Bank Asya'nın satışı Resmi Gazete'de
İlanda, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 71'inci maddesinin 1'inci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi 29 Mayıs 2015 tarihinde TMSF'ye devredilen Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin bir kısmının satışa çıkarıldığı belirtildi.

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. HİSSELERİNİN BİR KISMI SATILACAKTIR

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonundan:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun (Kanun) 71’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi 29.05.2015 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (Fon) devredilen Asya Katılım Bankası A.Ş. hisselerinin bir kısmı Kanun’un 71 ve 107’nci maddeleri kapsamında ihale şartnamesinde (“Şartname”) belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır.

SATIŞIN KAPSAMI
Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin 900.000.000 adet hisseden müteşekkil ortaklık yapısı 360.000.000 adet imtiyazlı (A) ve 540.000.000 adet (B) grubu hisseden oluşmakta olup, (A) grubu hisselerin 183.600.000 adete karşılık gelen % 51’lik çoğunluğu yönetim kurulu üyelerini Banka Genel Kuruluna önerme imtiyazına sahip olarak Bankanın kontrol gücünü temsil etmektedir. İşbu satış ilanına konu ihaleyle asgari 183.600.000 adet (A) grubu hisse satışa sunulmaktadır.

MUHAMMEN BEDEL
Satışa sunulan (A) grubu hisselerin beheri için muhammen bedel 0,70 TL (70 Kuruş) olarak belirlenmiştir.

ÖN YETERLİLİK BAŞVURUSU VE KAPALI ZARFLARIN TESLİMİ
Ön yeterlilik başvurusunda bulunmak isteyen “Katılımcı”ların “Şartname”yi satın almaları zorunlu olup, isteklilerin 5.000,-USD (Beşbin ABD Doları) “Şartname” bedelini “Fon”un T. Vakıflar Bankası T.A.O. İstanbul Avrupa Kurumsal Bankacılık Şubesi nezdindeki TR79 0001 5001 5804 8011 0843 76 no’lu ABD Doları hesabına, “Asya Katılım Bankası A.Ş. Hisseleri Satış İhalesi Şartname Bedeli” açıklaması ile yatırarak dekontu “Satış Komisyonu”na elden teslim etmeleri gerekmektedir.

“Şartname”de belirtilen ön yeterlilik incelemesi için gerekli belgelerin en geç 10 Haziran 2016 günü saat 17:00’a kadar “Satış Komisyonu”na elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Ön yeterlilik incelemesi neticesinde ihaleye katılması uygun görülen “Katılımcı”ların en geç 23 Haziran 2016 günü saat 17:00’a kadar “Satış Komisyonu”na tekliflerini sunmaları gerekmektedir.

TEMİNAT
Ön yeterliliği geçen isteklilerin ihaleye katılabilmek için 5.000.000,-USD (Beşmilyon ABD Doları) tutarında nakit teminat yatırmaları gerekmektedir. Nakit teminatın yanı sıra 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 3’üncü maddesinde tanımlanan kredi kuruluşlarından alınmış aynı tutarda ABD Doları cinsinden kesin ve süresiz teminat mektubu; Hazine tarafından ihraç edilen USD cinsinden ya da TC Merkez Bankası çapraz kuru üzerinden hesaplanacak karşılığı tutarda EUR cinsinden eurobond ile TC Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplanacak TL karşılığının % 15 fazlası tutarda TL cinsinden Hazine tarafından ihraç edilen Devlet İç Borçlanma Senetleri, kira sertifikaları veya T.C. Hazine Kefaletini Haiz Tahviller de teminat olarak kabul edilecektir.

İHALE GÜNÜ, SAATİ VE YERİ
İhale 24 Haziran 2016 günü, saat 10:00’da “Fon”un “Büyükdere Cad. No: 143 Esentepe/İstanbul” adresindeki “Asma Kat Konferans Salonu”nda yapılacaktır. İhale, kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak olup, katılımcı sayısına bağlı olarak açık artırma ya da pazarlık usûlüyle devam edecektir.

KATILIM ŞARTLARI
1 - İhaleye ancak kendisi ve ortakları 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri gereği Banka kurucularında aranan nitelikleri haiz anonim şirketler katılabilir.
2 - Katılımcıların “Şartname”de ayrıntıları verilen mali şartları sağlaması gerekmektedir.
3 - Katılımcının; (a) kendisinin (hissedarları dahil) (b) ön yeterlilik şartlarını sağlayan Nihai Ana Şirketinin/Şirketlerinin (c) eğer varsa bu iki şirket arasında bağlantıyı sağlayan bağlantı şirketinin/şirketlerinin iflas, iflasın ertelenmesi, konkordato ya da tasfiye durumunda olmaması gerekmektedir.
4 - İhale sürecine katılamayacak kişiler “Şartname”nin 2.5 no’lu maddesinde belirtilmiş olup “Katılımcı”nın, “Şartname”nin 2.5 no’lu maddesinde belirtilen “İhale Süreci”ne katılamayacak kişilerden olmaması gerekmektedir.
5 - “Şartname”de belirtilen diğer şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İNCELEME
Ön yeterliliği geçen “Katılımcı”lar “Şartname” ekinde yer alan örneğe uygun hazırlanacak “Gizlilik Taahhütnamesi”ni imzalayarak ve 5.000,-USD (Beşbin ABD Doları) tutarındaki “Bilgi Odası Kullanım Bedelini” yatırarak dijital ortamda hazırlanan bilgileri içeren “Bilgi Odası”ndan yararlanabilirler. “Bilgi Odası” 30 Mayıs-22 Haziran 2016 tarihleri arasında açık tutulacaktır.

MÜKELLEFİYETLER VE TAAHHÜTLER
İhaleyi kazanana yüklenecek olan mükellefiyetler ve taahhütler “Şartname”de düzenlenmiştir.

DİĞER HUSUSLAR
1 - İşbu ihale ilanının Resmi Gazete’de yayımlanması dışında, tüm değişiklikler, ilanlar, duyurular ve bildirimler “Fon”un “www.tmsf.org.tr” adresindeki resmi internet sitesinde ilan edilmek suretiyle yapılacaktır.
2 - “Fon”un ve “Satış Komisyonu”nun işbu ilanda ve “Şartname”de öngörülen süreleri “www.tmsf.org.tr” adresindeki “Fon” resmi internet sitesinde duyurmak suretiyle değiştirme hakkı saklıdır.
3 - “Katılımcı”nın, işbu satış ilanının katılım şartları hükümlerini yerine getirerek ön yeterlilik aşamasını geçip ihaleye iştirak etmesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve ilgili mevzuat açısından yapacağı incelemede kazanılmış hak teşkil etmez. Bu konuda “BDDK”nın ayrıca inceleme ve değerlendirme yapma yetkisi saklıdır.
6 - İhale ile ilgili diğer hususlar “Şartname”de yer almakta olup ihale ile ilgili her türlü bilgi “Satış Komisyonu”ndan alınabilecektir. “Satış Komisyonu”nun adresi ve telefonları aşağıda belirtilmiştir.

TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU
ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. HİSSE SATIŞ KOMİSYONU
Büyükdere Cad. No: 143     34394 Esentepe - İstanbul
Tel  : 0 212 340 17 98 - 0 212 340 17 95
Fax : 0 212 288 53 35
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.