AYM, Dershaneler Yasası'nı gündeme aldı
Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP'nin yasanın iptali için yaptığı ilk başvuruda eksiklik tespit etmişti. CHP bu eksiklikleri gidererek yeniden başvurdu. Anayasa Mahkemesi ek gündemine aldığı başvurunun usulüne uygun yapılıp yapılmadığına bakacak. Esastan görüşme için farklı bir tarih belirlenmesi bekleniyor.

CHP'nin başvurusu

CHP, AK Parti hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki gerilimin önemli başlıklarından Dershane Yasası'nın iptali ve yürürlüğünün durdurulması için 18 Nisan'da Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP başvurusunda dershane düzenlemesinin "teşebbüs hürriyetini ihlal ettiğini" ve "Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 40 bine yakın yöneticinin görevlerinin yasa ile sona erdirilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu" savundu.

Yasa ne getiriyor?

Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesini içeren kanunla ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına veya bu sınavlar kapsamındaki derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması engelleniyor.

CHP dershanelerin kapatılmasının "teşebbüs hürriyetini ihlal ettiğini" savunuyor.

Yasayla, eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen tüm faaliyetler Milli Eğitim Bakanlığı'nın izin ve denetimine tabi olacak.

Kanun, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki müsteşar yardımcıları, Talim Terbiye Kurulu başkan ve üyeleri, tüm genel müdürler, grup başkanları ile 81 ildeki milli eğitim müdürlerinin görevlerine, yürürlüğe girdiği anda son verilmesini, yani bir anlamda Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunun sil baştan oluşturulmasını içeriyor. CHP'nin Anayasa'ya aykırı bulduğu madde de bu.

Dershane ve öğrenci etüt merkezleri, eğitim - öğretim faaliyetlerine 1 Eylül 2015'e kadar devam edebilecek, 2018 - 2019 eğitim - öğretim yılı sonuna kadar özel okullara dönüşecek.

Dönüşüm sürecinin bitiminde, dönüşme talebinde bulunan örgün eğitim kurumlarından gerekli şartları karşılayamayanların kurum açma izinleri iptal edilerek, faaliyetlerine son verilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.