Basit harf hataları tapuyu zarara soktu
Bu nedenle tapu personeline, “Davaların ad, baba adı, cinsiyet, doğum tarihi gibi kimlik bilgilerinin tapu siciline eksik ya da hatalı işlenmesinden doğan basit yazım hatalarından kaynaklandığını asla unutmayın. Hak kayıplarına, mülkiyet aktarımına, Hazine zararına neden olmamak için yazım hatalarına azami dikkat ve özen gösterin” uyarısı yapıldı.

ADİ YAZIM HATALARI YAPILIYOR
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, tapunun başını ağrıtan düzeltim davalarıyla ilgili bir genelgeyle uyarıda bulundu. Taşınmazların, kadastro tespiti ya da tapuya tescili sırasında mülkiyet hakkı sahibinin adı, soyadı, baba adı, cinsiyeti, doğum tarihleri gibi kimlik bilgilerinin kayda eksik ya da hatalı işlenmesinin kayıt düzeltme davalarının kaynağını oluşturduğunu belirten Güney, Hazine’nin zarara uğramaması için şu noktalara dikkat edilmesini istedi:

“Bu tür taleplerde kimlik bilgileri düzeltilirken, taşınmaz malikinin değişmemesi, mülkiyet aktarımına neden olunmaması gerekir. Kayıt düzeltme veya tespit taleplerinde mahkemece sağlıklı bir inceleme yapılmalı, kayıt malikiyle ismi düzeltilecek kişinin aynı kişi olduğu kuşkuya yer vermeyecek şekilde saptanmalıdır. Tüzük kuralları uyarınca resen düzeltilmesi mümkün olan basit yazı yanlışlıkları (adi yazım hataları) dışında, mahkeme kararı olmadıkça, hiçbir düzeltmede bulunamaz. Uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında ise tapuda isim tashihi, tapu kaydında düzeltim davası adı altında tapu iptal davalarının açılması, hak sahibi olmayanlar tarafından dava açılması, mülkiyeti ihlal edilen kişiler hasım mevkine alınmaksızın Tapu Müdürlüğü husumetiyle davaların açılıp görülmesi gibi konulardır.

HATALARI GÖZDEN KAÇIRMAYIN
Bu tür davaların, konusu tapu kaydında düzeltim ya da isim tashihi davası olsa bile süre geçirilmeksizin takibi için Hazine avukatlığına bildirilmesi veya muhakkak mahkeme kararlarının temyiz edilmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Tapu kaydında düzeltim davalarının ad, soyad, baba adı, cinsiyet, doğum tarihleri gibi kimlik bilgilerinin tapu siciline eksik ya da hatalı işlenmesinden doğan basit yazım hatalarından kaynaklanan bir dava olduğu asla gözden kaçırılmamalıdır.”

 
Erdinç ÇELİKKAN / HÜRRİYET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ankaralı 3 yıl önce

tapulu yerlerin satişi işi tüm avrupada olduğu gibi türkiye'de de noterlerde yapilmalidir. bu takdirde her türlü sorumluluk noterde olur.