Evi yıkılana 120 ay vadeli kredi
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde afet riski altındaki yaklaşık 6,5 milyon konutun yenilenmesini sağlayacak dönüşüm kapsamında vatandaşa verilecek kredilerin şartlarının belirlendiği açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliği’ni hazırladığını ve Maliye Bakanlığı’na gönderdiğini belirterek, kredinin vadelerinde ve faiz oranlarında konut büyüklüğünün belirleyici olacağını ifade etti. Kredi borçlarının 120, 84 veya 60 aya yayılacağı ve faiz oranının da o dönemdeki TEFE ile TÜFE’nin ortalamasına göre hesaplanacağı vurgulanırken, geri ödemelerin inşaatın bittiği tarihten sonra veya kredi sözleşmesinin imzalanmasından 24 ay sonra başlayacağı açıklandı.

GÜNCELLEME ORANLARI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 100 metrekareye kadar olan konutlarda güncellenme oranın sabit kaldığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Brüt inşat alanı 101-150 metrekare olan konutlara açılan krediye, kullanma ve geri ödeme dönemi süresince uygulanacak güncellenme oranı yüzde 10 artırılacak. Ayrıca, brüt inşaat alanı 150 metrekareden büyük olan konutlarda da güncelleme oranı yüzde 20 artırılarak uygulanacak.”
Bakan Bayraktar, kredinin geri ödeme sürelerinin konutun metrekaresiyle bağlantılı olduğunu bildirerek, “Brüt inşat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için 120 ay (10 yıl), 101 ve 150 metrekare konutlar için 84 ay (7 yıl), 150 metrekareden büyük konutlar için de 60 ay (5 yıl) kredi verilecek. Kredi borcu konut büyüklüğü esas alınarak 120, 84 veya 60 aya bölünerek geri ödeme başlangıç taksiti bulunacak” dedi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK
Bakanlığın yaptığı açıklamada, afet riski altında olduğu tespit edilen ve yıkılması kesinleşen bir bina ya da daire için bedellerin hesaplanacağı bildirildi. Dairenin bedeli 60 bin lira ise, dönüşüm sonrasında 90 bin liralık daire verilirse, aradaki 30 bin liralık farkı ev sahibinin ödeyeceği kaydedildi. Bu farkı ödeyebilmesi için de kredi imkanlarından yararlanılmasının sağlanacağı vurgulandı. Eğer bina kaçaksa ya da işgalci konumundaysa enkaz bedelini Bakanlığın vereceği ve geri kalan daire bedelini ise işgalci konumundakilerin ödeyeceği belirtildi. Vatandaşa verilen dairenin, eski dairesinden daha ucuz olması durumunda ise, aradaki farkın Bakanlık veya İdare tarafından ödeneceği ve vatandaşa olan geri ödemenin peşin yapılmasının planlandığı açıklandı.

BANKADAN KREDİ ALANA FAİZ DESTEĞİ VERİLECEK
Bakanlık tarafından sağlanan kredileri kullanmayıp, bankaları tercih edenlere de destek verileceği öne sürülerek, Bakanlığın sabit bir oran belirleyerek bu orana göre ödeme yapacağı kaydedildi. Kredi faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterse de, bakanlığın desteğinin sabit kalacağı söylendi. Vatandaşın ne kadar düşük faizli krediyi seçerse, destekten o derecede yararlanmış olacağı ve Bakanlığın herhangi bir banka önermeyeceği bildirildi.

Taslağa göre kredi kullananların aylık ödeme vadelerini geçirmemek şartıyla istedikleri sayıda taksiti vadesinden önce ödeyebileceği vurgulanırken, borçlunun talebi doğrultusunda kalan aylık taksitlerin toplamını bir seferde kapatılabileceğini açıklandı. Yine talepler doğrultusunda kalan aylık taksitlerin toplamının bir yıl içinde 4 eşit taksite bölünebileceği ifade edildi.İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.