E-fatura krizi kapıda
EKONOMİ SERVİSİ

Yeni Ticaret Kanunu’nun getirdiği yeniliklerden birisi olan kurumlar arası zorunlu elektronik fatura uygulaması 1 Eylül’de başlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) oluşturduğu e-fatura sistemi ile yıllık brüt satış hasılatı 10 milyon TL’nin üzerindeki 30 bine yakın şirket, 2013 yılı Aralık sonu itibarıyla kâğıt fatura yerine e-fatura düzenleyecek. Ancak işletmelerin büyük çoğunluğunun henüz bu konuda bir hazırlık içinde olmadığı, şu ana kadar yapılan başvuru sayısının da binli rakamlarla sınırlı kaldığı belirtiliyor.
 
Ticari hayatta teknolojik devrim olarak nitelenen e-fatura uygulaması ile kayıt dışı ekonomi, naylon fatura vb. gibi süreçlerin de tarihe karışacağı belirtilirken, bu yıl 30 bin işletmenin e-faturaya geçmesinin ardından 2014’te de yıllık ciro sınırının 5 milyon TL’ye indirileceği ve kademeli olarak tüm işletmelerin sisteme dahil edileceği belirtiliyor. Sisteme geçiş için başvuru yapma süresinin dolmasına az bir zaman kaldığını hatırlatan ve GİB tarafından belirlenen 5 entegratör firmadan biri olan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Şahin, yaklaşık 25 bin firmanın henüz başvuru yapmadığını söyledi.
 
e-fatura zorunluluğu kapsamına giren işletmelerin, e-fatura entegrasyon çalışmalarını 31 Aralık 2013 tarihine kadar tamamlamış olmaları gerektiğinin altını da çizen Şahin, “Hazırlıklarını tamamlamayanların, yeni yılda kâğıt fatura kesmesi mümkün değildir. Mükellef olduğu halde kâğıt fatura düzenleyecekleri ise cezai yaptırımlar bekleyebilir.” diye konuştu. Verilen bilgiye göre, genel düzenlemenin yanı sıra 4/12/2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar elektronik fatura düzenlemek zorunda. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki kolalı gazozlar, alkollü içecekler ile tütün ve tütün mamullerini imal veya ithal edenler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla asgari 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar da e-fatura uygulamasına geçmek zorunda.

2013 yılı Eylül ayından itibaren e-fatura, 2014 yılı Eylül ayından itibaren e-defter uygulamasına geçileceğini anlatan Şahin, ardından gelecek e-İrsaliye, e-Ödeme çalışmaları ile Türkiye ticari hayatında e-Dönüşüm projelerinin hayata geçmekte olduğunu belirtti. İlk etapta e-fatura uygulamasına geçecek olan 30 bine yakın işletmenin, e-Fatura sürecine entegre edilmesi noktasında, bilişim sektörü firmaları için ilave bir 300 milyon TL pazar payı oluşabileceğini ifade eden Şahin, mükellef işletmelerin, entegratör olan firmalara da, fatura adedi bazında aylık hizmet bedeli ücreti ödeyeceğini belirtti.Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.