Hindistan'da hukuk öğrencisi olmak...
NLSIU, birçok uluslararası başarılara imza atmış, sınırlı sayıda öğrenci alan ve çok büyük bir kampüste sadece HUKUK EĞİTİMİ VERİLEN, ASYA KITASININ VE DÜNYANIN EN İYİ HUKUKÇULARINI YETİŞTİREN ÇOK BAŞARILI BİR ÜNİVERSİTE.  

Hindistan'ın nüfusunun 1,5 Milyar'a yakın bir nüfusa sahip dünyanın en büyük ekonomileri arasında olduğunu dikkate alırsak Enes'in bu tercihinin sebebini de anlayabiliriz. Türkiye'deki Hukuk Fakültelerinde 50 Binden fazla öğrenci olduğu düşünüldüğünde, Enes'in Hindistan Hukuk Sistemini bilen bir Türk Hukukçu olarak farklılaşacağını da gözardı etmemek gerekiyor. 

Hukukihaber için Enes Küçükzoroğlu'nun özel olarak kaleme aldığı, Hindistan sınav sistemini, eğitimine devam ettiği NLSIU HUKUK ÜNİVERSİTESİNİ, eğitim ve  hukuk sistemini anlatan, bir çok ilginç ayrıntı içeren yazısı şöyle:


Hindistan Üniversitesi Ulusal Hukuk Fakültesi
( National Law School of India University, Bangalore)
 
 
Hindistan Üniversitesi Ulusal Hukuk Fakültesi (National Law School of India University - NLSIU), Hindistan da sadece hukuk alanında eğitim veren en saygın devlet üniversitelerinden birisidir. Bangalore şehrinde bulunan NLSIU, Karnataka Eyaleti Yasama Meclisi tarafından kabul edilen yasayla 1987 yılında kurulmuştur. Prof. R.Venkata Rao bey, 2009 yılından itibaren Rektör olarak görev yapmaktadır.
 
NLSIU,
 
2009 yılında, Mint Gazetesi’nin “Top 15 Hukuk Kolejleri” raporunda,
2011 yılında Outlook India Dergisi’nin  “Top 10 Hukuk Kolejleri” raporunda,
2012 yılında India Today Dergisi’nin  “Hindistan’ın En İyi Hukuk Kolejleri” raporunda ve  2015 yılında Careers 360 Dergisi’nin  “Hindistan’ın En İyi Hukuk Kolejleri” raporunda
 
1. sırada yer almıştır.
 
NLSIU, yılda sadece 80 hukuk öğrencisini alıyor ve bu öğrenciler genellikle hukuk sınavında ilk 80 e girenlerden oluşuyor.

Şu an üniversitede 400 civarında lisans ve 100 kişiye yakın yüksek lisans öğrencisi eğitim görüyor. Yani toplamda sadece 500 öğrenciye hizmet veren bir üniversite ve sayıyı artırmayı da düşünmüyorlar.
 
Son 10 yıldır Adalet Bakanlığı ve Hindistan Barosu ( Bar Council of India)  (CLAT – Common Law Admission Test) adında ortak hukuk sınavı yapıyorlar. NLSIU dan kabul alabilmek oldukça  zor. Örneğin, 2015 yılında lisans düzeyinde başvuru yapan 40.000 öğrenciden sadece 55 öğrenci kabul edilmiş.
 
5 yıl sürecek olan hukuk eğitiminin ilk yılında, okulun yurdunda kalmak zorunlu. Bu şekilde öğrenciler hem birbirlerine hem de okula daha rahat uyum sağlıyorlar. Çok zengin olan okul kütüphanesinden gece 12 ye kadar istifade edebiliyorlar.  

Okulda eğitim biraz farklı. Diğer okullarda olan 2 dönem yerine 3 dönem var ve her dönem arasında  1 ay tatil bulunuyor. Bu tatillerde öğrenciler staj yapıyor. Her dönem için 4 ders var ve öğrencilerin her ders için özel olarak araştırma projesi yapmaları gerekiyor.

Size yazımın bu bölümünde, dönem dönem okuldaki hayatı özetlemeye çalışacağım.
 
Okul 1 Temmuzda başlıyor. 30 Haziranda açılış programı gerçekleşor ve Rektör Prof.R.Ventaka Rao bey, programın sunucusu olarak yerini alıyor. Yurda yerleşince hemen 2. sınıflar geliyor ve size tavsiyelerde bulunuyorlar. Hangi derste hangi  hocaya nasıl davranılması gerektiğinden bahsediyorlar. Her hoca ilk derste 25 puanlık proje hazırlamamızı, bunun 3000 ile 5000 kelime arasında bir proje olması gerektiğini (hocadan hocaya değişiyor) söylüyorlar.

35 puanlık projenin 10 puanı sunum , 25 puanı yazılan yazıdan geliyor. 5 puan derslere tam katılan öğrencilere veriliyor ve kalan 60 puan için de her dersten 3 aylık donem içinde 2 tane yazılı sınav yapılıyor. Derslerden kalan öğrencilere 1 aylık tatil dönüşü 1 tane ek sınav hakiki veriliyor.
 
Üst sınıflar alt sınıflara danışmanlık görevi yapıyor. Her öğrencinin üst sınıflardan bir danışmanı var ve bu öğrenciler okul öğrenci derneği tarafından görevlendiriliyor.  Okulun ilk günlerinde bize proje yaparken kullanmamız gereken teknikleri, Word programını ve citation kurallarını öğretiyorlar. Turnitin adlı programla kopyalanmış yazıların hemen yakalandığını söyleyip herkesin çok çalışması gerektiğini söylüyorlar.

Okulda üst sınıflar her ne kadar rahatsız edici olsalar da bir o kadar da yardımseverler. Her öğrenciye Proje yardımcısı atanıyor ve projeleri yapmasına destek oluyor. Her öğrencinin bir sürü ailesi var. Okula girdiği sıralamasının ailesi, sınıftaki sınıf numarasının ailesi, eski odasında kalan öğrenciler ailesi vs. Bunların yanında her öğrenciye 5. ya da 4. Sınıftan 2 tane Mentor atanıyor. Ve tatlı tuzlu hayat başlıyor.
 
Okulun her düzenlediği programda 1.sınıflar mecburi görevlidir ve amele işleri yaparlar. Bunlar öğrencilere komite puanı kazandırıyor. Okulda 11 tane komite var, onların dışında yurt komitesi, güvenlik ve disiplin komitesi ve bir kaç tane jurnal yazan komite vardır. Bu Komiteler her yıl başvurulara bakarak öğrenci alır ve programlar organize ederler, veya katılırlar. Bir kaç aktif komite, MCS (Moot court society)  ve debate komitesidir. Bunlar her yıl 1. dönemde yarışmalar düzenlerler. Ilk sınıf içerisinde, sonra onların belli bir sayısı okul seviyesinde yarışmaya hak kazandıktan sonra, ona hazırlanır ve okuldaki sıralamasını öğrenir. Bu sıralamaya göre, hangi yarışmalara katılabilecekleri belirlenir. Komitelerin hepsi öğrenciler tarafından kurulup, yönetilmektedir, hepsine okul tarafından belli bir bütçe ayrılmaktadır.
 
Bu şekilde 1. dönem bitiyor ve 2. dönem başlıyor, merak etmeyin çok yazmayacağım. Yoğunluk derecesi hiç değişmiyor ama üstesinden gelmesini öğrenenler rahatlıyor. Çoğu öğrenci bu dönemde, temsili mahkeme yarışmalarına gitmek için hazırlıklara başlarlar, debate ve MUN gibi yarışmalara da katılıp genelde Hindistan’daki en zor turnuvaları geçer, uluslararası turnuvalara giderler.
 
Sonuç olarak, NLSIU oldukça modern bir kampüse sahip olduğunu, yerli ve yabancı tüm öğrencilerin verimli bir eğitim alması için gerekli tüm donanımlara fazlasıyla sahip olduğunu söyleyebilirim.
 
Enes Kuçukzoroğlu
ID No: 2224
I Year, B.A LL.B (Hons.)
National Law School of India University Bangalore
 
hukukihaber.net
 
Anahtar Kelimeler:
HukukHindistanöğrenci
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.