BDDK başkanına sınırsız vekalet
Neşe KARANFİL

BDDK Teşkilat Yönetmeliği yenilendi. Resmi Gazete’de dün çıkan yönetmelikle BDDK Başkanı’nın görevlerinde bazı değişiklikler yapıldı. 17 Aralık operasyonundan sonra BDDK’da görevden almalar olmuştu. Son yönetmelik değişikliği ile BDDK başkanının vekaleten görevlendirme yapma yetkisindeki 3 aylık sınır kaldırıldı. BDDK’nın Teşkilat yönetmeliği 2005 yılında çıkarılmıştı. Bu yönetmelikte BDDK başkanının görevleri sıralanırken, vekaleten görevlendirme yetkisi, “İzin, hastalık, yurtiçi veya yurtdışı görevlendirmeler nedeniyle görevde bulunulamadığı hâllerde ya da görevden alınma durumunda Başkan yardımcılarına ve daire başkanlıklarına üç ayı geçmemek üzere vekaleten görevlendirme yapmak” şeklinde düzenlenmişti. Dün çıkan Resmi Gazete’de bu düzenleme, “Kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma gibi nedenlerle geçici olarak görevden ayrılma durumlarında ya da herhangi bir nedenle kadronun münhal (boş) bulunması halinde Başkan yardımcılıklarına ve daire başkanlıklarına vekaleten görevlendirme yapmak” olarak değiştirildi. Geçtiğimiz ocak ayında BDDK’da görevden almalar yaşanmıştı. BDDK Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel ile 2 daire başkanı görevden alınmıştı. Ozan Cangürel’in yanı sıra BDDK’da görevli Denetim Daire Başkanları Faik Atay ile Mutlu Tosun da  görevden alınmıştı. Cangürel’in yerine vekaleten Fatih Öztürk getirilmişti.

Merkez artık İstanbul

BDDK’nın İstanbul’a taşınmasına ilişkin yasal değişiklik 2011 yılında 6111 sayılı torba yasa ile yapılmıştı. Şimdi teşkilat yönetmeliğine de bu değişiklik eklendi. Buna göre, Kurumun merkezi artık İstanbul oldu ancak merkezin İstanbul’a taşınmasına ilişkin iş ve işlemler tamamlanıncaya kadar kurumun merkezi Ankara olmaya devam edecek. Kurum ayrıca, düzenlemekle görevli olduğu alanın yoğun olduğu illerde sayısı ikiyi geçmemek kaydıyla Bakanlar Kurulu kararıyla temsilcilik açabilecek.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.