Danıştay'dan teknoloji mezunlarına şok!
Danıştay, Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi programlarının birbirine eş değer olduğunu ve Teknoloji Fakülteleri’nin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacaklarına dair kararın yürütmesini durdurdu.

Danıştay, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun, Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer alan aynı isimli mühendislik programlarının birbiri ile eşdeğer olduğu ve Teknoloji Fakülteleri’nin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacaklarına dair kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile ilgili kararı verdi.

 Danıştay 8. Dairesi kararında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 43. maddesinin b bendinin Yükseköğretim Kuruluna verdiği yetki doğrultusunda dava konusu kararın

Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nca tesis edildiğini, kararın tesisi öncesinde Üniversitelerarası Kurul önerisinin alınması gerektiği hususu yetki veren maddenin amir hükmü gereği olduğunu belirtti.

 Olayda, dava konusu edilen kararın alınması öncesinde Üniversitelerarası Kurul önerisinin alınıp alınmadığının belirlenebilmesi adına verilen ara kararına davalı idarece verilen cevabi yazı ile eklerinin incelenmesinden, Üniversitelerarası Kurulun önerisinin alınmadan işlemin tesis edildiğinin anlaşıldığını bildirdi. Danıştay, kanunun amir hükmü doğrultusunda alınması gereken Üniversitelerarası Kurul önerisi alınmadan tesis edilen dava konusu Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmadığını bildirdi.

 Danıştay 8. Dairesi açıklanan nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27. maddesinde belirtilen koşullar gerçekleşmiş bulunduğundan, dava konusu Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması isteminin kabulüne ve teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verdi.

 (CİHAN)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.