İstifa tazminat kazandırır
 FARUK ERDEM

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için her zaman işten çıkarılması gerekmez. İstifa ederek de hak ettiğiniz tazminatınızı alabilirsiniz

Çalışanların iki beklentisi var. Biri; tazminatını alabilmek, ikincisi de emekli olabilmek. Bugün tazminat konosunda bilgiler vermek istiyorum. Kıdem tazminatının şartları var, öncelikle en az 1 yıl çalışmış olmak gerekiyor. İkincisi işyerinden haksız yere ya da sebepsiz çıkartılmış olmak lazım. Zaten bu şekilde işten ayrılanlar için işsizlik maaşı imkanı da var. Bu noktada kafalarda soru işareti yaratan konu ise 'istifa' meselesi... Birçok çalışan işyerinden memnun değil, amirlerinin baskısına maruz kalıyor ama tazminatını da bırakmak istemiyor. Dolayısıyla hem kendi isteğiyle ayrılıp hem de tazminatını alabileceği bir yol arıyor. Ben kanunun tarif ettiği birkaç yolu size önereceğim. Önce kolay birkaç yöntemden bahsedeyim. Eğer sigorta başlangıcınız 9 Eylül 1999'dan önce ise avantajlısınız. Sigortalılık süresini 15 yıla primleri de 3 bin 600'e tamamladıysanız SGK'dan alacağınız yazıyla tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz. Kadınlar evlilik, erkekler için askerlik konusunda tazminat alır. Ölüm halinde de tazminat mirasçılara veriliyor. Bu şartlar size uymuyorsa haklı fesih imkanına bakacaksınız. İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle feshi halinde, sadece kıdem tazminatı ve varsa yıllık izin ücreti ile diğer ücret alacakları talep edilebilir. Çalışana tazminat kazandıran istifa sebepleri şöyle:

NASIL HESAPLANIR ?

İşçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanır.

Bir yıldan artan sürelerde günlük olarak hesaplanıp toplama eklenir.

Brüt ücrete süreklilik arz eden ikramiye, prim, yol yemek yakacak yardımı gibi parayla ölçülen tüm ödemeler katılır.

Kıdem tazminatı hesaplanırken sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

Kıdem tazminatı yüksek maaşlarda devletin belirlediği tavana göre hesaplanır. 2014 yılı için kıdem tazminatı tavanı 3.438 TL'dir. Brüt maaş bundan yüksek olamaz.

I. SAĞLIK SEBEPLERİ:

a) İşin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya hayatı için tehlike olursa. b) İşçinin sürekli olarak görüştüğü işveren veya başka bir işçi bulaşıcı bir hastalığa tutulursa.

II. İYİ NİYET DIŞI HALLER:

a) İşveren gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek suretiyle işçiyi yanıltırsa. b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler veya işçiye cinsel tacizde bulunursa. c) İşveren işçiye veya aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnat veya ithamlarda bulunursa. d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa. e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse...

III. ZORLAYICI SEBEPLER:

a) İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

Sabah

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.