Memurları üzecek haber!

Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden 2011 yılında alınacak kişi başına günlük en az konaklama bedeli 3,20 TL ile 4,40 TL, kişi başına günlük yemek ücretleri ise 7,6 TL ile 11,4 TL arasında değişecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek Devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 105 TL olarak uygulanacak. Yeni tarife 1 Şubat 2011'den itibaren geçerli olacak.

Maliye Bakanlığı'nın Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla veya diğer amaçlarla yararlanacaklardan alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esaslar belirlendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden 2011 yılında alınacak en az konaklama bedelleri kişi başına günlük 3,20 TL ile 4,40 TL arasında, kişi başına günlük yemek ücretleri ise 7,6 TL ile 11,4 TL arasında değişecek.

Geçen yıl kişi başına günlük konaklama ücretleri 3 TL ile 4,15 TL, yemek ücretleri 7,15 TL ile 10,75 TL arasında uygulanıyordu.

Tesisin deniz, göl, akarsu kenarında veya kış sporlarına elverişli yerler ile termal alanlarda olması, konut veya bağımsız bölümünde tuvalet ve banyo, sıcak su, havalandırma tesisatı, konut veya bağımsız bölümünde telefon, salonlarda ve konut veya bağımsız bölümlerde müzik yayını, mutfak ve lokanta, konut veya bağımsız bölümün içinde mutfak mekanı, dinlenme ve oyun salonu, çay bahçesi, asansör, diskotek, çocuk bahçesi, spor alanları, revir, plaj, güneşlenme yerleri ve teçhizatı, otopark (en az 20 araçlık), yüzme havuzu, hamam ve sauna gibi özelliklerden 15'ini ve daha fazlasını taşıyan tesislerde kişi başına günlük 11,40 TL yemek ve 4,40 TL konaklama bedeli alınacak.

1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde konaklama bedeli 5,85 TL olacak. Tesislerin 12 ile 14 özelliği barındırması halinde kişi başına günlük 9,65 TL yemek ve 3,85 TL konaklama bedeli alınacak. 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde konaklama tesisi 5,00 TL olacak.

Sözkonusu özelliklerden 12 tanesinden daha azını bulundurması halinde kişi başına günlük 7,60 TL yemek ve 3,20 TL (1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde 4,70 TL) konaklama bedeli ödenmesi gerekecek.

Ayrıca, konut veya bağımsız bölümde; buzdolabı bulunanlarda günlük en az 1,5 TL, televizyon bulunanlarda günlük en az 1,75 TL ve klima bulunanlarda günlük en az 2,35 TL, konut başına ilave bedel alınacak.

MİSAFİRHANELERDEN YARARLANAN KURUM PERSONELİNDEN HER GEÇE İÇİN 5,85 TL ALINACAK

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 5,85 TL alınacak. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek.

Misafirhanelerden yararlanacak geçici görevli kamu personelinden alınacak konaklama bedeli, geçici görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli (H) cetvelinin dipnotunda yer alan hükme göre yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını, daha sonraki günler için ise artırımsız gündeliklerinin yarısını, geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli ise yurtiçi gündeliklerinin yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını geçemeyecek.

Misafirhanelerden yararlanan geçici görevli personel hangi kamu kurumunda çalışırsa çalışsın hepsine aynı tarife uygulanacak.

Diğer sosyal tesislerden yararlandırılan geçici görevli kamu personeli ile geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli hakkında da yukarıdaki hükümler uygulanacak.

Her ne ad altında ve sürede olursa olsun (kiralanmış olan yerler dahil) kurumun tasarrufunda olan yerlerde personelin konaklaması halinde (lojman olarak tahsis edilenler hariç), bu yerler de "Misafirhane" kapsamında değerlendirilecek.

KREŞ VE ÇOCUK BAKIMEVLERİNDEN ASGARİ AYLIK BAKIM ÜCRETİ 105 TL

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek Devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 105 TL olarak uygulanacak.

Ancak belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda, kurum ve kuruluşlar belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili olacak.

SPOR TESİSLERİNDEN 1 SAATLİK YARARLANMA ÜCRETİ KİŞİ BAŞINA EN AZ 3,85 TL

Kurum personeli de dahil olmak üzere, her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden yararlananlardan, bir saatlik yararlanma karşılığı, spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 3,85 TL, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az 5,85 TL bedel alınacak.

Amatör spor müsabakaları sırasında lisanslı sporcuların antrenman amacıyla veya öğrencilerin ders programı çerçevesinde belirtilen tesislerden yararlanmaları halinde, ilgili idarelerce gerekli görüldüğü takdirde bedel alınmayabilecek veya daha az bir bedel alınabilecek.

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma karşılığı kişi başına en az 7 TL tahsil edilecek. Spor tesisleri ile hamam, sauna ve kaplıcalara abone olan kamu personelinden alınacak 1 aylık abone bedeli, belirtilen miktarların 15 katından az olmamak kaydıyla, kurumlarca belirlenebilecek.

SOSYAL TESİSLERE, KURUM VE KURULUŞLARIN BÜTÇELERİNDEN KATKIDA BULUNULMAYACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal tesislerin işletme giderleri için ilgili kurum ve kuruluşların bütçelerinden herhangi bir katkıda bulunulmayacak.

Söz konusu tesislerin bakım ve onarımlarının yaptırılabilmesini sağlamak amacıyla, bu tesislerden yıl içinde elde edilen gelirlerin brüt tutarının yüzde 5'inden az olmamak üzere ayrılacak tutarlar ayrı bir hesapta tutularak söz konusu ihtiyaçlar için harcanacak.

Bu hesaptan yapılacak harcamalarda, hizmetin sunumu açısından ihtiyaç duyulan döşeme ve demirbaş alımlarında Başbakanlık veya Bakanlık tarafından çıkarılmış veya çıkarılacak olan tasarruf genelgesi, talimatı ve tebliğlerine uyulacak.

Bu tesislerde merkezden geçici görevle gönderilecek personel sayısı asgari seviyede tutulacak ve 2010 yılında görevlendirilen personel sayısı hiç bir şekilde aşılmayacak.

Bu tür yerlerde, 2011 yılında, merkezi yönetim bütçesi ile döner sermaye ve fonlardan ücret ödenmek üzere ilk defa personel istihdam edilmeyecek, ancak ücreti sosyal tesis işletme gelirlerinden karşılanmak üzere ilk defa personel istihdamı yapılabilecek.

Tesislerin bir önceki yıl doluluk oranları ile bu yıl yapılacak olan müracaat sayıları da dikkate alınarak doluluk oranı yüzde 50'nin altına düşen tesisler hizmete açılmayacak, yeterli sayıda müracaat olmaması halinde dönemler itibarıyla yapılan müracaatlar birleştirilerek dönem sayılarının azaltılması yoluna gidilecek.

KAMP DÖNEMLERİNDE TARİFENİN YÜZDE 20'Sİ BAŞVURU SIRASINDA AVANS OLARAK ALINACAK

Kamp dönemleri için tespit edilen tarifenin yüzde 20'si başvuru sırasında avans olarak alınacak. Kamp tahsis edilemeyenler ile kamp döneminin başlamasından bir hafta öncesine kadar vazgeçenlere avansları aynen iade edilecek.

Geçerli bir mazereti olmaksızın bu süreden sonra vazgeçtiklerini bildirenlere her gün için avansın yüzde 5'i oranında kesinti yapılmak suretiyle avansları iade edilecek, kamp döneminin başlamasına kadar vazgeçtiklerini bildirmeyenlerin ise avansları iade edilmeyerek gelir kaydedilecek.

Tesislerin lokanta (alakart usulüyle yemek çıkarılması halinde alakart yemek bedelleri dahil), pastane, kafeterya, büfe, disko ve diğer hizmet verilen yerlerinde yemek, kahvaltı, içki, meşrubat, çay, kahve ve benzeri hizmet bedelleri hiç bir şekilde maliyetinin altında olmayacak.

Kurum ve kuruluşların bu Tebliğ kapsamındaki tesislere ilişkin olarak 2011 yılında uygulayacakları tarife ve yararlanma bedelleri, kendi internet sitelerinde yer alacak ve daima güncel tutulacak. Tebliğ hükümleri 1 Şubat 2011 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanacak.Vatan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.