Askerlik borçlanmasında en çok sorulan 5 soru ve 5 cevap
Emekli olmayı düşünüyorum.
Halen memur olarak (Emekli sandığı) görev yapmaktayım.
Süre yönünden ihtiyacım olmasa da; Askerlik borçlanması yapmak istiyorum (18 ay) Borçlanılan askerlik süresi ile mülga emekli sandığı öncesi sigortalılık sürelerinin emekli maaşı ve ikramiyeye etkisi nedir?

Devlet memurlarının emekliliklerinde askerlik süresinin etkileri nelerdir? Sorunuz özelinde bu konuyu değerlendirmekteyiz.

1999 ÖNCESİ ASKERLİK

1-Devlet memuru 08.09.1999 tarihinden önce memur olarak başlamışsa, sigortalı veya bağ-kurlu olarak çalışmışsa askerlik borçlanmasını yaptırdığı takdirde 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Geçici Madde 205 de tespiti yapılan kademeli yaş gruplarını daha öne alınmasını sağlar. Örneğin; 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 yaşlarında emekli olacaksa, borçlanma yaptığında bu süre hizmet durumuna gore 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 yaşlarına, yani hesaplamaya gore 1 yıl veya 2 yıl öne çekilmesini sağlayabilir.

1999 SONRASI ASKERLİK

2-Devlet memuru 08.09.1999 tarihinden sonra memur olarak başlamışsa ve 8.9.1999 tarihinden önce de sigortalı veya bağ-kurlu hizmeti yoksa, 5434 sayılı Kanun Madde 39 hükmü gereği 60 yaşında emekli olacağından askerlik borçlanmasının 60 yaşını daha öne almaya yönelik bir etkisi olmayacaktır.

ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİ İKRAMİYESİNE ETKİ EDER Mİ?

3-İster 8.9.1999 tarihinden once isterse bu tarihten sonra göreve başlayan Devlet memuru askerlik borçlanmasını yaparsa bu süre emeklilik ikramiyesinde ve emekli aylık oranında dikkate alınacak bir süre olur.

BORÇLANILMASA DAKİ KAZANILMIŞ HAK AYLIĞINDA DEĞERLENDİRİLİR Mİ?

4-Devlet memuru askerlik borçlanmasını yapmamış olsa dahi, 657 sayılı Kanun uyarınca bu sure memurun kazanılmış hak aylık intibakında resen değerlendirilir.

EMEKLİLİKTEN EN AZ 6 AY ÖNCE YAPILMALI

5-Devlet memuru askerlik borçlanmasını emeklilik talep tarihinden en az 6 ay once yapması gerekir, askerlik borçlanmasını talep edip en az 6 ay beklemeden emekli olursa borçlanma geçerli sayılmaz (5434 sayılı Kanun Madde 102, Ek Madde 8, 5510 sayılı Kanun Madde 41)

MEMURLUK ÖNCESİ SİGORTALILIK SÜRELERİ

6-Devlet memurluğu öncesinde sigortalılık süreleri var ise bu süreler hangi tarihlerde yapılmışsa ona gore değerlendirilir. 08.9.1999 tarihinden once ise kademeli geçiş yaşları tespit eden 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 uygulanır. Bu tarihten sonra ise 5434 sayılı Kanun Madde 39 hükmü uygulanır.

Sigortalılık süresinin başlangıcı Devlet memurunun yaş grubunun tespitinde önemi olmaz, prim gün sayıları esas alınarak kademeli yaş tespitinin yapıldığı 23.05.2002 tarihindeki toplam hizmetine dahil olur.

Sigortalılık süreleri emekli aylık hesabında uygulanır. Ancak emekli ikramiyesinin hesabında özel sektör sigorta ise uygulanmaz, kamuya ait işyerlerinde sigortalı ise 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesindeki esaslar dikkate alınarak emekli ikramiyesi ödenip ödenmeyeceği tespit edilir.

GENEL DEĞERLENDİRME

Askerlik süresi nasıl ki kişilerin talebi olmadan intibak işlemlerinde değerlendiriliyor, aynı şekilde bu sürelerin emeklilik hizmeti olarak alınmasında da kişilerin talebi olmadan dikkate alınmasının sağlanmasının uygun olacağının, ancak bu sürelerin direkt hizmet olarak değerlendirilmesi durumunda tüm giderlerin Devlet tarafından karşılanmış olacağından emeklilik ikramiyesinde dikkate alınmamasının da sağlanması gerektiğinin,

Yalnız, hizmet olarak değerlendirme işleminde göreve girmeden önce askerlik görevini yapmış olanlar ile görevleri esnasında askerlik görevini yaparak yeniden görevine dönmüş kişiler olarak iki durumda değerlendirilmesinin, tartışılması gereken konular olarak belirtebiliriz.
     

Memurlar.Net - Özel
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.