Maliye Bakanlığı: Vergiler Ödenmiyor !
 

Maliye Bakanlığı, bir gazetenin bugünkü köşesinde yayımlanan "Vergiler ödenmiyor" başlıklı yazı üzerine açıklayıcı bilgi verdi . Yapılan değerlendirmede, önceki Senenin Haziran ayı vergi gelirlerinden bazı kalemlerin kullanıldığı belirtilen açıklamada, "Bu Senenin Haziran ayı vergi gelirlerinden seçilmiş bazı kalemler ile oransal karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan mukayeseler konunun uzmanlarınca yakından bilineceği üzere doğru olmayan değerlendirmelerdir" söylendi .


-"GEÇMİŞ DÖNEMLERE AİT STOK VERGİ BORCU ÖDEMESİ YOK"-

Kurumlar Vergisi tahsilatı bakımından Haziran ayının geçici vergi tahsilatının olmadığı bir ay olduğundan dolayı düşünme yapılmaya müsait bir ay olmadığından yola çıkarak örnek verilmekte olan açıklamada, şu açıklamalara yer verildi:
"2013 Haziran Ayı Kurumlar Vergisi tahsilatı içinde geçmiş dönemlere ilişkin stok vergi ödemesi borcu bulunmaktadır. Bu ödeme dışarıda bırakıldığında Haziran ayı Kurumlar Vergisi tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde 34 oranında artmıştır. Kurumlar Vergisi tahsilat değerlendirmesi yapılacaksa; bakılması lazım gelen aylar geçici vergi tahsilat ayları olan Şubat ve Mayıs aylarıdır. Bu aylar asıl alındığında ise Kurumlar geçici vergi tahsilatı toplamda bir evvelki Senenin aynı dönemine göre yüzde 8.7 oranında artmıştır. 2014 Haziran ayı dahilde alınan KDV tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde 21.7 oranında azalmıştır. Şayet , bu azalışın sebebi tahakkuk eden vergilerin ödenmemesi değil; daha öncede Bakanlığımız tarafından gercekleşen açıklamada da belirtildiği üzere bir evvelki Senenin aynı ayına göre KDV iadelerinin yüzde 45.7 oranında artmasıdır. 2014 Haziran ayı ithalde alınan KDV tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde 19.4 oranında azalmıştır. 2013 Haziran Ayı ithalde alınan KDV tahsilatı içinde geçmiş dönemlere ilişkin stok vergi ödemesi borcu bulunmaktadır. Bu ödeme dışarıda bırakıldığında Haziran ayı ithalde alınan KDV tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde 9.4 oranında artmıştır. 2014 Haziran ayı ÖTV tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde 3. beş oranında azalmıştır. 2013 Haziran ayı ÖTV tahsilatı içinde geçmiş dönemlere ilişkin stok vergi ödemesi borcu bulunmaktadır. Bu ödeme dışarıda bırakıldığında Haziran ayı ÖTV tahsilatı bir evvelki Senenin aynı ayına göre yüzde beş oranında artmıştır."

-"HER YILIN BÜTÇE AÇIĞI GELİŞMELERİ KENDİ İÇİNDE HEDEFE GÖRE DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR"-

Bahsi geçen açıklamada, aynı şekilde, vergi gelirleri tahsilat analizi yapılırken tek bir aya bakılarak düşünme yapılmasının mümkün olmadığının altı çizilerek şu şekilde söylendi :

"Bu sebeple, 2014 senesi ilk altı aylık vergi gelirleri tahsilatına bakıldığında; vergi gelirleri tahsilatı bir evvelki Senenin aynı dönemine göre yüzde 6.1 oranında artış göstermiştir. İlk altı aylık bütçe sonuçları ile Temmuz ayı vergi beyanları sene sonu vergi gelirleri hedefimizin gerçekleşeceğini göstermektedir. Geçen Senenin ilk altı aylık bütçe eksikliği ile bu Senenin ilk altı aylık bütçe açığını mukayese ederek ( çok fazla özgün olma iddiasında(!) bir imada bulunulmuştur. Konunun uzmanı olanlar bilirler; her Senenin bütçe eksikliği olan bitenleri kendi içinde hedefe göre değerlendirilmektedir. 2014 senesi Bütçe eksikliği hedefi 33.2 milyar TL'dir. İlk altı aylık gercekleşmekte olan bütçe eksikliği 3.4 milyar TL olup; hedeflenen açığın yaklaşık olarak sadece yüzde 10'u düzeyindedir. Bu hususun göz ardı edilmesi üzüntü ile karşılanmıştır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kaan 3 yıl önce

insanlar iş kuruyor zarar ediyor bir de zaten vergılerını zor ödüyor birde yasal olmadan işyeri kirası üzerinden ödenen kiraya vergi alıyorsunuz kira zaten gider gidere vergi alıyorsunuz stopaj adı altında bıde ödenmıyor dıyo haraç alıyosunuz resmen hangi devlette ödediğin kira bedeli kadar 3 ayda 1 vergi alıyor