumsuz hareketi, heyetimize yönelik kabul ederiz!"

---- 0 ----


Kışa yaklaştığımızı şu günlerde, kış tahminleri ile ilgili bir hikayemiz var.

---- 0 ----


Dünya'nın en büyük barosu olan İstanbul Barosu'nda seçim heyecanı sona erdi..

---- 0 ----


Av. Gülbeyaz Karadeniz'in İstanbul Barosu Genel Kurulu konuşmasını okuyucularımızla paylaşıyoruz..

---- 0 ----


2003 yılında, İİK 14. Maddesi Ek Fıkraya göre “Yargıtay, icra ve iflâs işlerine ait kararların tamamını düzenli olarak yayımlar.” hükmü getirilmiş. Yargıtay’ın bu yükümlülüğü, sosyal medyadaki paylaşımlara konu oluyor.

---- 0 ----


Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinyasa'nın açıklamalarının ardından yeni YÖK yasa tasarısına dair bilgiler su yüzüne çıkmaya başladı. Yeni tasarıya göre rektörlük seçimlerinde değişikliğe gidilecek ve terfi almak daha da zorlaşacak.

---- 0 ----


Son günlerde başlayan idamın geri getirilmesi tartışmaları, Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları ile yeni bir ivme kazandı.

---- 0 ----


Anayasa Mahkemesi, Kamulaştırma Kanunu Geçici 6. Maddesi'nin Kamulaştırmasız El Koymalarda da uygulanmasını öngören 6111 S. Kanunun Geçiçi 2. Maddesini iptal etti.

---- 0 ----


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif Sınaî ve Ticari Yatırımlar A. Ş. ve Galatasaray Spor Kulübü hakkında inceleme başlatarak kulübün eski yöneticilerinden savunma istediği basında yer almıştı.

---- 0 ----


Kamboçya Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Ang Vong Vathana, Barolar Birliği Başkanı Tip Janvibol ve bakanlık yetkilisi Narin Bunyay, özel bir gezi için Türkiye'ye geldiler.

---- 0 ----


Anadolu yakasında bulunan tüm adliyeleri aynı çatı altında toplayacak olan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nın hizmete girmesine çok az bir süre kalırken, Adalet Sarayı'nın içerisindeki düzenleme çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

---- 0 ----

İdam tartışmalarının ardı arkası kesilmezken hergün tartışmaların üstüne bir yenisi ekleniyor. Ama herkesin merak ettiği bir şey var. İdam cezası geri gelecek mi?

---- 0 ----


PKK ve PJAK’lı hükümlü ve tutukluların gerçekleştirdiği açlık grevlerinde 66. güne girilirken, Adalet Bakanlığı grevlerin sonlandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

---- 0 ----


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar TOKİ’den proje aldıktan sonra ismi yolsuzluk iddialarına karışan KC Group adına sert açıklamalar yaptı.

---- 0 ----


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kadına Karşı Şiddetin Kaldırılması için Uluslararası Mücadele günü nedeniyle Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında gerçekleştirilen İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Şiddeti Önleme Birimi’nin açılışına katıldı.

---- 0 ----


Uludağ hukuk ceza özel dersi sınavında sorulmuş..

---- 0 ----


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte öğrenciler için yeni bir dönem başlıyor. Bu düzenleme sayesinde öğrenciler okula giderken giymek zorunda oldukları tek tip önlüklerini çıkartıp istedikleri kıyafetler ile okula gelme özgürlüğüne sahip olacaklar.

---- 0 ----


Ankara'da bir avukatın Ankara İcra Müdürlüklerinde UYAP sorgulamalarının reddine ilişkin işlemin iptali için açmış olduğu dava sonrasında ilginç bir gelişme yaşandı.

---- 0 ----


Adalet Bakanlığı çalışanları, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in kendilerini de dikkate alması için sanal alemde çağrı yaptılar.

---- 0 ----


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz günlerde Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği ile Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı Yönetmeliğinde değişikliğe gitmişti. Yeni düzenlemede, ders kitaplarının taşıması gereken nitelikler değiştirilmiş ve artık ders kitapları hazırlanırken, “Atatürk ilke ve inkılaplarına; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma” kriteri aranmayacağına karar verilmişti.

---- 0 ----


Adalet çalışanlarının sorunları yazılı soru önergesine konu oldu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in cevaplaması istemi ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

---- 0 ----


İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, bir televizyon kanalında yayınlanan programa katılmaları için tv görevlileri tarafından aranarak para talep edilen avukatlar olduğunun anlaşılması üzerine hem haksız rekabeti önlemek hem de reklam yasağı gereğince tüm meslektaşlarına bir uyarı maili gönderdi.

---- 0 ----


Adalet Büro-SEN 08.12.2012 Cumartesi günü Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen yüzlerce Adalet Bakanlığı çalışanı ile birlikte, Ankara'da gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla Adalet Bakanlığı'nı protesto etti.

---- 0 ----


Adana Barosu tarafından 10 Aralık 2012 İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 64. Yıldönümü nedeniyle “Türkiye’nin İnsan Hakları Karnesi ve Yeni Anayasa Yapım Sürecinde Temel Hak ve Özgürlükler” konulu konferans Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık’ın moderatörlüğünde Seyhan Oteli’nde gerçekleştirildi.

---- 0 ----


Ülkemizde 23 Ekim tarihinde yürürlüğe giren Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı ile ilgili önemli belgeleri yararlı olması dileğiyle kullanımınıza sunuyoruz.

---- 0 ----


Ajanslar tarafından görsel ve yazılı basına “Baro Başkanı mahkeme bastı!” şeklinde servis edilerek yapılan haberler sonucunda gerçek dışı bir gündem yaratılmaya çalışıldığını dile getiren Eskişehir Baro Başkanı Av. Rıza Öztekin, hukukihaber.net aracılığıyla kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu.

---- 0 ----

Avukatlık sınavı yapılmalı mı?

Yargıda Reform çalışmalarının hedefinde yapılması planlanan değişikliğe göre artık avukatlar da hakim ve savcılar gibi yazılı bir sınava tabi tutulduktan sonra mesleğe kabul edilecekler.

---- 0 ----


Aldığı ödüller ve yazdığı kitaplar ile dünya çapında bir üne sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden emekli Profesör Dr. Oktay Sinanoğlu zor durumda..

---- 0 ----


Danışmanlık hizmeti konularında yaşadığı sorunlara son verilmesini isteyen Av. E.S., İstanbul Barosu’na gönderdiği bir yazı ile serzenişte bulundu.

---- 0 ----


Ankara Barosu’na bağlı Mehmet Birol Sezen ve Murat Karık isimli iki avukatın bir hafta içerisinde şüpheli bir biçimde intihar etmesi Baroların avukat intiharlarına dair ne gibi önlemler alacağı sorusunu akıllara getirdi.

---- 0 ----


Son dönemde teknoloji kullanımı günlük yaşamımızın her alanında yer alırken, avukatlık mesleğinin icrasında teknoloji kullanımının sağlayacağı faydaları kaleme alan Prof. Dr. Tekin Memiş çarpıcı tespitlerde bulundu.

---- 0 ----


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin hakkından medyada “Baro Başkanı, avukatlarla mahkemeyi bastı, hâkimle tartıştı...” başlığıyla yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yaptı.

---- 0 ----


Ankara Barosu Avukatlarından Kemal Vuraldoğan, UYAP sorgulamalarında ki ücretlendirmenin kaldırılması adına gerekli mercilere gönderdiği dilekçenin ardından Hukukihaber.net’e önemli açıklamalarda bulundu.

---- 0 ----


8 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile seslerini duyurmaya çalışan yargı çalışanlarına beklenen cevap geldi.

---- 0 ----


İstanbul Barosu, Eskişehir'de Baro Başkanı ile 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi arasında yaşanan gerginlik sonrasında Baro Başkanı hakkında savcılardan gereğini yapmasını isteyen HSYK'ya "Avukatlık mesleğini küçümsemek ve yargıya talimat vermek HSYK'nin yetkisi dahilinde olmayıp kabul edilemez" başlıklı açıklama ile karşılık verdi.

---- 0 ----


İstanbul Anadolu Yakası Oto Galericileri Derneği Genel Sekreteri Mustafa Kalaycı, şehir içinde yer alan oto galerilerin kaldırılarak belli bir alanda toplanması konusunda yaşadıkları sorunları Hukukihaber.net'e değerlendirdi.

---- 0 ----


2003 yılında yapılan değişikliğe göre İcra İflas Kanunu’nun 14. maddesinde yer alan ek fıkrada Yargıtay’ın icra ve iflas işlerine ait kararların tamamını düzenli olarak yayımlamasına karar verilmişti. Yapılan değişikliğe rağmen bu hükmün Yargıtay tarafından yerine getirilmediğini dile getiren Av. Kemal Vuraldoğan, Hukukihaber.net’e önemli açıklamalarda bulundu.Hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukatcihangir 5 yıl önce

nice nice yıllara...

Avatar
Yargıç 5 yıl önce

i̇ki yılı değil 3 yılı geride bıraktınız sanırım. 3. yas 3 yıl sonra kutlanır. alt başlığınızda 3 yerine iki yazilarak yanlışlık olmuş. yayın hayatına 31 12. 2009 da başlamışsınız. basarılar tebrikler.

Avatar
Av. Arslan 5 yıl önce

tebrikler hukukihaber.
2,5 yıldır sizi takip ediyorum. harikasıniz.
hukukçuların güncel gelişmeleri takip edebilecekleri en hızlı sitesiniz. tesekkurler nice 3 yaslara.