MAĞDUR EDEN UYGULAMAYA İTİRAZ
Yapılan basın açıklaması şöyle;

MAĞDUR EDEN UYGULAMAYA İTİRAZ:
Ülkemizde işsiz, üniversiteye öss hazırlık öğrencileri, iflas etmiş esnaf, üniversite mezunu işsiz kişilerin zorunlu genel sağlık sigortası için ödediği ve de borçlandırıldığı sgk genel sağlık sigortası primleri ve gecikme zamları hakkındaki mağduriyeti halen devam etmektedir. Bu mağduriyet yaratan SGK Başkanlığına ait olan; GSS adıyla bilinen, SGK genel sağlık sigortası uygulaması; Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen devletin temel niteliklerinden “sosyal devlet ” ilkesine, “ herkesin maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı”nı tanımlayan 17. maddesine, “ sağlık hakkı ” ve “ sosyal güvenlik hakkı ” na, ” ailenin korunması ” ilkesi ve diğer ilkelere ilişkin anayasa hükümlerine, borçlar kanununa, iş kanununa ve ayrıca da onaylanmış uluslararası sözleşmelere aykırılık oluşmaktadır. Ayrıca, re'sen tescil ile kişisel gelir hesaplanması uygulaması vergilerin kişisel olması temeli ile geliri ve mal varlığı olmayan kişinin bulunduğu hanenin, evinin genel varlık ve kaynakları düşünülmesi nedeniyle bireysel değil, kişiyi bulunduğu ikametgahtaki hane halkınla birlikte olmak üzere, o kişinin geliri varmış gibi işlemleri resen tescil yolu ile mevzuat nedeniyle mecburen yönlendirterek aslında ailesini bu ilgisiz yolla dolaylı olarak cezalandırılıyor. Kısacası, vergilerin şahsiliği ilkesine ve vergi hukuku ile birey olarak vatandaşların kanunlara ait şahsi borçlara tabi oluşu ilkesine, gerçek kişi oluşu yani anayasal olarak, medeni haklara ait olduğu yaş sınırı kabul edilen 18 yaşını geçip ailesi koruması altında olmaması ilkesine vb. konularda hukukumuza takdir edersiniz ki, açıkça ve mutlak surette aykırılık göstermektedir. Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılmasını ve ilgili mağduriyet yaratan yasanın koşullarının vatandaşlarımıza zorunlu ödeme kapsamından çıkartılmasını ve oluşan sigorta mağduriyetlerin önlenmesini arz ederiz. Genel sağlık sigortası uygulamasının çeşitli yönleriyle ülkemizde maddi ve manevi açıdan vatandaşlarımıza birçok mağduriyetler yaşatmaktadır. Uygulamanın mağdur ettiği için incelenmesini ve bu konuda mağdur vatandaşlar için destek talep ediyoruz.
 
ÖZET: Genel Sağlık Sigortası Borç Mağdurları Gönüllüleri adına Av.Ali Volkan EMİR’in basın açıklamasını sunuyoruz. Aktaracağımız konu; malesef 4,5 milyon yurttaşımızı ilgilendiriyor. Bugün itibarı ile vatandaşlarımızın Genel sağlık sigortasında prim borcu 4 milyar TL’ya ulaşmıştır. Sağlık hakkı en temel insan haklarından birisidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası kendisini; Sosyal bir Devlet olarak tarif etmektedir. Sosyal devlet, burada kişilere sadece temel hak ve özgürlükler sağlamakla yetinmeyen, aynı zamanda, vatandaşların sosyal durumlarını iyileştirmeyi, insan haysiyetine yaraşır bir yaşam sekli sunmayı, sosyal güvenliğe kavuşturmayı kendine ödev bilen devlet anlayışıdır. Sosyal devlet vatandaşına belli bir hizmeti verebilmek için bazı kuralları dayatırken, bu kuralı yerine getirme imkânı olmayanlara da bu hizmeti sağlamak zorundadır. Örneğin devlet vatandaşına sağlık hizmeti verebilmek için GSS primi ödemeyi şart koşarken diğer yandan bu primi ödeme imkânı olmayanlara paran yoksa öl diyemez. Prim borcun var kanseri tedavi edemeyiz, diye bir insanı hastane kapısında geri çeviremez. Bu Sosyal Devlet olmanın olmazsa olmaz şartıdır.
 
MAĞDURİYET: 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve ülke şartları düşünülmeden çıkarılan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası  Kanunu ile insanlarımızın borçsuz ölme hakkı da elinden alındı ne yazık ki. 18 yaşın üzerindeki herkesten sağlık sigortası primi kesilmesi gündeme geldi. Şayet 18 yaşın üzerindeki kişi lisede öğrenim görüyorsa 20; üniversite eğitimi alıyorsa 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanır. Ancak bu kişi öğrenim görmüyorsa sağlık hizmetlerinden yararlansa da yararlanmasa da sağlık sigortası primi ödemek zorundadır. İşsiz gençlerin prim tutarları, birlikte yaşadığı ailenin aylık toplam gelirine bakılarak hesaplanıyor. Ailede birey başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ise 18 yaşından büyük bireyler için 42.8 lira, prim ödemesi gerekiyor. Geliri asgari ücretin iki katı ise 128.5 lira, asgari ücretin 2 katından fazla ise 257.4 lira prim ödemesi şart koşuluyor. Yasada gelir testinden geçilmemesi durumunda primlerin asgari ücretin 2 katı üzerinden hesaplanabileceğine ilişkin hüküm bulunduğundan gençlere gelen borçların büyük ölümü geçmiş 24 ayı kapsadığından 2012 yılı için 225 lira, 2013 yılı için de 245 lira üzerinden hesaplandı. Bu da gençlere yüklü borçlar gelmesine neden oldu. Ancak henüz iş bulamamış, iş bulsa da halen ailesinin desteğine ihtiyaç duyan gençlere prim ödeyin derseniz kimse doğru dürüst prim ödemez.
 
TALEP: Genel sağlık sigortası prim borcu konusunda çok daha vahim bir durum var. Bir gencimiz işten ayrıldığında da GSS primi ödemek zorunda. Eğer ödeyemezse sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Şimdi buradan AKP hükümetine sesleniyorum: işsiz kaldığı için prim borcunu ödeyemeyenler hasta olurlarsa ne yapacaklar? Bu insanlar yeni bir işe girseler ve prim ödemeye başlasalar dahi işsizken ödeyemedikleri primler nedeni ile tedavi olma hakları yok. Bu nasıl bir sosyal devlet? Bu yüzden milyonlarca insan hastane kapılarında maddi bir sürprizle karşılaşıyorlar. Hastanelerde vatandaşa bas geri git, para bul da gel diyorlar. Ne yapacak bu insanlar? Tekrar kocakarı ilâçları ile mi tedaviye başlasınlar? Devlet hastasını hastane bahçesinde bırakamaz. Ben GSS borçlusu olan vatandaşlarımızın prim borçları ve katlanarak artan gecikme faizlerini silinmesi için bir gönüllü proje teklifi veriyorum. Bu teklifimin basın aracılığı ile duyurulmasını ve Türkiye kamuoyu tarafından bunu desteklenmesini bekliyorum. Aksi halde kimsenin şikâyet etme hakkı olmayacaktır. Sorun gençlerimiz, işsizlerimiz, emeklilik bekleyenler, iflas eden esnafımız, geliri olmayanlar için önemli mağduriyet konusudur. Gelin vatandaş olarak ortak noktalarda birleşelim. Konuyu lütfen değerlendiriniz, mağdur eden ilgili konu hakkında kısa bir görüşme yapalım diyoruz. Mağduriyete ait konuyu saygılarımızla ilginize sunarım.
 
Genel Sağlık Sigortası Borç Mağdurları Sözcüsü
(Gönüllü) Avukat Ali Volkan EMİR

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim duran 3 yıl önce

teşekkürler ali bey bu prim borcunu malesef yatırmak zorunda kaldım. bide affını çıkarıcaklar bu ülkede gerçekten borcu ödemekte suç... ödemeyenler bayram yapacak. aslında böyle insnaları mağdur eden bir yasanın varlığı saçma neyse..

Avatar
erkhan 3 yıl önce

çok teşekkürller çok magduruz ,işsiz oldugum halde 3,5 milyar borç yazmışlar

Avatar
Ahmet 3 yıl önce

bu konu hakkında çalışmalarınızı kutluyoruz. 2012 yılından itibaren yapılan haksız bir uygulama ama ne yazık ki gündem bildiğiniz gibi başka şeyler ile her zaman önemi olmayan konular ile dolu oluyor ve bu yararlı konular arada unutuluyor.

Avatar
Yılmaz 3 yıl önce

bu konuda mağduriyet çok fazla ve her ilde gönüllü sivil toplum kurumları önder olmalı. fakir insanlarız ve bize yol gösterip zarar etmemiz önlenmeli. gönüllü olan avukat ve sosyal güvenlik uzmanlarına ihtiyacımız var. lütfen bu konuda destek için yardım dernekleri ve barolar veya sendikalar ile yakın ilgilenir misiniz.

Avatar
samet 3 yıl önce

ali bey, gerçekten çok teşekkür ederim. işsiz ve öğrenci olmama rağmen bana 3,500 tl borç yazılmış. haksız bir uygulama. genel sağlık sigortası isteğe bağlı olmalı.

Avatar
ayse 3 yıl önce

selam bende garıbanım bende magdurum

Avatar
Süleyman 3 yıl önce

GÖNÜLLÜ: GSS. GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI İLE MÜCADELE ETMEYEN VE DAVA AÇMAK İÇİN KATILMAYANLARA SUNULACAK BİLGİ YAZISI: "Kanun maddesi bu kardeşim. İstesen de istemesen de uygulanacak, neyin protestosu, neyin mücadelesini veriyorsun haybeye? " diyenlere Gabriel Garcia Marquez şöyle demiş: "Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun? dedi. Öleceğini bildiği halde yaşadığını unutmuştu." diyerek hatırlayınız. Mağdur insanlar profili şunlar: Gss mağduru olan iflas eden bağkur esnafı, görevden alınan yada istifa eden devlet memurları, 25 yaşını geçen üniversite mezunu erkek öğrenciler, eşinden evlenip ayrılan bayanlar, 18 yaşını şu an geçen ve çalışmayan erkeklerdir. İşinden ayrılan özel ve resmi meslek sahibi erkek kişiler, part time çalışan ve tam aya pirimi zorla tahsil edilen kişilerdir. Bunu okuyan ve gönüllü etkinliklerimize demokratik olarak katılım yapmayanlar lütfen şu andan itibaren bu konuda katılım sağlasın. Gönüllü iletişim: Sayın Süleyman Dogan Doğan - Tel: 0-531-383-95-23. İletişim Sağlayınız ve bilgi aktarınız. Bekliyoruz.

Avatar
Ulaş 3 yıl önce

Her birey TC Anayası ile güvence altına alınan sağlık güvencesinden yararlanma hakkına sahip olmalıdır. Parası olana veye belli bir zümreye ayrıcalık tanınamaz. 1982 Anayasası'nın 56. maddesinde "Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması" başlığı altında: "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir. Sağlık hizmetlerinin yaygın bir şekilde yerine getirilmesi için kanunla genel sağlık sigortası kurulabilir." denilmektedir. Anayasa' nın 17. maddesi'nde söz edilen "Yaşama hakkı"ndaki "yaşamak" yalnızca "canlılık özelliklerine sahip olmak" demek değildir. Bunun yanında bazı özellikleri, hatta koşul ve olanakları içerir ki bu da "sağlıklı yaşama hakkı"nı ortaya koyar.