Anayasa Mahkemesi, TOBB kararını yayımladı
ANKARA (DÜNYA) - Anayasa Mahkemesi'nin 5174 Sayılı TOBB Yasası'nda 'da 2 dönem üst üste oda, borsa, birlik başkanlığı yapanların 2 dönem ara vermeden tekrar seçilemeyeceğine ilişkin hükmün yürütmesinin durdurulmasına ilişkin geçen hafta verdiği karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 üye ile karar alan Yüksek Mahkeme'de 2 üye karşı oy kullandı. Yürütmeyi durdurma kararında, 10 Ocak tarihinde ilgili maddelerin iptal edildiğine dikkat çekilerek, "Bu fıkraların ve bölümün, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmî Gazete'de yayımlanacağı güne kadar yürürlüklerinin durdurulmasına, Nuri Necipoğlu ile Zühtü Arslan'ın karşı oyları ve oyçokluğuyla, 10/1/2013 gününde karar verildi" ifadeleri kullanıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla birlikte başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere çok sayıda oda ve borsa başkanının, Şubat ayında başlayacak ve Mayıs ayında tamamlanacak seçim sürecinde yeniden aday olmalarının önü açılmış oldu.

İşte o karar:

Anayasa Mahkemesi Başkanlığından:
Esas Sayısı    : 2012/128
Karar Sayısı : 2013/1 (Yürürlüğü Durdurma)
Karar Günü : 10/1/2013

İPTAL VE YÜRÜRLÜĞÜN DURDURULMASI İSTEMİNDE BULUNANLAR :

1- Ankara 7. İdare Mahkemesi       (Esas : 2012/128)
2- Ankara 5. İdare Mahkemesi       (Esas : 2012/145)
3- Ankara 13. İdare Mahkemesi     (Esas : 2012/12)

İPTAL VE YÜRÜRLÜĞÜN DURDURULMASI İSTEMİNİN KONUSU: 18/5/2004 günlü, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun;

A) 1- 38. maddesinin beşinci fıkrasının,
2- Geçici 10. maddesinin birinci fıkrasının "…üst üste iki dönem süresince meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı, konsey başkanlığı ve Birlik Başkanlığı görevlerinde bulunanlar aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere yeniden seçilemezler." bölümünün,
Anayasa'nın 2., 13., 67. ve 135. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemidir.

B) 1- 16. maddesinin beşinci fıkrasının,
2- 40. maddesinin üçüncü fıkrasının,
Anayasa'nın 2. ve 135. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek iptallerine karar verilmesi istemidir.

YÜRÜRLÜĞÜN DURDURULMASINA İLİŞKİN İNCELEME
Yürürlüğün durdurulması istemini de içeren başvuru kararları ve ekleri, bu konudaki yürürlüğü durdurma ve esas inceleme raporu ile ekleri, iptali istenilen kurallar, dayanılan Anayasa kuralları ve bunların gerekçeleri ile diğer yasama belgeleri okunup incelendikten sonra gereği görüşülüp düşünüldü:
18.5.2004 günlü, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun;

1- 16. maddesinin beşinci fıkrası,
2- 18. maddesinin üçüncü fıkrası,
3- 38. maddesinin beşinci fıkrası,
4- 40. maddesinin üçüncü fıkrası,
5- 63. maddesinin altıncı fıkrası,
6- 65. maddesinin yedinci fıkrası,
7- Geçici 10. maddesinin birinci fıkrasının "…üst üste iki dönem süresince meclis başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı, konsey başkanlığı ve Birlik Başkanlığı görevlerinde bulunanlar aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı görevlere yeniden seçilemezler." bölümü,
10/1/2013 günlü, E.2012/128, K.2013/7 sayılı kararla iptal edildiğinden, bu fıkraların ve bölümün, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmî Gazete'de yayımlanacağı güne kadar YÜRÜRLÜKLERİNİN DURDURULMASINA, Nuri NECİPOĞLU ile Zühtü ARSLAN'ın karşı oyları ve OYÇOKLUĞUYLA, 10/1/2013 gününde karar verildi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.