16.5 TL'ye Şişli'de kuruldu merkezi Londra'da!
Dinçer GÖKÇE

ULUSLARARASI fon şirketi sahibi İtalyan Alberto Micalzzi’nin İstanbul’da açtığı dava büyük bir hayali banka skandalını ortaya çıkardı. Dava dosyasında kendisini avukat olarak tanıtan Gürcan B. isimli kişinin, alan adlarını Yeni Zelanda’dan, internet adreslerini Şişli’den aldığı ve merkezini Londra olarak gösterdiği 3 hayali bankayla İstanbul, Malatya, Gaziantep ve İtalya’da 10’a yakın şirketi dolandırdığı iddia edildi.

BANKER batıkları ve hortumlanan bankalardan sonra şimdi de hayali banka skandalı patladı. Hukuk doktorası yaptığını söyleyen Gürcan B. temasa geçtiği kişilere İngiltere’de bankası olduğunu söyledi. İstanbul, Malatya, Gaziantep ve İtalya’dan 10’a yakın şirket ile temasa geçti. Söz konusu firmalara yurtdışında kredi temin edeceğini söyledi. Kredi masrafları için kimi zaman 30 bin kimi zaman 490 bin Euro kredi masrafı aldı. Firmalar kredi çıkmasını beklerken, skandal da patlak verdi. B. İngiltere merkezli gösterdiği bankaların sahte olduğu, internet adreslerinin Şişli’den 16.5 lira karşılığı alındığı ortaya çıktı.

ORTAKLARI DA BULUNUYOR

Londra, Milano, İstanbul, Tiflis ve çok sayıda Anadolu’da bir çok şehri kapsayan olaylar zincirinin başında Gürcan B. yer alıyor. Ancak B. ile birlikte hareket eden, Almanya ve Gürcistan’da yaşayan Rus, Gürcü ve Türkler de bulunuyor. Halen Ankara’da devam eden bir dolandırıcılık davasında yargılanan B.’nin dolandırıcılık suçlaması ile yargılandığı dosyalardan biri de İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. B.hakkında, İtalyan bir fon şirketinin Türk çalışanı Merve P.’nin açtırdığı dava dosyasına giren binlerce sayfalık evraklar çarpıcı bilgiler içeriyor.

‘ONLARI BANKA SANIYORDUM’
 
Gürcan B. konu ile ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. “Ben kimseyi dolandırmadım” diyen B. özetle şunları kaydetti: “GBA Capital diye bir bankam yok; bu adla sahibi olduğum bir danışmanlık firmam var. Banque Internatiol ile hiçbir çalışmam yok. Sahipleri dolandırıcı. Oraya banka sanıp başvurduk.

Biz de onların mağduruyuz. Bicbank Yeni Zellanda’da kurulmuş sözde. Bicbank ile ilgili ben, çalıştığımız firmanın yönetim kurulunu uyardım. Biz firmayla, banka olduğunu iddia eden birilerini karşı karşıya getirdik ve gerekli uyarıları da yaptım. Finrost’un banka olduğun sanıyorum. Gaziantep’deki firmalardan para aldık, ama paraları harcamalar için aldık. Fakat, gerekli teminatları çıkaramadıkları için kredi çıkaramadık. Elden hiç kimseden para almam. Aldıysam aldım derim, borcum derim. P. Bilgisayar’dan 114 bin dolar aldık doğru. İşleri devam ediyor. Benim işim bu yüzlerce böyle olay var. Binlerce banka var, hepsine yazı yazıyorum. Kimseyi dolandırmadım. Benim kredi kartı borçlarım var. Eski şirketlerimdeki ortaklığımdan kaynaklı. Yaptığım işlerden gelen paralarla geçinmeye çalışan bir insanım.”


ÜÇ SAHTE BANKA KURDU

Gürcan B.’nin organize ettiği işlemlerde, temasa geçilen yerli veya yabancı firmalara, kredi temin edilebileceği ifade edildi. B., kimi görüşmelerde sahibi olduğunu söylediği GBC Capital isimli sahte bankanın kartını verdi, kimi görüşmelerde kendisini Almanya’da yaşayan ve fon yatırımcı olarak tanıttığı Ogün A.’nın danışmanı olarak tanıttı. İlişkiler bir süre ilerletildikten sonra, sıra şirketlere kredi teminine geldi. Bunun için yurt dışında olduğu belirtilen üç banka kullanıldı. Bu bankalardan biri Londra’da olduğu belirtilen Banque International. Bu banka gerçekte Lüksemburg bankası. Ancak başka bir logo ile “banque-inter.org”, “banque-inter.com”, “banqu-int.com” ve “banque-inter.net” adresleri kullanıldı. Söz konusu sitelerden biri halen aktif. Bir diğer banka ise gerçekte Ukranya’da bulunan Finrost Bank. Yine bu bankanın adı ile Londra merkezli bir banka kurulmuş gibi gösterildi. Bu bankanın logosu da Banque ile birebir aynı. Son banka ise, dünyanın herhangi bir yerinde gerçekte izine rastlanamayan Bicbank isimli bir banka.

BDDK RAPORU VAR

BANKA olduğu izlenimi uyandırılmaya çalışan üç site ile ilgili yapılan araştırmalarda çarpıcı gerçek de ortaya çıktı. Her üç banka için alan adı Yeni Zelanda’dan alındı. Söz konusu bankaların hosting hizmetlerinin ise İstanbul Şişli’de kurulu bir şirketten alındığı anlaşıldı. Yüz milyonlarca Euro kredi çıkarılacağı söylenen sitelerden birinin hosting ücreti için 16.5 liranın ödendiği belirlendi. Üstelik, banka olarak tanıtılan Banque International için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun da raporu var. Dava dosyasına giren rapora göre, söz konusu bankanın sahte olduğu, internet adresinin kapatılması için Emniyet’e yazı yazıldığı anlaşıldı.

İTALYAN PROFESÖR DE ÇARPILDI

Gürcan B. dolandırıcılık suçlaması ile yargılandığı İstanbul’daki davayı, uluslararası fon şirketi sahibi olan ekonomi profesörü İtalyan Alberto Micalzzi’nin çalışanı Merve P. geçtiğimiz yıl sonunda açtırdı. Dosyada yer alan bilgilere göre, Micalzzi ile İstanbul’da görüşen B.n, fon şirketine yatırımcı bulabileceğini aktardı. Şirketi zor durumda olan Micalzzi, Merve P.’nin B. ile temasa geçmesini görüşmeleri yürütmesini istedi. B. ilk önce Ogün A.’nın, fon şirketine 750 milyon Euro yatırım yapacağını söyledi. Ancak, Ogün A.’nın parasız olduğu kısa sürede anlaşılınca B., başka kaynaklar bulabileceğini söyledi.

Gürcan B., Micalzzi’ye 500 milyon Euro kredi çıkarabileceğini söyledi. Bu kredi için 490 bin Euro masraf olacağını bildirdi. Söz konusu parayı dokuz parça halinde Merve P.’dan aldı. 500 milyon Euro krediyi önce Malatya’daki bir şirket üzerinde, sonrasında Ankara’daki başka bir tabela şirketi üzerinden çıkaracağının söyledi. Ancak bir yılı aşkın bir süre devam eden oyalamadan sonra kredinin çıkmayacağı anlaşıldı. P., dolandırıldıkları iddiasıyla B. hakkında dava açılmasını sağladı. Söz konusu davanın bir sonraki duruşması önümüzdeki kasımda. B., soruşturma kapsamında verdiği ifadede, kimseyi dolandırmadığını söyleyerek, kredi kartı borçlarını ödeyemediğini söyledi.

ANTEP'TE 5 FİRMA

GÜRCAN B.’nin kredi bulma vaadi ile temasa geçtiği firmalardan 5’i Gaziantep’te. Gaziantep eski Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan aracılığı ile söz konusu firmalarla geçtiğimiz yıl temasa geçen B., yürüttüğü görüşmelerde benzer ifadeler kullanıldı. Söz konusu firmalar 20-30 milyon Euro kredi talebinde bulundu. Firmalar için raporlar hazırlatıldı. B., talep edilen krediler için belli masrafların olacağını iletti. Temasa geçilen firmalardan Ş. İnşaat, A. Holding, K. Tekstil ve İ. Halı’dan toplam 300 bin Euro para alındı. Ancak, çıkarılacağı söylenen krediden bir daha haber çıkmadı. Benzer şekilde Malatyalı A. Export’un sahibi T.A.’dan da 114 bin dolar alındığı anlaşıldı. Söz konusu firmalara kredinin Banque International’dan çıkarılacağı söylendi.

'DİKKATLİ OLUN'
 
B. hakkında dava açılmasını sağlayan Merve Paksoy'un avukatı Engin İsmail Köse, B. 5 yıl hapis istemi ile yargılandığını kaydederek şunları kaydetti: "BDDK ve SPK gibi kurumların ellerinde ki yaptırım gücünün yeterli değil. Emniyet ve adli birimler ise söz konusu ekonomik suçlarda yeterli kadar inceleme yapmıyor. Bu kurumlar arasında koordinasyon olmadığını da söyleyebiliriz. Söz konusu davaların ekonomik suçlar için kurulacak özel mahkemelerce görülmesi gerekir. İş adamlarınn kendilerine gelen, özellikle uluslararası teklifleri değerlendirirken mutlaka karşı taraf ve yapılacak işlem hakkında detaylı inceleme yapmaları gerektiğini önerebilirim."


SAHTE BANKADAN 20 MİLYON EURO

KREDİ vaadi ile temasa geçilen firmalardan biri de halka açık konumdaki M. Gıda. Mali zorluk içindeki firmaya 20 milyon Euro kredi bulunacağı kaydedildi.
Kredinin başlangıçta Gürcistan TBC Bank’dan alınacağı ifade edildi. Ancak söz konusu kredi bulanamadı. Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bilgilendirmede, Londra’da bulunan Bicbank Business Investment Corporation Banking’e 20 milyon Euro kredi başvurusunu yapıldığı bildirildi. Yine, KAP’a yapılan açıklamada 1 Haziran 2013’te GBA Capital firması ile danışmanlık sözleşmesinin imzalandığı belirtildi. 500 bin Euro karşılığı imzalanan sözleşme gereği, ödemenin belli periyotlar içinde yapılacağı bildirildi. Ancak, bu kez de kredi çıkmadı. Zira, Bicbank de, alan adı Yeni Zellanda’dan, hosting hizmeti Şişli’deki bir şirketten alınan bir başka sahte bankaydı. Yine İstanbul’da kurulu P. Bilgisayar şirketinden de benzer yöntemlerle 110 bin dolar alındığı öğrenildi.

13 ÜLKENİN GSM HATTI VAR

Gürcan B., kredi vaadinde bulunduğu kişilere ilk tanışmalarında, avukat olduğunu, University of Southern California'da hukuk doktorası yaptığını, İngiltere’de off-shore bankasının olduğunu ve Amerika’da okuduğunu anlatmış. Ancak ABD’deki okul ile yapılan yazışmada B.’nin kendilerinde okumadığının bildirildiği de kaydediliyor. Ayrıca avukat olduğuna dair de bir kayıt yok. Kimi yazışmalarda “Barslan” soyadını kullanan B.’nin üzerinde, Türkiye hariç 13 ülke GSM hattı bulunuyor. Zor durumda kaldığı kimi zamanlarda sıklıkla “annem öldü Eskişehir’e gidiyorum” veya “annem komada” ifadelerini kullandığı da belirtiliyor. Kendisini arayan alacaklılardan birine “Altın madenindeyim” açıklaması yapsada, kendinin o anda Bodrum’da tatilde olduğuda verilen bilgiler arasında.Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.