Öğrenci velisi, AYM kararını çiğneyen Milli Eğitim'i dava ediyor
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dershane kararını yok sayan uygulamalara imza atması öğrenci velilerini harekete geçirdi. Bakanlık, geçtiğimiz haftalarda özel kurslarla ilgili AYM'nin kararını hiçe sayan bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelikte, özel kurslara birçok kısıtlama getiriliyor. Ankara'da TEOG sınavına hazırlanan çocuklarını kursa göndermek isteyen veliler İsmail ve Seval Topçuoğlu, bakanlığın hukuk dışı engeliyle karşılaştı. Bunun üzerine çocuklarının haklarını yargıda arama kararı alan çift, kaleme aldıkları dava dilekçesinde bakanlığın uygulamalarıyla Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan eğitim ve öğretim haklarının kısıtlandığını belirtti.

Dilekçede, ‘Kişilerin özel teşebbüsler tarafından kanuna uygun olarak verilen eğitim öğretim hizmetlerinden yararlanmaları Anayasa'nın 42. maddesinde güvence altına alınan eğitim hakkı kapsamında kalmaktadır.' vurgusu yapıldı. Öğrencinin nerede eğitim alacağına ancak velisinin karar verebileceğine bu hakkın devlet ya da başka bir güç tarafından sınırlandırılamayacağına dikkat çekildi. MEB yetkililerinin, AYM'nin dershanelerle ilgili kararını tanımadığına da değinilen dilekçede, Anayasa'nın 138. maddesinde geçen, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” hükmü hatırlatıldı. Veliler ayrıca, bakanlık aleyhine açacakları davada çocuklarına 20 bin kendilerine de 10'ar bin lira tazminat ödenmesini talep ediyor.

Bakanlığın, AYM kararını uygulamamasına ilişkin bir değerlendirmede bulunan Pak Eğitim İşçileri Sendikası Avukatı Mehmet Kasap, kesinleşmiş mahkeme kararlarının uygulanmaması adil yargılanma hakkının açık bir şekilde ihlali anlamına geldiğini kaydetti. İç hukukta sonuç alınamadığı takdirde hem mahkeme kararlarının uygulanmaması yönünden hem de eğitim hakkının ihlali anlamına geleceği için konunun AİHM'ye taşınacağının ve Türkiye'nin milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda kalacağının altını çizdi.

Kasap şöyle devam etti: “AYM'nin kararının ana omurgasını velilerin eğitim ve öğretim hakkı teşkil etmektedir. Bu emsal karara dayanarak özellikle TEOG ve LYS sınavına girecek öğrenci ve velileri buna benzer tazminat davalarını idare mahkemeleri nezdinde açabilirler. Şahsi kanaatim bu kararı uygulamayanlar yönünden ağır bir hukuka aykırılık söz konusu olduğu için kararı uygulamayan ve eğitim hakkını ihlal eden kamu görevlilerinin şahsına da tazminat davaları açılabilir. Mahkeme kararını uygulamayan kamu görevlileri ile ilgili daha önceden verilmiş çok sayıda emsal karar bulunmaktadır.” (Kaynak: Zaman)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.