Kredi kartında yeni dönem
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'nin 8 Ekim tarihli Son Mükerrer sayısında yayımlandı. Yönetmeliğin 17. maddesinde yapılan değişikliğe göre, ödenmesi gereken asgari tutar, kredi kartı limiti 15 bin TL'ye kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30'undan, kredi kartı limiti 15 bin TL'den 20 bin TL'le kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 35'inden, kredi kartı limiti 20 bin TL ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'dan aşağı olmayacak. Aynı maddenin 5. fıkrasının h bendinde yapılan değişikliğe göre ise ödenmesi gereken asgari tutar, kredi kartı limiti 15 bin TL'sine kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30'undan, kredi kartı limiti 15 bin TL'den 20 bin TL'ye kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 35'inden, kredi kartı limiti 20 bin TL'si ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olamayacak. Banka bu miktarlardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebilecek.

KART LİMİTLERİ GELİRLERE GÖRE BELİRLENECEK

Yönetmeliğin "Kredi kartı limiti" başlığını taşıyan 22. Maddesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre, kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartı almak isteyen kişilerin yasaklık veya engel durumunu, ekonomik ve sosyal durumunu, aylık veya yıllık ortalama gelirini, diğer kart çıkaran kuruluşlarca bu kişilere tahsis edilen kredi kartı limitini, bir model veya skorlama sistemi sonuçlarını, müşterini tanı ilkeleri ile bilgi alışverişi şirketlerinden temin edilecek bilgileri dikkate alarak kullanım limiti tespit edecek. Bin TL'ye kadar limitler hariç olmak üzere, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyi, kart hamili tarafından beyan edilen ve ilgili kuruluşlarca teyit edilen gelirler üzerinden tespit edilecek. Kart çıkaran kuruluşların, müşterileri hakkında müşterinin kredi ödeme performansı, varlık ve yükümlülükleri, sosyal statüsü, eğitim düzeyi, yaşı ve benzeri ödeme gücünün değerlendirilmesinde etkili olabilecek hususlara ilişkin alacakları beyan ve temin edecekleri belgeler çerçevesinde yapacağı değerlendirmeler ilgili kuruluşça yapılacak teyit niteliğini taşıyacak. Kart çıkaran kuruluşlar, kart hamilleri talep etmedikçe kredi kartı kart limitlerini artıramayacak.

LİMİTLER MAAŞIN 4 KATINI GEÇEMEYECEK

Bankalar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun hükümleri çerçevesinde değerlendirme yapılması şartıyla, kart hamillerinden belirlenen yer ve kanallardan alınacak genel nitelikteki talimat üzerine periyodik limit artırımı yapılabilecek. Limit artışları, artışın gerçekleşeceği tarihten 15 gün öncesinde yapılacak bildirime kart hamilince itiraz edilmemesi halinde geçerli olacak.
 
Limit artış işlemi öncesinde, ilgili kişinin gelir düzeyi bilgi alışverişinden kontrol edilecek.
Yapılan kontrollerde, kart çıkaran kuruluşlardan temin edilen toplam kredi kartı limitinin kart hamilinin gelirinin 4 katını aştığının tespiti durumunda, bu kartlar hakkında limit artış işlemi yapılmayacak.

İLK DEFE KART SAHİBİ OLANLARIN LİMİTİ İLK YIL MAAŞIN 2 KATI

İlk defa kredi kartı sahibi olacakların ise tüm kart çıkaran kuruluşlardan temin ettiği kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartı limitinin, ilk yıl için, ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşamayacak. İlk defa kredi kartı sahibi olacak bir kişinin, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda tüm kart çıkaran kuruluşlardan edinilebilecek toplam kredi kartı limiti en fazla bin TL olacak.

ASGARİ ÖDEME ORANLARI

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam 3 kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste 3 kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılacak. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılmayacak ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulacak.
 
Yönetmeliğin 28/A maddesinde yapılan değişikliğe göre, asgari ödeme oranları, kredi kartı limiti 15 bin TL'sine kadar olan kredi kartları hakkında 1 Ocak 2014 tarihinden 1 Ocak 2015 tarihine kadar yüzde 27, kredi kartı limiti 15 bin TL'den 20 bin TL'sine kadar olan kredi kartları hakkında 1 Ocak 2014 tarihinden 1 Ocak 2015 tarihine kadar yüzde 32 olarak uygulanacak. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.