Memura mesai parası yerine 1 gün izin
Hükümet, memurun fazla mesajisinden tasarruf edecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla dün yayınlanan genelgeyle, memurlara çok zorunlu olmadıkça fazla mesai yaptırılmaması, gerekirse de ücret ödemek yerine, her 8 saatlik fazla mesai için 1 gün izin verilmesini istendi.

Başbakan'ın imzasıyla yayımlanan kamuda fazla çalışma genelgesine göre, kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak. Resmi Gazetede dün yayımlanan genelgeye göre, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme'de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları bu genelgede belirtilen konulara özenle riayet edecek.

1.2 milyar TL tasarruf

Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak. Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek. İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin ilgili maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak fazla çalışmanın her 8 saati için 1 gün hesabı ile izin verilecek. Ancak bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecek.

Geçen yılın başında kamuda çalışanlara ödenen fazla mesai ücretleri masaya yatırılmış, tasarruf kararı alınmıştı. Bu kapsamda, fazla mesai yapılan sürenin, yılın 6 aylık bölümünü geçemeyeceği, süre aşılırsa, fazla mesai yapan memura para ödenmeyeceği karara bağlanmıştı. Karar, tasarruf artırıcı tedbirler çerçevesinde gündeme gelmişti. Memurlara 2012 yılında 1 milyar 80 milyon lira tutarında fazla mesai ücreti ödenince uygulama yürürlüğe girmişti.

Personel alım ilanları tek çatıda toplanacak

BAŞBAKAN Erdoğan imzasıyla dün Resmi Gazete'de yer alan bir başka genelgeyle, kamuya personel alım ilanları tek çatı altına toplanacak. Tüm ilanlar Devlet Personel Başkanlığı sitesinde yayınlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın, işçi, memur, sözleşmeli ve benzeri bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak.

Vatan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.