Bütçe görüşmeleri Sayıştay tartışmasıyla başladı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2014 Bütçe Yasa Tasarısı görüşmeleri Sayıştay’ın denetim raporlarına yönelik tartışmalarla başladı. Komisyonun muhalefet partilerine mensup üyeleri Sayıştay’ın istediği bilgi ve belgelerin ilgili kurumlar tarafından verilmediğini savundu. Bilgi ve belgeye ulaşılamadığı için Sayıştay’ın inceleme yapamadığını, bunun raporlara da yansıdığını belirten üyeler, hükümeti hesap vermekten çekinmekle suçladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Sayıştay’dan hiçbir bilgi ve belge saklamadıklarını, devlet kurumlarına ait 25 milyon adet muhasebe kaydının Sayıştay’a verildiğini dile getirdi. Şimşek, Sayıştay’ın dile getirdiği bazı eksikliklerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Sayıştay yetkilileriyle bu ay başında bir araya geldiklerini, eksikliklerin giderilmesi için oluşturulan çalışma grubunun çalışmalara başladığını kaydetti.

2014 yılı bütçe görüşmeleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün komisyonda 2014 yılı bütçesinde öngördükleri hedefleri açıkladı. Bakan Şimşek’in açıklamasına göre gelecek yılın bütçesi, önümüzdeki üç yılın maliye politikasının temel bileşenleri olan cari açığı azaltmak, kamu maliyesindeki güçlü duruşu sürdürmek ve büyüme ile istihdamı artırmak hedefleri doğrultusunda hazırlandı. 2014 bütçesinde gayri safi yurtiçi hasıla 1,719 trilyon lira, ithalat 262 milyar dolar, ihracat 166,5 milyar dolar, büyüme yüzde 4 ve enflasyon hedefini gösteren yıl sonu TÜFE de yüzde 5,3 olarak belirlendi.

2014 yılı bütçesinde giderler 436,3 milyar lira, vergi gelirleri 348,4 milyar lira, bütçe açığı 33,2 milyar lira ve faiz dışı fazla 18,8 milyar lira olarak planlandı. Bakan Şimşek, rakamların 2014 yılı bütçesinin bir seçim bütçesi olmadığını, aksine, giderlerin kontrol altına alındığı ve bütçenin sağlam gelir kaynaklarına dayandığını gösterdiğini söyledi. GSYH’ye oran olarak 2014 bütçesinde giderlerin yüzde 25,4, faiz hariç giderlerin yüzde 22,4, gelirlerin yüzde 23,5, vergi gelirlerinin yüzde 20,3, bütçe açığının yüzde 1,9 ve faiz dışı fazlanın yüzde 1,1 olması öngörülüyor. Bakan Şimşek, bu yılın sonunda ise bütçe giderlerinin 406,6 milyar lira, bütçe gelirlerinin 387,2 milyar lira, bütçe açığının 19,4 milyar lira ve faiz dışı fazlanın 31,1 milyar lira olacağını tahmin ettiklerini ifade etti. GSYH’ye oran olarak 2013 sonunda bütçe giderlerinin yüzde 26,1, bütçe gelirlerinin yüzde 24,8, bütçe açığının yüzde 1,2 ve faiz dışı fazlanın yüzde 2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bakan Şimşek, “Bu yılın bütçe performansındaki başarıda, bütçe gelirlerinde gözlemlenen artış büyük rol oynamıştır. Merkezi yönetim bütçe gelirlerinin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan vergi gelirleri bu yıl bütçe tahminlerinin üstünde artmaktadır. Vergi gelirlerinde öngörülen artış oranı yüzde 14 iken, ilk dokuz ayda vergi gelirlerindeki artış yüzde 19 olmuştur. Vergi gelirlerindeki artışta; ekonomi ve özellikle iç talepteki toparlanma, BOTAŞ ve TEDAŞ’ın stok ve cari dönem yükümlülüklerini yerine getirmesi ve geçen yıl uygulamaya konan tedbirler etkili olmuştur.” dedi. Varlık barışında 21 Ekim itibarıyla 58,3 milyar lira varlık bildiriminde bulunulduğunu belirten Şimşek, “1,2 milyar lira vergi tahakkuk ettirilmiştir; 5,5 milyar liralık varlık için 111 milyon lira vergi ödenmiştir.” diye konuştu.

2014 bütçesinde en büyük pay yüzde 15,4 artışla 78,5 milyar lirayla eğitime ayrıldı. Kamu sağlık giderleri için ayrılan toplam kaynak yüzde 11 artışla 75 milyar liraya çıkarıldı. Yatırım ödenekleri için 2014’te, 2013 başlangıç ödeneklerine göre yüzde 12,9 artışla yaklaşık 44,2 milyar lira kaynak ayrıldı. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı için sistem ödeneği yüzde 56 artırılarak 2 milyar liraya çıkarıldı.
Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.