Prim borcu çiftçinin alacağından kesilecek
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın (SGK), "Tarımsal Faaliyette Bulunanların Prim Borçlarının Sattıkları Tarımsal Ürün Bedellerinden Kesinti Yapılmak Suretiyle Tahsil Edilmesine Dair Tebliği" Resmi Gazete'nin yayımlandı.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi kapsamında sigortalı olarak tescil edilmiş olanların prim borçlarını, sattıkları tarımsal ürün bedellerinden borç tutarını geçmemek şartıyla ve prim borçlarına mahsuben kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilmesine ilişkin usul ve esaslarını belirleyen tebliğe göre, kesinti yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler, tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden prim borçlarına mahsuben ve borç tutarını geçmemek şartıyla yüzde 2 oranında kesinti yapmak zorunda olacak.

Kesinti yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından, tarımsal faaliyette bulunanlara ürün bedeline mahsuben veya hesaben yapılan ödeme ile avans verilmesi halinde, bu ödemelerden herhangi bir kesinti yapılamayacak. Verilen avansın veya hesabın kapatılması sırasında ürün bedelinin tamamı üzerinden borç tutarını geçmemek şartıyla yüzde 2 oranında kesinti yapılacak.

Belge veya bilgileri elektronik ortamda göndermekle zorunlu tutulan gerçek ve tüzel kişilerin, bir ay içinde yaptıkları kesintilere ilişkin kesinti bildirim listelerini SGK tarafından sağlanacak elektronik altyapıdan yararlanmak suretiyle ve yine SGK tarafından belirlenen şekilde takip eden ayın son iş gününe kadar SGK'ya göndermeleri gerekecek.

Tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden kesinti yapmakla yükümlü tutulan gerçek ve tüzel kişilerin, muhtasar beyanname yönünden bağlı oldukları vergi dairelerinin değişmesi halinde, kesinti bildirimlerini bu değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren yeni vergi dairelerinin bulunduğu yerlerdeki sosyal güvenlik il müdürlüklerine ve durumu kayıtlı oldukları eski sosyal güvenlik il müdürlüklerine bildirmeleri gerekecek.

Tarımsal faaliyette bulunanların sattıkları ürün bedellerinden yapılan kesintiler, "Kesinti Bildirim Listesinin" kuruma verilmiş olması koşuluyla kesinti tarihi itibarıyla sigortalı hesabına aktarılacak.
 
"Kesinti Muafiyet Belgesi"
 
Tarımsal faaliyette bulunanlardan; kanuna göre gelir ve aylık alanlara, kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi hariç diğer bentlerine göre sigortalı olanlara, kanunun geçici 16. maddesi hükmü saklı kalmak kaydıyla, kanunun 6. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendine göre tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan; yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalaması, kanunda tanımlanan prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katından az olanlara, tarımsal faaliyette bulundukları halde 65 yaşını dolduranlardan sigortalı olmak istemedikleri doğrultusunda talepte bulunanlara, Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20. maddesine göre kurulan sandıklardan aylık alanlara, bu durumları devam ettiği sürece geçerli olacak "Kesinti Muafiyet Belgesi" verilecek.

Tarımsal faaliyetin tespitinde ziraat odası kayıtları esas alınacak, ziraat odası kaydı olmaması halinde, kesintiye esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin kayıtları göz önünde bulundurulacak.

Sigortalının SGK tarafından re'sen tescili yapılmış ise sigortalılık, kesintinin yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren başlatılacak. Sigortalının bu yönde bir talebinin olmaması halinde, sigortalılık SGK tarafından re'sen tescil işleminin yapıldığı ayı takip eden aybaşından itibaren başlatılacak.
Yaptıkları kesinti tutarlarını süresi içinde ve tam olarak SGK hesaplarına intikal ettirmeyenlere ilişkin hukuki sorumluluk ve cezalarına yönetmelikte yer verildi.

SGK'nın denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurları, kanunun 59'uncu maddesi uyarınca, tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedellerinden kesinti yapmak zorunda olan gerçek ve tüzel kişilerin kesinti yapıp yapmadıklarını, kesinti tutarlarını tam olarak ve süresi içinde kurum hesaplarına intikal ettirip ettirmediklerini tespit amacıyla, anılan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili defter, evrak ve muhasebe kayıtlarını teftiş, kontrol ve denetleme yetkisine sahip olacak.

Tebliğle, 2926 sayılı "Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu 4 Seri No'lu Uygulama Tebliği" yürürlükten kaldırıldı.
Tebliğ hükümleri yayımı tarihini takip eden aybaşından itibaren yürürlüğe girecek.AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.