Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı. Çatı adayı demiyorum çünkü muhalefetin tamamı İhsanoğlu isminde birleşmedi. MHP’den tam destek alan İhsanoğlu, CHP’de bölünmelere sebep oldu, HDP farklı aday çağrısı yaptı, SP olumsuz görüş bildirdi, BBP şu anda nötr.

 

Kısaca  Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu, eğitim ve iş geçmişi parlak bir isim. Teoride başarılı bir bilim insanı, pratikte ilklerin adamı. Birçok üniversiteden fahri doktora ve profesörlük aldı. Bir sürü madalyası var. KKTC Devlet Nişanı’na layık görülen tek isim. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğine seçimle gelen ilk isim. Dört dil biliyor. Farklı dillerde yazdığı eserler ve bunların değişik dillere tercümesi bulunuyor.

 

CHP ve MHP için İhsanoğlu

CHP, eskiden ezelden Kemalizm çizgisinde giden sol parti. CHP’nin muhafazakar profil çizen lidere sıcak bakmayan bir kültüre sahipken İhsanoğlu’nu seçmesindeki tek sebep, Erdoğan seçmeninin karşısına çıkarabileceği güçlü bir aday olduğunu düşünmesi.  İhsanoğlu, “alnı secdeye değen/değmeyen” ayrımında, muhafazakar seçmeni kaybettirmeyecek bir isim olduğu kadar, başarılı geçmişiyle elitist çizgide de oy kazandıracak bir isim. Kirli bir geçmişi yok, potansiyel bir kaset tehlikesi içermiyor. Danışmanların atacak çamur bulmaları için çok çaba sarf etmeleri gerekiyor. Ayrıca saygın kimliği ve çağdaş muhafazakar duruşu ile uluslararası imaj bakımından Erdoğan’dan 2-0 önde bir aday.

 

Oylamada Ne Olur

İlk kez halkın seçeceği 12. cumhurbaşkanı, kullanılan oyların yüzde 50+1’ini kazanmak zorunda. Eğer ikinci tura kalırsa da, geçerli oyların en fazlasını alan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. Tahminlerde, 30 Mart yerel seçimleri, yapılacak değerlendirmeler için baz alınabilir. AKP, 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 45.6, CHP 27.8, MHP yüzde 15.2 oy aldı. CHP ve MHP toplam oylarının yüzde 43 oranında olduğu düşünülürse, Erdoğan ve İhsanoğlu’nun başa baş bir yarış içinde olacağı öngörülebilir ancak CHP, İhsanoğlu’nda uzlaşma sağlayamazsa, oylar Erdoğan’a gider.

 

Kürt Oyları İhsanoğlu’na Gider mi

Son seçimlerde, BDP ve HDP yüzde 6.1, SP yüzde 2 oy aldı. Selahattin Demirtaş, Erdoğan’ın, Kürtler’e karşı kullandığı dil ve yaklaşımlara yanıtını cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alacağını belirtti. Kürt liderler, Kılıçdaroğlu ile yaptıkları istişare toplantısında ise muhalefet adayına ikinci turda “demokrasi, özgürlükler, Kürt sorunu gibi başlıklarda güven veren bir isim olması” koşuluyla destek verebileceklerini belirttiler. İhsanoğlu’nun, bu konudaki tavrını bu zamana dek görmemiş olsak da genel anlamda insan hakları ve özgürlükler konusundaki yaklaşımında uç olmayacağı aşikâr. Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimine kadar Erdoğan’ın çözüm sürecinden uzaklaşması halinde İhsanoğlu’nun oyları toplaması muhtemel gözükebilir.

 

Uluslararası Arenada İhsanoğlu

Uluslararası sorunlara uluslararası hukuk çerçevesinde çözüm getirme mantalitesine sahip İhsanoğlu, geçen yıl Mısır’daki darbe nedeniyle hükümetle ters düşmüş ve Bekir Bozdağ, görev süresi dolmasına birkaç ay kalan İhsanoğlu’nu istifaya davet etmişti. Ortadoğu’yu içeriden bilen biri olarak İhsanoğlu’na adaylık götüren CHP ve MHP, “Erdoğan terör örgütlerine destek veriyor.” cümlesiyle İhsanoğlu’nun reklam kampanyasına imza atacak gibi duruyor.

 

İhsanoğlu’nun Dezavantajı

İhsanoğlu’nun, son yerel seçimlerde oyların ciddi bir bölümünü alan bir siyasi partinin genel başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti başbakanı ile yarışacak olması elbette kilit nokta.

İhsanoğlu’nun siyasi geçmişinin bulunmaması ve günlük siyasi dilden uzak olması da en önemli dezavantajlar arasında ancak en önemli faktör, halkın seçeceği cumhurbaşkanının halk tarafından tanınmıyor olması.

CHP içindeki bölünmeler de seçmenin kafasını karıştıracak ve oyların bölünmesine sebep olacak ciddi bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Arkasında reklam kampanyası yapacak geniş bir iktidar partisi bulunan Erdoğan, hala bir reklam kampanyasına başlamamış olan CHP ve MHP’nin dikkatini dağıtır gibi görünüyor.

 

Sonuç

Ekmeleddin İhsanoğlu, Meclis tarafından seçilecek bir cumhurbaşkanı olsaydı, mükemmel bir aday, derdim. Halkın ilk kez duyduğu İhsanoğlu isminin, Erdoğan’a oy vermeyecek kitlenin seçeceği tek zorunlu aday olması, Kemalizm çizgisinde yürüyen, solcu bir kitleyi başka bir aday çıkarmaya zorlayacak ve oyları bölecek gibi duruyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala, henüz kendi içinde birleşememiş ve tabanında uzlaşamamış bir muhalefetin, “Dini kullanıp vatandaşlardan oy alıyor.” diye eleştirdiği partiye karşı İhsanoğlu ismini zikretmesi, durumun vehametini ortaya koyuyor.

Başgan Erdoğan!

Yanılmak ümidiyle,


Kaynak http://www.patavatsizdergi.com/ekmeleddin-ihsanoglu/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mesrumudafaa 4 yıl önce

i̇hsanoğlu tanınmıyor diyenler için acaba tuğba ekinci mi aday gösterilseydi tanınıyor diye veya survıvor yarışmacılarından mı çatı aday bulunsaydı..?? nedir bu bizim milletin şan şöhret merakı anlamıyorum.

Avatar
ecem besnili doğucan 3 yıl önce

böyle engin bilgiler ve üstün tecrübeye sahip bir arkadaşımızı, paylaşımıyla bizi aydınlattığı için kutluyoruz..

espri anlayışı da harikaymış..