Ön ödemelilere Torba Yasa ile internet indirimi geliyor
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Torba Yasa’ya eklenen bir madde ile ön ödemeli hatlardaki (kontörlü) mobil internete vergi indirimi geliyor. Düzenlemeyle GSM aboneleri, hatlarına yükledikleri TL’leri mobil internet hizmetinde kullanmaları durumunda bu kullanımları için yüzde 25 yerine yüzde 5 Özel İletişim Vergisi ödeyecekler. Ayrıca indirimli orandaki ÖTV’nin tüketiciye yansımasını teminen yüksek oran ile düşük oran arasındaki farkın tüketiciye ödenmesi kaydıyla ÖİV mükelleflerine iade edilmesi konusunda Maliye Bakanlığı’na yetki verildi. Vergi indiriminin yasanın çıkmasının ardından GSM şirketlerinin yapacağı yeni kampanyalarda hayata geçmesi bekleniyor.

50 yeni madde eklendi

Torba Yasa’ya GSM düzenlemesinin yanında 50’ye yakın yeni madde eklendi. Tasarıyla Ar-Ge’ye ve yüksek katma değerli ürünlerin vergisel anlamda desteklenmesi amacıyla yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre, Türkiye’de gerçekleştirilen araştırma, geliştirme ve yenilik faaliyetleri ile yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan buluşların; kiralanması sonucunda elde edilen  kazanç ve iratlar, devri veya satışı neticesinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de seri üretime tabii tutularak pazarlanmaları halinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de gerçekleştirilen üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen  ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen  kısmının yüzde 50’si kurumlar vergisinden istisna olacak. Bu oranı sıfıra kadar indirmeye ve yüzde 100’e kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu istisna, buluşa yönelik hakların ihlal edilmesi neticesinde elde edilen gelirler ile buluş nedeniyle alınan sigorta veya diğer tazminatlar için de uygulanacak.

Elmasta KDV istisnası bitiyor

Tasarıya alt komisyonda eklenen yeni bir madde ile Katma Değer Vergisi Kanunu’nun ‘Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar’ başlıkla 17. Maddesinde değişikliğe gidildi. Kıymetli taşların (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci) Borsa İstanbul Anonim Şirketi Elmas ve Kıymetli Taş Piyasasında işlem görmek üzere  ithali, borsaya teslimi ve borsada el değiştirmesi hariç olmak kaydıyla Katma Değer Vergisi istisnası kapsamından çıkarılması ve genel  oranda katma değer vergisine tabi tutulmasına yönelik düzenleme yapıldı.
Star

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.