15 soruda ek yerleştirme
25 Ağustos'ta başlayan ek yerleştirmeden yararlanmak için öncelikle 2017 ÖSYS'ye başvurmuş olmak gerekiyor. Ancak tercih yapmayan ya da herhangi bir program için tercih yapıp yerleşemeyen, hatta sınavsız geçiş hakkı olan adaylar da ek yerleşmeye başvurabilir. İşte 15 maddede ek yerleştirmenin detayları:

Kontenjanlar nasıl belirleniyor?

Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2017-ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2017-ÖSYS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturuyor.

Kimler tercih yapabilecek?

2017-ÖSYS ilk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi biryükseköğretim programına yerleştirilmemiş ya da açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Özel Yetenek Sınavıile bir bölüme yerleşen öğrenciler deek yerleştirme tercihi yapabilirler.

Kimler tercih yapamaz?

Kayıt olunsun veya olunmasın herhangi bir yere yerleştirilen aday tercih yapamaz.

Boş kontenjanları neredenöğrenebilirsiniz?

"EK Yerleştirme Kılavuzu"nda hangiüniversitenin hangi bölümlerinde nekadar kontenjan boşluğu yer aldığıdetaylı bir şekilde yazılı.

Tercih sayısı kaç olacak?

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24'ügeçmemek üzere istedikleri sayıdatercih yapabilecekler. Ancak genel yerleştirmede yaptığınız tercihlerinek yerleştirmede geçerli değil. Yeniden bir liste oluşturup tercih bildiriminde bulunmak gerekir.

Tercih işlemleri nereden yapılacak?

T.C. kimlik numarasıve şifre ile ÖSYM'ninhttp://www.osym.gov.tradresinden bireyselolarak yapılacak.

Tercih ücreti ne kadar?

Ek yerleştirme ücreti bu yıl7 15 TL olarak belirlendi.

ÖNLİSANS AVANTAJI

4 yıllık lisans programlarınıkimler tercih edebilir?

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan,ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşanlisans programlarını, yalnızprogramın en küçük puanına eşitveya daha büyük puana sahipolan adaylar tercih edebilecek. Eğer ÖSYS'nin kontenjan kılavuzundaki Tablo-4'te yer alanlisans programlarını seçecekseniz o programın genel yerleştirmede oluşan minimum puanının üstünde olmalısınız.

2 yıllık önlisans programlarınıkimler tercih edebilir?

Önlisans programları içinen küçük puan koşulu aranmayacak. Adaylar, enküçük puanların ve önceliklerinaltında olsalar bile tercihlerini yapabilecekler.

Özel yetenekle alan bölümlere tercihler nasıl yapılacak?

2017-ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerek.

ÖNCELİK EN YÜKSEK PUANA

Yerleştirmeler nasılyapılacak?

Her programınboş kontenjanıkadar yerleştirmeyapılacak. Yerleştirmeişleminde sözkonusu bölümütercih eden enyüksek puanlı adayaöncelik verilecek.

Birden fazla programakayıt hakkı var mı?

Hayır. Bir aday,puanları ne denliyüksek olursa olsunyalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın puanlarıyla girebildiğien üst tercihidir. Bununaltında kalan tercihlerişleme konmaz.

Yerleştirme yapıldıktan sonra değiştirme imkanı var mı?

Hayır. Merkezi ek yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkıkazandığı programı sonradan değiştirmesi, daha düşük puanla öğrencialan başka bir programa kaydolması mümkün değil.

Yerleştirmesonuçları nasılduyurulacak?

Yerleştirme işleminealınan tüm adaylarınsonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresindenduyurulacak. Sonuçbelgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Kayıtlar nasıl yapılacak?

Üniversitelere ek yerleştirmeile yerleşen öğrenciler içinkayıtlar 13-19 Eylül tarihleriarasında gerçekleştirilecek. Ek yerleştirme döneminde yükseköğretim kurumlarına elektronikkayıt yapılmayacak. Bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar başvurularını bireysel yapacak.


CEYDA KARAASLAN/SABAH
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.