Kredi çekenler dikkat!
TÜDER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine, bankadan kredi çeken  tüketicilerin birtakım sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını söyledi. 
 
"Yeni Tüketici Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle tüketiciler, kredi  sözleşmesi imzaladıktan sonra 14 gün zarfında herhangi bir cezai şarta muhatap  olmadan sözleşmeden dönebilecek" diyen Ağaoğlu, "Bu konuda daha önce çok şikayet  geliyordu. Kredi sözleşmesini imzaladıktan sonra aile yakınlarıyla görüştüğünde  aslında heyecanla yanlış yaptığını, bütçesinin o taksitleri ödemeye müsait  olmadığını anlıyor ama caymak istediğinde de cayamıyordu. Şimdi getirilen bu  imkan tüketicileri bu konuda rahatlattı" şeklinde konuştu. 
 
 Ağaoğlu, insan hayatında vefat, kanser, medeni durum ve aile yapısında  sarsıntı gibi beklenmedik gelişmeler yaşanabileceğine işaret ederek, şunları  kaydetti: 
 
  "Bu noktada caymak istediğinde cayamıyordu. Şimdi 14 gün süreyle  getirilen bu cayma hakkı, önemli bir imkan. Ayrıca, bununla da sınırlı değil.  Yeni düzenleme, tüketicilerin özellikle konut kredilerinde teslim zamanına kadar  cayma imkanı bulunduğunu da hüküm altına aldı. Bu, şu şekilde gerçekleşiyor.  Örneğin, 36 ay sonra teslim edilecek konut projesine giren tüketici, konut teslim  edilmeden önce her zaman için yüzde 2 konut bedeline cayma ücreti ödemek  suretiyle, yani 100 bin liralık konutsa 2 bin lira cayma bedeli ödemek suretiyle  sözleşmeden dönebilecek. 
 
   Bunun dışında tüketici kredilerinden zaten kredinin ödeme vadesi  boyunca erken ödeyerek cayma hakkımız eskiden beri vardı. Şimdi getirilen  yenilik, 36 aydan kısa vadeli ise yüzde 1 cayma bedeli ödenecek. Kredinin vadesi  36 aydan az ise yüzde 1,36, uzun ise yüzde 2 cayma bedeli ödeyecek. Eskiden hangi  vadede olursa olsun tüketici, kredisini erken kapattığı takdirde kalan ana  paranın yüzde 2'si kadar cayma ücreti ödemek durumundaydı. Diyelim ki 100 bin  liralık kredi kullandınız ama parayı da çektiniz. 14. günde 'caydım' dediğiniz  anda siz en geç 44 günde bu parayı ve 44 günlük faizi ödeyeceksiniz. 44 günde  değil de 16. günde ödeyebilirseniz, o zaman 16 günlük faiz ödeyeceksiniz." 
 
Tüketicilerin, krediden cayma ve herhangi bir ceza ödememe hakkı  bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, bunun önemli olduğunu dile getirdi. 
 
 Ağaoğlu, "Diyelim, 100 bin lira kredi çektiniz, 2 ay kullandınız. Siz  bunu 100 ayda ödeyecektiniz. 2 aylık taksidi ödediniz, bu noktada kalan parayı  bir defada ödeyebildiğiniz takdirde size ne faiz yükleyebilir, ne de ceza  isteyebilir. Tüketici kredisi çektikten sonra 14 gün zarfında cayma hakkınız var.  Ayrıca, 14 günden sonra da cayma hakkınız var. Ne oluyor o zaman, kullandığınız  süre kadar faiz ödüyorsunuz, geri kalan faiz siliniyor" bilgisini paylaştı. 
 
 "Konutun teslim anına kadar da cayılabilecek" 
 
 Yeni kanunda tüketici ve konut finansman kredisinde değişikliğe  gidildiğini vurgulayan Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
  "Tüketiciler, krediyi almaktan 14 gün zarfında ceza ödemeden  cayabilecekler ancak konut kredisi kullanan tüketicilere getirilmiş birtakım  haklar var. Bunlar da 14 gün zarfında ceza ödemeden cayma hakkına sahip  olmalarının yanı sıra konutun teslim anına kadar da cayabilecekler. Konutu  almaktan caydıkları takdirde inşaat firmasına, yani satıcıya konut bedelinin  yüzde 2'sini geçmeyecek şekilde cayma tazminatı ödeyecekler. Bankadan kredi  kullanmışlarsa bankaya 36 ayı geçmeyen vadelerde kredi ana bedelinin yüzde 1'ini,  36 ayı aşan vadelerde ise yüzde 2'yi aşmayacak şekilde erken ödeme bedeli vermek  zorundadırlar. 
 
 Daha önce hangi vadede olursa olsun, kredinin erken kapatılması  halinde bu oran yüzde 2'ydi." 
 
Ağaoğlu, Yeni Tüketici Kanunu'nun, sadece tüketici kredilerinde değil,  konut finansman kredilerinde de cayma hakkı getirdiğine işaret ederek, aynı  şekilde 14 günde hiçbir ceza ödemeden, sadece yasal giderleri üstlenmek suretiyle  vazgeçebileceğini vurguladı. 
 
Konut finansman sözleşmelerinin vadesi 36 aydan az kalmış ise kredinin  erken kapatılması durumunda yüzde 2'lik cayma bedelinin yüzde 1'e düşürüldüğünü  belirten Ağaoğlu, "Tüketicilerimiz, bütçelerini zorlayacak borçlanmalardan uzak  durmalı, borçla temin edecekleri ürünlerin bedellerinin yine kendi keselerinden  ödeneceğini göz ardı etmemeli, ayağını yorganına göre uzatmalıdır" şeklinde  konuştu.

Vatan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.