Adalet'e SMS'den 1 milyon TL gelir

Adalet Bakanı, yürütülen kampanya kapsamında son olarak, 1 Mart-31 Temmuz 2012 tarihleri arasında SMS Bilgi Sistemine en çok abone yapılmasına katkı sağlayan yargı çalışanlarından 14 kişiye, ödül olarak tablet bilgisayar ve cep telefonu verilmesi planlandığını bildirdi.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, "UYAP SMS Sisteminden kurulduğundan bugüne yıllar itibari ile ne kadar gelir elde edilmiştir? Yargı çalışanlarının iş yoğunlukları ortadayken, çalışanların kendi işlerini bırakıp UYAP SMS Sistemine abone yapmalarını nasıl değerlendirmektesiniz?" diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, SMS Bilgi Sistemiyle, avukat ve vatandaşların, adliyelere giderek tarafı veya vekili oldukları dosyalar hakkında bilgi almak için masraf yapmalarının, emek ve mesai harcamalarının ortadan kaldırılması, bu yolla adlî işlem bilgilerinin taraflara en hızlı şekilde bildirilebilmesinin amaçlandığını belirterek, "Bilgiye her an ve her yerden ulaşılabilmesi amacıyla, tarafların UYAP Bilişim Sistemindeki dosyalarında yapılan işlemlerden anında haberdar edilmesi sağlanmakta, tebligat süreçleri kısaldığından tebligat ve kırtasiye giderleri de azalmaktadır. Abone sayısı 650 bini aşan sistemin yaygın bir şekilde uygulanmasının, adliyelerdeki iş yükünün hafifletilmesine, işlemlerin hızlanmasına ve adlî işlemlerde şeffaflık sağlanmasına hizmet ettiği, önemli bir kaynak tasarrufuna katkı sağladığı değerlendirilmektedir" dedi.

-"EK BİR KÜLFET VE İŞ YÜKÜ GETİRMEMEKTE"-

Söz konusu uygulamanın yargı çalışanlarına ek bir külfet veya iş yükü getirmediğine işaret eden Bakan Ergin, "Her gün bir milyona yakın vatandaşımızın, çoğunlukla bilgi almak için adliyelere müracaat ettiği göz önünde bulundurulduğunda, SMS Bilgi Sistemiyle adliyelerdeki yoğunluk azaltılmakta, yargı çalışanlarının emek ve mesailerini asıl işlerine ayırabilmelerine imkân sağlanmaktadır" dedi.

-"1 MİLYON TL'Yİ AŞKIN GELİR ELDE EDİLDİ"-

Adalet Bakanı, yargı sürecinin hızlandırılması ve vatandaşların hak kaybına uğramaması için davetiye ile yargı birimlerine çağrılmalarından önce, SMS ile çağrılmaları için gerekli alt yapının kurulmasından sonra, 13 Nisan 2012 tarihi itibarıyla, yargı birimlerince 1 milyon 7 bin 574 SMS'in ilgili vatandaşlara ücretsiz olarak iletildiği belirterek, şöyle dedi:
"1 Nisan 2008 tarihinde hizmet vermeye başlayan sistemden; 2008 yılında bin 683,00 TL; 2009 yılında 225 bin 635,00 TL; 2010 yılında 284 bin 043,00 TL; 2011 yılında 181 bin 157,00 TL, 2012 yılında 13 Nisan itibarıyla 338bin 147,00 TL olmak üzere toplam 1 milyon 030 bin 665,00 TL gelir elde edilmiştir. Elde edilen bu gelirin tamamı Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kurumu Daire Başkanlığı hesabına aktarılmıştır."

-"14 KİŞİYE, ÖDÜL OLARAK TABLET BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU VERİLMESİ PLANLANMAKTADIR"-

Vatandaşları UYAP SMS Bilgi Sistemi konusunda bilinçlendirmek ve sisteme olan talebi artırmak amacıyla GSM operatörleri ile yapılan protokoller çerçevesinde düzenlenen ödül kampanyaları kapsamında, dereceye giren personele verilen ödüllerin ilgili GSM operatörü tarafından karşılanmakta olduğuna dikkat çeken Adalet Bakanı, "Kalem hizmetlerini yerine getiren adliye çalışanlarına yönelik bu kampanyaların, Cumhuriyet savcıları ve hâkimlerle bir ilgisi bulunmamaktadır. Yürütülen kampanya kapsamında son olarak, 1 Mart-31 Temmuz 2012 tarihleri arasında SMS Bilgi Sistemine en çok abone yapılmasına katkı sağlayan yargı çalışanlarından 14 kişiye, ödül olarak tablet bilgisayar ve cep telefonu verilmesi planlanmaktadır" dedi.
Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.