Banka hortumcularını mutlu edecek karar
Anayasa Mahkemesi, Türkiye ekonomisinin en büyük çöküşünü yaşadığı 2001 krizinin baş aktörleri olan banka hortumcularını mutlu edecek bir karara imza atıldı.

Alınan kararla bazıları halen devam eden banka hortumculuğu davaları zamanaşımına uğrayacak. Özellikle, 2001 bankacılık krizi sırasında batan bankalardan kaynaklı ve bazıları halen devam eden, büyüklükleri milyon dolarlarla ifade edilen kamu alacağı davaları düşecek.

Çünkü Yüksek Mahkeme, Bankacılık Kanunu'ndaki 20 yıllık zamanaşımı süresinin geçmişteki banka hortumculuğu davalarına da uygulanmasını düzenleyen hükmü iptal etti.

Tepkilere neden olan karar uzmanlara göre başta Uzan Grubu olmak üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) bankaların patronlarından devam eden tahsilat işlemlerinin durmasına neden olacak.

SÜRE 20 YILA ÇIKARILDI

Karar nedeniyle özellikle 2001'deki bankacılık krizinde batan bankaların sahiplerine açılan ve halen devam eden alacak davaları zamanaşımına uğrayacak.

Sabah'ın haberine göre; 2005'te çıkan Bankacılık Kanunu'nda, batan bankaların sahipleri aleyhine açılan kamu alacağı davaları için hayati önem taşıyan iki düzenleme yer aldı. Düzenlemelerden ilkine göre yasayla, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun açtığı alacak davalarında zamanaşımı süresi 10'dan 20 yıla çıkarıldı. Aynı yasaya, "Bu kanun ile fon alacağının tahsili bakımından yarar görülerek zamanaşımı ve diğer konularda fon lehine getirilen hükümler makable şamildir" şeklinde geçici bir madde eklendi.

 İşte bu geçici madde, yasadaki hükümlerin "makable şamil" olmasını yani geçmişe de yürümesine olanak verdi. Madde, yasa yürürlüğe girmeden önce, yani 2005 öncesindeki banka hortumculuğu davalarında da zamanaşımı süresinin 20 yıl olmasını sağladı. Bu düzenleme yapılmasaydı, özellikle 2001'deki bankacılık krizi sırasında kapatılan ve el konulanlardan kaynaklı kamu alacağı davaları 2011'de zamanaşımına uğrayacaktı.

MAHKEME 10 YILA DÜŞÜRDÜ

İzmir 3'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi, 2005 tarihli Bankacılık Kanunu'ndaki, eski alacak davalarının da 20 yıl takibine olanak tanıyan "Bu Kanun ile Fon alacağının tahsili bakımından yarar görülerek zamanaşımı ve diğer konularda Fon lehine getirilen hükümler makable şamildir" hükmünün iptali istemiyle dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi bu kritik başvuruyu önceki günkü oturumunda ele aldı. Bu ifadedeki, "zamanaşımı ve" kelimesini iptal etti. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını yayımladığı gün, yasa metni, "Bu Kanun ile Fon alacağının tahsili bakımından yarar görülerek diğer konularda Fon lehine getirilen hükümler makable şamildir" haline geliyor.

Böylelikle TMSF'nin 2005'ten öncesine ait alacaklar nedeniyle açtığı davalarda zamanaşımı süresi, herhangi bir kamu alacağı davasında olduğu gibi en fazla 10 yıl olacak. Bu nedenle 2001 yılındaki kriz döneminden kaynaklı ve bazıları halen devam eden tüm davalar zamanaşımı nedeniyle düşecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deniz 4 yıl önce

Dava devam ediyor suclu kim. Mahserde ogreniriz artık. .. adalet fakire ters tecelli eder zengin suclunun parasi var...