364 milyon lira vatandaşın cebinde kalacak
Emniyet yetkilileri, yasa ve yönetmelik değişikliğiyle uygulamaya konacak paketle ilgili Meclis İçişleri Komisyonu üyelerine bilgi verdiler. Buna göre, 2012 verilerine göre yılda 11 milyon 837 bin 695 vatandaş emniyet binalarına gitmeyecek. Yaklaşık 5 bin polis güvenlik hizmetlerine dönecek. 3 bin 560 polis pasaporttan, 782 polis özel güvenlikten, 175 polis izleme birimlerinden alınacak. Pasaportu Nüfus Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü verecek. Sürücü belgesinin de bu kuruma devredilmesi düşünülüyor. 

UZUN SÜRELİ PASAPORT 

Pasaportta 2 milyon 680 bin adet, tescil belgesinde 4 milyon 119 bin 458 adet, özel güvenlik sertifikasında 125 bin 379 adet belge emniyetten çıkacak. 6 ay süreli pasaport yerine en az 1 yıl süreli pasaport verilecek. 2012’de bu statüde 73 bin 697 pasaport verilmişti. Kamu görevlilerinin birkaç gün veya haftayla sınırlı olan hizmet pasaportları ise daha uzun süreli düzenlenecek. Geçen yıl kısa süreli 64 bin 474 hizmet pasaportu düzenlendi.

TRAFİKTE E-TESCİL

Sürücü belgesi ve diğer trafik işlemlerinde istenen EK-1 belgesi artık daktiloyla doldurulmayacak. Böylece 6 milyon 214 bin belgede 62 milyon 147 bin liralık yük kalkacak. Araç trafik tescil başvuruları ve işlem formu vergi dairelerine elektronik ortamda gönderilecek. Buradan yıllık 6 milyon 214 bin 750 işlem internete kayacak. Parmak izi elektronik ortamda sorgulanabilecek. Böylece yıllık 156 bin 451 işlemde kağıt kalkacak. Adli sicil belgesi elektronik otamda temin edilecek.

TEK ADIMDA HİZMET

Trafik belgesi yerine araç muayene raporu verilecek. TÜVTÜRK’ün muayene raporu elektronik ortamda alınacak. Bu işlemle 2 milyon 591 bin 430 belge kalkacak ve yaklaşık 70 milyon lira tasarruf edilecek. Sahiplik değişikliği halinde araç tescil belgesi noterlerce verilecek. Tescil plakalarının dağıtımı tek adımda olacak. 1 milyon 831 bin 33 plakada 41 milyon 204 bin 993 liralık idari yük kalkacak. Hukuki dayanağı olmayan belgeler ayıklanacak. Sendika kuruluş evrakı 10’dan 3’e matbaa kuruluş bildirimi 6’dan bire düşürülecek.

İZİN GEREKMİYORSA BİLDİRİM YOK

İstenilen belge adedi azaltılacak, siyasi parti kuruluşunda 3 yerine 2 belge alınacak. İçeriği aynı olan belgeler kaldırılacak. Silah istek formu alınınca dilekçeye, basın kartı fotokopisi alınınca Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü yazısına gerek olmayacak. Sendikalar, siyasi partiler, toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile bildirimler valiliklere yapılacak. Sendika genel kurul toplantıları önceden bildirilmeyecek. Sendikaların gayrimenkul alım ve satışlarında izin alınmayacak. Partiler, dernek ve vakıfların kapalı yer toplantıları, kanun ve geleneklere göre yapılan toplantı, tören ve şenliklerde bildirim gerekmeyecek.

ORANTILI YAPTIRIM

Gemi adamı, uçak mürettebatı belgesi ilgili kurumlarca verilecek. 19 basılı standart forma vatandaş ücretsiz erişecek. 13 milyon 174 bin 436 adet formda 6 milyon 992 bin 974 lira vatandaşın cebinden çıkmayacak. Mevzuattaki ölçüsüz yaptırımlar orantılı hale getirilecek. Durumundaki değişikliği 6 ay içerisinde bildirmeyenlerin silah ruhsatı iptal edilmeyecek. Geçen yıl bu kapsamda 2 bin 200 silah ruhsatı iptal edildi.

SONUÇ DOĞURMAYAN İŞLEMLER

Sonuç doğurmayan işlemler kaldırılacak. Silahlı özel güvenlik görevlileri için kurucu ve yöneticiler hariç güvenlik soruşturması yerine arşiv araştırması yapılacak. 2004-2012 arasında 600 bin 432 adet güvenlik soruşturması yapıldı. İstanbul’da soruşturulan 71 bin 612 kişiden olumsuz sonuç çıkmadı. Aynı veya benzer işlemler toplanacak. Özel güvenlik silah ruhsatları, özel güvenlik şubeleri yerine silah ve patlayıcı madde şube müdürlüklerince verilecek.

KAPANACAK ŞUBELER

Radyo TV, Foto Film Şube, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Şube, RTÜK, Medya Takip Merkezi kapatılacak. Buradaki 175 polis güvenlik hizmetlerine dönecek. Mevzuatın aşırı yorumlanması kaldırılacak. Sağlık raporlarında ilgili branş mevcutsa kamu özel hastane ayrımı olmayacak. Bir dönem görev yapan belediye başkanı ve muhtarlarda il-ilçe seçim kurulu yazısı, valilik, kaymakamlıktan görev belgesi istenmeyecek. 

RUHSATA E-TEBLİGAT

Silah ruhsatı alırken yenileme tebligat aynı anda yapılacak veya elektronik tebligata geçilecek. Ankara’daki 24 bin 738 evrakın 9 bin 820’si yani yüzde 40’ı tebligat evrakından oluştu. Ankara’da son 3 yılda 100 bin 788 evrak üretildi. Silah ruhsatlarının her 5 yılda bir yenilenmesi için tebligat yapılıyor.


Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.