7 soruda Yeni DEİK'in perde arkası
AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN

1)Dünkü toplantıda neler yaşandı?

Aslında dün, İstanbul'da, basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yeni icra kurulu üyeleri için bile sürpriz oldu. Bir telefon ile toplantıya davet edilen yeni Yönetim Kurulu Üyeleri toplantıda önce Erdoğan'dan 20 dakikalık bir konuşma dinledi, ardından da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi söz aldı ve önemli mesajlar verdi. Zeybekçi konuşmasında "Biz bunu DEİK'e müdahale etmek için yapmadık. Amacımız daha geniş ve katılımcı olması. Kuruluş aşamasında gözlemci olmak ve gerektiğinde yardımcı olmak dışında bir etkimiz olmayacak" diye konuştu.

2)Erdoğan basına kapalı toplantıda yeni yönetime ne söyledi?

Konuya yakın kaynaklara göre Erdoğan dün yapılan toplantıda bundan sonra kendisinin daha çok dış ilişkilerle Başbakan Davutoğlu'nun da iç ilişkilerle daha çok ilgileneceğini dile getirdi. Baltık ülkelerine ziyaretlere hazırlandığını ifade eden Erdoğan toplantıda genel bir konuşma yaptı. "Yurtdışı ile ilişkilerimiz çok önemli. Türkiye'nin ihracat hedefleri de öyle. 2023 hedefleri için bazı pazarlara daha çok odaklanmalıyız."

3)İş Konseyi Başkanları yeni yapı hakkında ne düşünüyor?

Herkes beklemede. Her ne kadar Bakan Zeybekçi "Müdahale etmeyeceğiz" dese de değişimin sonunda yaşanacakları görmek istiyorlar. Yeni Başkan Vardan konusunda bir rahatsızlık yok. Konuştuğumuz iş konseyi başkanlarından edindiğimiz bilgilere göre Vardan'ın adil ve prensipli bir Başkan olacağı konusunda çok şüphe duymuyorlar. Ancak hükümetin duruşu konusunda "Bekle gör" pozisyonundalar.

4)Eski DEİK'e ne olacak?

Eski DEİK 2 Ekim tarihinde olağanüstü genel kurul ile kendisini ibra edecek. Böylece 27 yıllık kurum sona erecek. Yerine yeni DEİK devreye girecek.

5)Eski DEİK'teki iş konseyi Başkanları ve personelin durumu ne olacak?

Eski iş konseyi başkanları ve eski DEİK personeli göreve bıraktığı yerden devam edecek. Eski DEİK döneminde planlanan tüm toplantılar yapılacak, ziyaretler de iptal edilmeyecek.

6)Yeni DEİK yönetiminde kimler var?

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısını dün yaptı. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, aynı zamanda İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanlığı'nı da yürüten Ömer Cihad Vardan seçildi. Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı yaparak, Başkan Yardımcıları, Sayman Üye ve İcra Kurulu Üyelerini belirledi. TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD ve TMB temsilcileri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılıklarına seçildi. Sayman Üye olarak Remzi Gür belirlendi. İcra Kurulu üyeliklerinde ise Ömer Cihad Vardan (Başkan), TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD, TMB temsilcileri dışında, Berna İlter, Latif Aral Aliş, Başaran Ulusoy, Rona Yırcalı, Pınar Eczacıbaşı, Çetin Nuhoğlu ve Zeynep Bodur Okyay görev alacak.

7)Yeni yönetim kurulu başkan yardımcıları Ekonomi Bakanlığı tarafından atandı. Ama yönetmeliğe göre seçimle gelmeleri gerekiyordu. Yeni bir seçim yapılacak mı?

Yeni DEİK'in 20 Eylül'de yayınlanan yönetmeliğine gore Ekonomi Bakanlığı'nın Başkan'ı belirlemesi, yönetim kurulu üyelerinin ise bir Genel Kurul ile seçilmesi bekleniyordu. Ancak Başkan yardımcıları atandı. Yeni DEİK kasım ayı başında bir genel kurul yapacak. Bu Genel Kurul'da yapılacal seçim ile Yöneti,m Kurulu üyeleri belirlenecek.


wsj.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.