MÜSİAD Başkanı Olpak'tan HSYK Uyarısı
MÜSİAD Erzincan Şube Açılışına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak'ın yanısıra, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Erzincan Belediye Yüksel Çakır, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcıları Abdurrahman Kaan, Kemal Yamankaradeniz, Şube Başkanları, üyeler ve bölge halkı katıldı.

Şube açılışı sonrası gala programında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Olpak bu konularda şunları söyledi;

Bugüne Değin Edindiğimiz Kazanımlarımızı Kaybetme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Bırakılmamız Kabullenemez

Ülkemizdeki güncel tartışmaların içerisinde, biz, bazen resmin tamamını göremiyoruz. Ancak Brüksel'de gerçekleştirdiğimiz temaslarda da bir kez daha gördüm ki, dünyanın gözü ülkemizin üzerinde. Uzun uğraşlarla inşa ettiğimiz, huzur, güven ve istikrar ortamının önemini, Brüksel'den Türkiye'ye baktığımda bir kez daha gördüm. Bu doğrultuda, bugüne değin edindiğimiz kazanımlarımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmamız, elbette kabul edilemez.

Kuvvetler Ayrılığı Prensibinin Önemine İşaret Ederim

Demokrasi tarihimize baktığımızda, son 11 yılda çok önemli bir kırılmanın yaşandığına, hep birlikte tanık oluyoruz. Sosyo-ekonomik atılımların yanı sıra, siyasal kültürümüzü dönüştürecek çok önemli reformlar ardı sıra hayata geçirilmekte. Ancak bu gelişim ve dönüşüm trendinin sürdürülebilir olması için, çoğulcu ve özgürlükçü bir siyasetin, ayrılmaz bir parçası olan, kuvvetler ayrılığı prensibinin önemine işaret etmek isterim.

'Bana ya da Bize Göre' Perspektifinin Kısır Zemininden Uzaklaşılmalı

Özellikle belirtmek isterim ki, meşruiyetini halkın özgür iradesinden almayan, 'kendinden menkul değere' sahip hiçbir yaklaşımın, özgürlükçü demokrasilerde yeri yoktur. 2023 vizyonumuz kapsamında, hedeflediğimiz ileri gelişmişlik seviyesine ulaşabilmek için, 'bana ya da bize göre' perspektifinin kısır zemininden uzaklaşıp, kaynaklarımızı israf etmeden, her türlü enerjimizi, insanımızın refahını artıracak çalışmalara hasretmek, hepimizin görevi olmalıdır.

Bağımsız ve Tarafsız Bir Yargı Mekanizması İle Hedeflediğimiz Gelişmişlik Düzeyine Ulaşabiliriz

Yolsuzluk soruşturması kapsamında başlatılan ve birbiri ardına farklı alanlarda devam ettirilen sürecin yıpratıcı sarmalından ülkemizi bir an önce çıkarmak zorundayız. Hepimizin üzerinde mutabık olduğu gibi, yargımızın bağımsızlığı en önemli değerlerimizin başında gelmektedir. Ancak 'bağımsızlığın' yanında 'tarafsızlık' kavramının da önemine işaret etmek isterim. Çünkü ancak 'bağımsız ve tarafsız' bir yargı mekanizması ile hedeflediğimiz gelişmişlik düzeyine ulaşabiliriz.

Siyasal alanın içerisinde olması gereken konuların, mecrasının dışına çıkarılmasının ve farklı zeminlerde tartışılmasının doğru olmadığını özellikle vurgulamak isterim. Demokratik sistemlerde siyaset, bir uzlaşı mekanizması olarak, tarafların birbirini ikna etme imkân ve ihtimali üzerinde çalışır. Ancak, siyasetin konusu olması gereken meselelerin, farklı mecralara taşınması, bu temel mekanizmanın çalışmasına engel olacaktır.

HSYK Hakkındaki Kanun Tasarısı Başta Olmak Üzere, Siyasetin Alanına Müdahale Yaklaşımlarından Uzak Durulmalıdır

Özellikle son günlerde ilgili ya da ilgisiz, farklı kesimlerce tartışma konusu yapılan HSYK hakkındaki kanun tasarısı başta olmak üzere, siyasetin alanına müdahale yaklaşımlarından uzak durulmalıdır. Siyasete ve siyasal aktörlere, kendi iç dinamiklerine bağlı işleyecek bir alan bırakmak, hem siyasal meşruiyet ilkesi, hem de siyasal kültürümüzün gelişimi bakımından büyük önem arz etmektedir.


Kaynak: Ekotrent
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.