İhalelerde il şirketine puan avantajı
Kamu İhale Kurumu, ekonomik açıdan en avantajlı teklifin fiyat esasına göre belirlendiği ihalelerde, düşük tekliflerin eşit olması halinde ‘puanlama’ sistemi uygulanmasını öngören düzenleme yaptı.

Dünya Gazetesi'nden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre; Yeni düzenlemeyle birlikte fiyat esasına dayalı ihalelerde puanlama kriterleri getirildi. 3 ayrı kategoride ihale katılımcılarına 4 puan verilecek. Fiyatın eşit olması halinde puanı yüksek olan şirket ihaleyi kazanacak. İhaleyi yapan idarenin bulunduğu ilde oda ve meslek odasına kayıtlı şirketler fazladan 1 puan daha alarak avantajlı konuma geçecekler.

Yeni düzenlemeye göre ihaleyi yapan idarenin bulunduğu ildeki oda, borsa veya meslek kuruluşuna kayıtlı şirketler fazladan 1 puan alacak. Ayrıca işçi ücretlerini geç ödediğine yönelik tespit yapılmayan şirketler de 1 puan kazanacak.

Kamu İhale Genel Tebliği’nde yapılan değişikliğe göre, ekonomik açıdan en avantajlı teklifin sadece fiyat esasına göre belirlendiği ihalelerde, en düşük geçerli teklifin birden fazla istekli tarafından verilmesi durumunda, bu teklifler çeşitli kriterlere göre puanlanacak. Yapılan değerlendirmede, puanı en yüksek olan teklif sahibinin verdiği teklif, en avantajlı teklif olarak değerlendirilecek. Puan ve verilen teklifin eşit olması halinde ise puanları eşit olan istekliler ihale komisyonu tarafından çekilecek kuraya katılacak.

Kamu ihalelerindeki yeni puanlama kriterleri şöyle:

Son iki yıl içinde ihaleyi yapan idareye karşı yüklenimde bulunduğu, hizmet alım işlerinde, işçilerin ücretlerinin tam ve zamanında ödenmediğine ilişkin tespit yapılmamış olması durumunda 1 puan.

İhaleyi yapan idarenin bulunduğu il içindeki ticaret ve sanayi odasına ya da ilgili meslek odasına kayıtlı olması halinde 1 puan.

Son iki yıl içinde imzaladığı sözleşmelerin toplam bedelinin ihale konusu işin yaklaşık maliyetinden daha düşük olması durumunda 2 puan, yaklaşık maliyet tutarı ile yaklaşık maliyetin iki katı arasında olması durumunda 1 puan.

Bartık: Bizim şirketlerimizin de gelişmeye ihtiyacı var

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, bu uygulamanın Anadolu’daki sanayiciler için büyük avantaj sağlayacağını söyledi. Gaziantep Ticaret Odası olarak, yaptıkları ihalelerde kendilerinin de ildeki kurulu şirketlere avantaj sağladıklarını dile getiren Bartık, “Biz ihale katılımcıları önce odamıza üye mi? Ona bakıyoruz” dedi.
“Gaziantep’te bir kamu hastanesi ihalesi varsa, bu ihaleyi tabii ki ilimizde kurulan bir şirket kazanmalı” diyen Bartık, “Doğal olarak bizim şirketlerimizin de gelişmeye ihtiyacı var. Mevzuatta yapılan değişiklik, Anadolu’daki reel sektörün daha da gelişmesine yol açacaktır ve Gaziantep Ticaret Odası olarak büyük destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.