20 yıllık borç için bankalara 'ayar'

İç borçlanmada vadeyi uzatma hazırlığı yapan Hazine 20 yıl vadeli tahvil satışı için bonodaki Piyasa Yapıcılığı (PY) sistemine ince ayar yaptı. Yeni getirilen düzenlemeyle piyasadaki 12 büyük bankadan oluşan Piyasa Yapıcı'ların 10 yıl ve üzerinde vadede tahvil almaları için ek avantaj yaratılırken, daha kısa vadelerde ise sağlanan ayrıcalıklar azaltıldı. Hazine'nin 20 yıl vadeli borçlanma kapısını açacak yeni düzenlemesi Piyasa Yapıcı bankalara getirilen tahvil alım yükümlülüklerindeki katsayıların değiştirilmesiyle gerçekleştirildi. Mevcut uygulamaya göre herhangi bir banka Piyasa Yapıcısı olabilmek için Hazine'nin düzenlediği ihalelerde satılan tahvilleri belirli bir miktarda almakla zorunlu tutuluyor. 12 adet PY bankanın her biri, üç aylık dönem içinde Hazine'nin sattığı tahvillerin en az yüzde 5'ini satın alma taahhüdünde bulunuyor. Örneğin Hazine üç ay içinde 100 milyar lira borçlanıyorsa, PY bankaların her biri en az 5'er milyar liralık kağıt alıyor. Hazine böylece borçlanmasının 60 milyar liralık bölümünü garanti altına alınıyor.

KATSAYILAR DEĞİŞTİRİLECEK
Ancak burada ince bir nokta var. Hazine uzun vadeyi özendirmek için PY bankaların borçlanma yükümlülüklerinin hesaplanmasında tahvillerin vadesine göre özel bir katsayı uyguluyor. Mevcut düzenlemede 0-3 yıl vadeli kağıtlarda katsayı oranı 1, 3-5 yıl arasında 1.3, 5-10 yıl vadede ise 1.5 olarak uyulanıyor. Katsayılar bankanın aldığı kağıt tutarıyla çapılarak PY olabilmek için altına girdiği borçlanma yükümlülüğünden düşülüyor. Örneğin üç ay için 5 milyar liralık Hazine kağıdı alma garantisi veren bir PY banka, 2 milyar liralık 6 ay vadeli bono ve 2 milyar liralık 5 yıl vadeli tahvil alması durumunda 5 milyar liralık borç verme limitini dolduruyor. Hazine'nin 1 Eylül 2010'da yürürlüğe girecek PY sözleşmesinde ise söz konusu katsayılarda bazı değişiklikler yapıldı. 0-3 yıl vadeli kağıtlarda 1 olan katsayı aynı kaldı. 3-5 yıl vadede ise 1.3'ten 1.2'ye indirildi. 5-10 yıllık kağıtlarda uygulanan 1.5'lik katsayı ise 1.4'e çekildi. 10 yıla kadar vadelerde katsayı oranları düşürülürken yeni ir vade tanımı eklendi. 10 yıl ve üzeri. Söz konusu oran ise 1.6 olarak belirlendi. Bu değişiklik Hazine'nin eylül ayından itibaren Türk Lirası iç borçlanmalarda vadeyi 10 yılın üzerine, 15 hatta 20 yıla çıkartmaya hazırlandığı şeklinde yorumlanıyor.
Sabah
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.