Borçlu işveren de devlet yardımından yararlanacak


Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan borçlarını tecil ve taksitlendirmemiş ya da yapılandırmamış olan işverenler, devlet yardımı, teşvik ve desteklerden; muaccel prim ve idari para cezası borçları kesilip SGK'ya aktarıldıktan sonra, varsa kalan kısmı üzerinden yararlandırılabilecek.
SGK'nın, İşverenlere Verilen Devlet Yardımı, Teşvik Ve Desteklerde Sosyal Güvenlik Kurumundan Alınacak Borcu Yoktur Belgesinin Düzenlenmesine İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre bir önceki Tebliğ'de işverenlerin, Devlet yardımları ile teşvik ve desteklerden yararlanabilmeleri için; muaccel borçlarının bulunmaması veya borçlarının tecil ve taksitlendirilmiş ya da yapılandırılmış olması şartı aranıyordu. Ancak yeni Tebliğ ile borçlarını tecil ve taksitlendirmemiş ya da yapılandırmamış olan işverenler, devlet yardımı, teşvik ve desteklerden; muaccel prim ve idari para cezası borçları kesilip Kuruma aktarıldıktan sonra, varsa kalan kısmı üzerinden yararlanabilecek.
Ayrıca, "Sigorta primi işveren hissesi teşviki" de kapsama giren devlet yardımı ve teşvikler arasında yer aldı.

-1 EKİM 2008'DEN ÖNCEKİ DESTEKLER TEBLİĞ KAPSAMINDA DEĞİL-

Tebliğ'de yapılan yeni düzenleme ile ülke çapında uygulanan ve özel bir izne veya belgeye dayanmayan genel düzenlemeler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından proje ve faaliyetleri karşılığında kamu kurum ve kuruluşlarına sağlanan veya 5510 sayılı Kanunun 90'ıncı maddesinin yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlayıp devam eden nakdi olmayan Devlet yardımı, teşvik ve destekler bu Tebliğ kapsamında sayılmayacak.(ANKA)
(BRŞ/ÖMR)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.