Kredi Kartında Devrim Gibi Karar
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun tasarı taslağının dün Bakanlar Kurulu'na sunularak, imzaya açıldığını bildirdi.

Yazıcı, bankaların hiçbir ücret alınmayan bir kartı tüketicinin hizmetine sunmak zorunda olduğunu belirtti.

HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK DÜZENLEME

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'nda, garanti belgesi ile ilgili yeni düzenleme getirdiklerini belirterek, elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon abonelikleriyle ilgili tüketicileri koruyucu tedbirler alındığına dikkat çekti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, son hali verilerek Bakanlar Kurulu'nda sunumu yapılan "4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı"na ilişkin medya bilgilendirme toplantısı yaptı. Bakan Taslakta, Bakan Yazıcı, devre tatil satış uygulamalarına ilişkin yeni düzenlemeler getirildiğini bildirdi.

Taslakta, milyonlarca yerli ve yabancı turisti ilgilendiren paket turlarla ilgili düzenlemelere yer verildiğini belirten Bakan Yazıcı, elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon abonelikleriyle ilgili tüketicileri koruyucu tedbirler alındığına dikkat çekti. Süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon kampanyalarını daha sıkı kurallara bağlayıcı düzenlemelerin bu tasarıda yer verildiğini vurgulayan Bakan Yazıcı, gerçeği yansıtmayan indirimli satış kampanyalarına sınırlama getirdiklerini aktardı. Yazıcı, "İndirimli satış. Tasfiye dolayısıyla, yenileme dolayısıyla satış denilir. Ama kampanya yıl boyu devam eder. Bunların disipline ediyoruz. Bu konuda tüketicinin aldatılmasını önleyici düzenlemeler getiriyoruz" dedi.

GARANTİ BELGESİYLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEME

Garanti belgesi ile yeni düzenleme getirdiklerini belirten Yazıcı, "Taahhütlerde bulunanların sözlerinin arkasında durmalarına ilişkin hükümlere yer verdik. Adam pazar payını artırmak için daha uzun vadeli farklı garantiler veriyor. Tüketici buna inanıyor. Sonra da ürünü satan, hizmeti sunan, o ihtiyari olarak vaad ettiği vadinde durmuyor. Bu alana da el attık" diye konuştu.

SATIŞ SONRASI SERVİS

Satış sonrası servis hizmetlerine yönelik mevcut düzenlemelerin mevcut kanunda bulunduğunu belirten Bakan Yazıcı, "Onları koruduk. Tüketicilerin ticari reklam yoluyla yanıltılmasını önleyen tedbirleri daha etkili hale getirdik. Haksız ticari uygulamalara ilişkin, Avrupa Birliği yönergesi ilk defa hukukumuzda yer almıştır" şeklinde konuştu.

REKLAM KURULU YENİDEN YAPILANDIRILDI

Bakan Yazıcı taslakta Reklam Kurulu'nu yeniden yapılandırdıklarını bildirdi. Şu anda Reklam Kurulu'nda 29 üye bulunduğunu belirten Yazıcı, bu kurulun daha etkin çalışması için kurulun yapısını değiştirdiklerini, üye sayısını 11 olarak belirlediklerini aktardı. Reklam politikalarını oluşturması ve uygulamasıyla alakalı olarak istişari görev yapacak Reklam Konseyi'nin kurulmasının tasarıda öngörüldüğünü dile getiren Bakan Yazıcı, idari para cezalarının caydırıcı, orantılı olması yönünde bu kanunda düzenleme getirdiklerini aktardı.

KONUT SATIŞ TESLİM SÜRESİ 30 AYA ÇIKARILIYOR

Konut satışlarının teslim süresinin 30 ay olduğunu belirten Bakan Yazıcı, gelişen ihtiyaçları, olguları dikkate almak suretiyle bu taslakla 36 aya çıkardıklarını ifade etti.

Düzenlemeyi içeren Kanun Taslağı'nın 9 kısım 87 maddeden oluştuğunu söyleyen Bakan Yazıcı, "Faaliyetlerinin odağında insan olduğunu vurguladı. Umuyorum ki bu kanun tasarısı kısa sürede komisyonda görüşülür. Belli sürelerde müzakere edilerek, tahminen Haziran ayı içerisinde bu kanun yasalaşacak" diye konuştu.


==> TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞI için TIKLAYINIZ


ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.