Gelir testi yaptırmayanlara af geliyor

GEÇTİĞİMİZ yıl zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesiyle Türkiye'de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu değişiklik ile 5510 sayılı Kanun uyarınca sigortalı olmayan, SGK'dan gelir almayan ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında olmayan herkesin, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için prim ödemesi zorunluluğu getirildi.

GELİRİ DÜŞÜK OLAN İÇİN DEVLET ÖDÜYOR

Geliri belirli bir seviyenin altında olan kişilerin primlerinin Devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanı sürüyor.

SGK'DAN GELİR VEYA AYLIK ALMAMALI

Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden çıkan, sigortalı çalışmayan ve SGK'dan gelir veya aylık almayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için test yaptırması ve gelir testi sonrası belirlenen primleri ödemesi gerekiyor.

DAĞ GİBİ BORÇLA KARŞILAŞILABİLİR

Aksi takdirde kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı gibi borç birikmesi söz konusu oluyor.

KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

Çalışmayan, SGK'dan gelir veya aylık almayan ve çocuklarda 18 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını tamamlayarak ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünden çıkan kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor.

KİM NE KADAR ÖDEYECEK

Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise bu kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor. Aylık geliri;

- Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar 40,86 TL,

- Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar 122,58 TL,

- Asgari ücretin iki katından fazla olanlar 245,16 TL prim ödemek durumunda.

BAŞVURMAYANIN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATI

Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gelir testi yaptırması gereken kişiler re'sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil ediliyorlar. Bu kişiler kendilerine yapılan sigortalı tesciline ilişkin tebligat tarihinden itibaren bir ay içerisinde gelir testi yaptırmazlarsa gelirleri asgari ücretin iki katı olarak belirleniyor. Dolayısıyla bu kişilere her ay için 245,16 TL prim borcu yazılıyor. Ve bu prim borçları her ay birikiyor.

LİSE MEZUNLARI 120 GÜN İSTİSNA KAPSAMINDA

Lise mezunlarının bu duruma düşmesinin önlenmesi ve ek yerleştirme hakkından yararlanabilmeleri adına 120 gün geçiş süresi kurgulanmıştı. Liseden mezun olanlar üniversiteye giriş hakkı kazansalar da, kazanmasalar da 120 gün gelir testi yaptırmak zorunda değiller. Bu süre sonunda üniversiteye kayıt hakkı kazananlar sağlık hizmetlerinden prim ödemeksizin yararlanmaya devam edebilirken, hak kazanamayanlar test sonrası belirlenen GSS primini ödeyecek.

4 MİLYAR LİRA BORÇ BİRİKTİ

Bu durumda olan ve sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı gibi adına prim borcu biriken yaklaşık 4 milyon kişi var. Biriken prim borcu ise 4 milyar TL civarında. Bu kişilerin geriye dönük olarak biriken borçlarını ödeme ihtimalleri düşük olduğundan konuyla ilgili bir af çalışması başlatıldı.

DETAYLAR HENÜZ NETLEŞTİ

ÇALIŞMANIN kısa süre içerisinde tamamlanarak torba yasa düzenlemesi olarak Meclis'e gönderilmesi planlanıyor. Çalışmanın topyekun bir prim affı mı olacağı, yoksa borçların faizlerinin silinerek taksitlendirilmesi yönünde mi olacağı henüz netleşmedi. Ancak bu durumdaki kişilere yönelik bir düzenleme mutlaka yapılacak. Prim borcu biriken kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı olmaması ve bu kişilerin bir anlamda

paraları olmadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamaması vicdanları yaralayıcı bir durum. Dolayısıyla prim affı gibi önlemler yerine sorunu kalıcı olarak ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması gerekli. Ancak kısa vadede bu durumdaki kişilerin yarasına merhem olacak bir düzenleme de hem bu kişilerin borçlarını hafifletecek hem de SGK'nın toplayamadığı prim miktarını bir nebze azaltmasına neden olacaktır.

2 SORU 2 CEVAP


Askerden dönüp iş arayanın prim yatırması şart


SORU: Askerden iki ay önce döndüm ve henüz iş bulamadım. Gelir testi yaptırmam gerektiği söyleniyor. Gelir testi yaptırmazsam adıma prim borcu çıkar mı? Savaş Elibol


CEVAP: Sağlık hizmetlerinden yararlanmanız için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde adınıza prim borcu birikmesi söz konusu olacaktır.

Bu nedenle bir an önce test yaptırmak için gerekli işlemlere başlayın. Gelir testi sonrası tespit edilen geliriniz üzerinden prim ödemeniz gerekecek.

Okumadığınız için gelir testi yaptırmalısınız


SORU: Liseyi bitirdim ancak bu sene üniversiteyi kazanamadım. Yeniden dershaneye gidiyorum. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Özhan Sunay

CEVAP: Liseyi bitirdiğiniz ve üniversiteye devam etmediğiniz için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Liseden mezun olduktan sonraki 4. aydan itibaren gelir testi yaptırmanız gerekiyordu. Dolayısıyla adınıza prim borcu daha fazla birikmeden gelir testi yaptırmanızda fayda var.

Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeynel topuz 4 yıl önce

ben zeynel topuz emeklıyım ve özel saglık sigortam var ama bana 750 lira borç geldi sebebi ne olabilir

Avatar
gokhan 4 yıl önce

ıyı gunler 2 seneden berı sıgortasızım ve 2578 tl borc cıkardılar gelır testıne gore o borc sılınırmı veya yesıl kart cıkarsa odemem soz konusumu

Avatar
adem iştar 4 yıl önce

hiç sikortası olmayana borç çıkarmı