TEKZİP METNİ
ADVOCAT BİLGİ VE HUKUKİ TEKNOLOJİSİ HİZMETLERİ A.Ş. DUYURUR.


Saygıdeğer Avukatlar,

Advocat A.Ş.'nin proje sahibi olduğu "Mobil Hukuk Sistemi" hakkında İstanbul Barosu Başkanlığı 23.11.2012 tarihinde web sitesinde duyuru yayınlamış olup; ayrıca tüm meslek mensuplarına e-posta yolu ile de metni iletilmiştir.

Advocat A.Ş. olarak, İstanbul Barosu'nun mensubu bulunan Avukatları koruma niyet ve kaygısı ile hareket ettiğini beyan etmekle birlikte; yayınlamış olduğu bu duyurunun yanlış bilgiler, bilgilendirmeler üzerine gerçekleştirildiğini; Proje'nin çalışma şeklinin anlaşılmaması yahut yanlış aksettirilmesi nedeniyle algıda hata ile bu duyurunun yayınlamış olduğunu teknik ve hukuki açıklamalarımızı paylaşarak, bu bilgiler ışığında değerlendirmeyi siz hukukçulara bırakmak isteriz.

 Mobil Hukuk Projesinde ÇIKAR KARŞILIĞI İŞ GETİRME VEYA ARACILIK YOKTUR(Avukatlık Yasası 48. Md.).Avukatlara numara tahsis etme dışında bir hizmet yoktur. Avukatlar tanıtma kararı verse bile kendi numaralarını kartvizit, tabela, internet sitesi veya sözlü olarak kendileri tanıtıyor olup; bu tanıtmanın dahi Advocat ile ilgisi bulunmamaktadır. Advocat A.Ş., asla herhangi bir avukatı tanıtmamaktadır. Advocat bu proje ile avukatlara iş sağlamamaktadır ve hatta yeni iş sağlamalarına yardımcı olan bir yöntem dahi sunmamaktadır. Mobil Hukuk Aracı değil, "ARAÇ"tır. PTT, Turkcell, Vodafone, Avea, Türk Telekom gibidir. Bir Turkcell, Vodafone ya da Avea hattı kullanan Av. Ahmet'i arayan müvekkili İsmail'in Av. Ahmet'e ulaşma ve iletişim kurma şekli ne ise Mobil Hukuk Sisteminde de öyledir.

Mobil Hukuk Projesinde YALNIZ AVUKATLARIN YAPACAĞI İŞLERDEN HERHANGİ BİRİ ADVOCAT TARAFINDAN YAPILMAMAKTADIR (Avukatlık Yasası 35. Md.).Advocat, BTK'dan aldığı STH yetkilendirme Belgesi (ki sabit telekomünikasyon hizmetidir/ses taşıma aracıdır) yetkisiyle diğer GSM operatörleri gibi ses taşıma hizmeti vermektedir. Bunun dışında avukata veya halka başkaca bir hizmeti, işi yoktur. Avukat her zaman konuşup bilgilendirdiği müvekkilleri ile müvekkil-vekil ilişkisine devam edecek ve fakat kullandığı numaranın Turkcell, Vodafone, Avea değil de Mobil Hukuk numarası olması sebebiyle normalde tahsil edemediği ve hatta bahsini bile edemediği sözlü danışma ücretini alabilecektir.Avukatın bürosunda sözlü danışmanlık hizmetinde bir bankanın Pos cihazını kullanarak bir saat için 170 TL danışmanlık ücretini müvekkilinin kredi kartından çekmesi ne ise ve Pos cihazının buradaki "araç" olma özelliği ne ise Mobil Hukuk Sistemindeki numaranın ve sistemin kendisinin özelliği de odur.


 Mobil Hukuk Projesinde YÖNLENDİRME YAPILARAK AVUKATIN BAĞIMSIZLIĞI ZEDELENMEMEKTEDİR(Meslek İlke Kurallarının 2.md).  . Adaletli veya adaletsiz olarak tanımlanabilecek bir iş dağıtmamaktadır. Advocat hiçbir arayan kişiyi avukata yönlendirmemektedir. Avukatın sahip olduğu numarayı kendi müvekkilleri aramakta ve arama doğrudan Avukatın kullandığı numaraya gitmektedir. Bir yönlendirme söz konusu değildir. Kimin arayacağına ve kimin arandığına dair bir belirleme-denetleme veya müdahale etme yönü yoktur. Bu yetki ve kuvvet sadece avukatlardadır. Avukat, kiminle, ne zaman ve nasıl konuşacağına, mevcut GSM telefonundan hangi yöntemle karar veriyorsa aynı şekilde devam edecektir. 

Mobil Hukuk Projesinde AVUKATIN ÇEKİNMESİNİ GEREKTİRECEK İŞ SAĞLAMA YOKTUR (Meslek İlke Kurallarının 8.md).  Advocat bu proje ile avukatlara iş sağlamamaktadır ve hatta yeni iş sağlamalarına yardımcı olan bir yöntem dahi sunmamaktadır. Advocat, Mobil Hukuk bir reklam, tanıtım, duyuru platformu değildir ve olmayacaktır.

Advocat, Avukatın sözlü danışmanlık ücretinden kar/pay/komisyon almamaktadır. Advocat, Avukatlara ses taşıma-telekomünikasyon hizmeti sunmaktadır. Cep telefonu kullanan her Avukat için Turkcell, Vodafone, Avea ne ise Advocat odur ve Advocat sadece ses taşıma ve iletişim hizmeti sunmaktadır. Avukatın müvekkili ya da müvekkil adayları ile yaptığı sözlü danışma için danışma ücretinden herhangi bir pay talebi söz konusu dahi değildir.


Yukarıda açıkladığımız "www.mobilhukuk.com" web sitemiz vs. tüm bilgi kaynaklarımızdan ulaşabileceğiniz üzere; İstanbul Barosu Başkanlığı, yayınlamış olduğu duyuruda Mobil Hukuk Projesi'ni yanlış anlamış ya da yanlış anlatımlar üzerine meslek mensuplarını uyarma aceleciliğine kapılmıştır. Mobil Hukuk Projesi'nin asıl durumu/duruşu/teknik detayını sizlerle paylaşır; web sitemizi inceleyerek Projeyi daha iyi analiz etmenizi rica ederiz.

Siz Avukatların mesleki faaliyetinizde yaşadığınız zaman ve bilgi kapkaççılığının sona ermesinin, aslında kanuni zorunluluk olmasına rağmen, rica konusu dahi edilemeyen sözlü danışma ücretinin tahsilatının sağlanmasının kolaylaştırılmasına destek vereceği düşüncesi ile üzerinde uzun süreler çalıştığımız Mobil Hukuk Projesi'nin mesleğinize beklediğiniz katkıyı sunması dileği ile iş yaşamınızda başarılar dileriz.

 
ADVOCAT BİLGİ VE HUKUKİ TEKNOLOJİSİ HİZMETLERİ A.Ş.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.