Milletvekili, asgari ücretliden 17 kat fazla kazanıyor
ANKA'nın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden yaptığı belirlemelere göre, Türkiye'de 4/A kapsamındaki toplam 1 milyon 535 bin 768 işyerinde çalışan 11 milyon 996 bin 881 çalışanın prime esas ortalama günlük kazancının 50 TL olduğu belirlendi. Bu oran kamu işyerlerinde 77.5 TL iken özel sektör işyerlerinde ise 48 TL oldu. En az günlük kazanca ise 33.7 TL ile gündelikçilerin sahip olduğu belirlenirken, en fazla günlük kazanca ise 137.6 TL ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde çalışanların sahip olduğu tespit edildi.
 
-MİLLETİN VEKİLİ ASİLİNE ORANLA GÜNLÜK ORTALAMA 9 KAT DAHA FAZLA KAZANIYOR-
 
4/A, 4/B ve 4/C kapsamında Kasım 2012 rakamlarıyla toplam 18 milyon 431 bin 764 aktif sigortalının bulunduğu Türkiye'de bu sigortalıların 4/A kapsamındaki yaklaşık 12 milyonunun ortalama günlük kazançlarının 50 TL olduğu belirlendi. 4/A'lılara oranla daha az sosyal ve mali hakkı bulunan 4/B ve 4/C'li çalışanların da bu ortalamaya dâhil edilmesi halinde ise rakamın bundan daha az çıkacağı tahmin ediliyor.

 Günlük kazanç üzerinden bir hesaplamaya gidildiğinde, Türkiye'de çalışanların aylık ortalama kazançlarının bin 500 TL olduğu görülürken, bu rakamın aylık kazancı 13 bin TL olan bir milletvekilinin çok altında olduğu gözlendi. Yani bir vekilin günlük kazancı 433 TL'ye denk gelirken, ortalama kazancı olan bir çalışan vekilden günlük ortalama yaklaşık 9 kat daha az kazanıyor. Aylık 773 TL alan bir asgari ücretlinin ise günlük ortalama kazancı 25.8 TL'ye denk geliyor.
 
-EN DÜŞÜK GELİRE GÜNDELİKÇİLER, EN YÜKSEK GELİRE İSE AR-GE'CİLER SAHİP-
 
Türkiye'de 4/A kapsamında çalışan 12 milyon kişinin prime esas günlük ortalama kazançlarına bakıldığında, en fazla kazanca bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunanların, en az kazanca ise ev içi çalışanların sahip olduğu belirlendi.

Buna göre, ev içi çalışma faaliyetlerinde bulunanların günlük ortalama 33.7 TL kazanca sahip olduğu belirlendi. Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunanlar ise günlük ortalama 137.7 TL gelire sahipken, bu oran kamuda 176.8 TL, özel sektörde ise 99.8 TL düzeyinde gerçekleşti.
 
-100 TL'NİN ÜZERİNDE GÜNLÜK ORTALAMA KAZANCI OLAN 4 SEKTÖR VAR-
 
Günlük ortalama kazançlara göre meslek grupları incelendiğinde ise sadece 4 sektörde çalışan kişilerin günlük ortalama 100 TL'nin üzerinde gelire sahip olduğu görüldü. Buna göre, bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunanlar günlük ortalama 137.7 TL, tütün ürünleri imalatında çalışanlar 116.2 TL, ham petrol ve doğalgaz çıkarımında çalışanlar 108.2 TL ve kok kömürü ve imalatında çalışanlar ise 104.7 TL günlük kazanca sahipler. (ANKA)
 (BRŞ/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.