Resmi ilan fiyatları belirlendi
Bakanlar Kurulu, Mayıs ayından itibaren uygulanacak resmi ilan fiyat tarifesini belirledi. Buna göre Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 7,91 TL olacak.


Resmi İlan Fiyatlarının Yeniden Tespiti Hakkında Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre resmi ilanların fiyat tarifesi tespit edildi. Mayıs ayı başından itibaren geçerli olacak resmi ilanların fiyat tarifesi, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun teklifi üzerine, Bakanlar Kurulu'nca 5 Mart 2012 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre resmi ilanların yayın ücreti, tek sütunda bir santimetrelik boy ile ölçülmek suretiyle tespit edilecek. Ancak, birden fazla sütunu kapsayacak şekilde yayınlanan ilanların sütun sayısının belirlenmesinde; 10 puntoluk metin harfleri ile dizilen ilan metinleri için tek sütun genişliği 40 milimetre, 8 puntoluk metin harfleri ile dizilen ilan metinleri için tek sütun genişliği 36 milimetre olacak şekilde, kıyasen işlem yapılacak. Tek sütun olarak yayınlanan ilanlarda ise sütun genişliği bu fıkra hükmündeki esaslar dahilinde belirlenecek Anılan ilanların bu sütun genişliklerine göre ölçümlenebilmesi için, gazetelerin içeriklerindeki diğer yazı metinlerinin dizgisinde de yukarıda belirtilen punto büyüklüklerindeki metin harflerinin kullanılması esas olacak.-RESMİ İLAN BAŞLIKLARI 24 PUNTOYU GEÇMEYECEK-

Resmi ilan başlıklarının 24 puntoyu geçmemesi ve bu başlıkların ilan metinleri ile mütenasip olması zorunlu olacak. Başlık dışında 10 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilanların 5 santimetrelik kısmında en az 12 satır, 8 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilanların 5 santimetrelik kısmında ise yine en az 14 satır yazı bulunacak. İlan metinlerinde 8 puntodan küçük harfler kullanılmayacak. Daha büyük puntolu harflerle ve daha dar sütuna dizilen ilânlar, yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanacak.-RESMİ İLANLARIN 1 CM'SİNİN TEK SÜTÜNDAKİ YAYIN ÜCRETİ 7,91 TL-

Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 7,91 TL olacak. Günlük fiili satış ortalaması, 10 binden az olmayan gazeteler için KDV hariç 8,71 TL, 25 bin den az olmayan gazeteler için 16,95 TL, 50 binden az olmayan gazeteler için de 29,50 TL olarak uygulanacak.


Resmi ilânların tahmini bedelleri, Basın İlan Kurumu'nun tespit edeceği esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak Kuruma ödenecek ve fatura tanziminden sonra mahsup işlemi yapılacak. Kanuni engeller sebebiyle tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşması üzerine borçlarını derhal ödeyecek. Bu tarife, Mayıs ayı başından itibaren yürürlüğe girecek.(ANKA) 

11 Nisan 2012 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28261

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2012/2967

Resmi ilan fiyatlarının ekli tarifede gösterildiği şekilde tespit edimesi ve 3/1/2011 tarihli ve 2011/1275 sayılı Kararnamenin yürürlükten kaldırılması; Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun teklifi üzerine, 2/1/1961 tarihli ve 195 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 5/3/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

B. ARINÇ A. BABACAN B. ATALAY B. BOZDAĞ

BaşbakanYardımcısı Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı

S. ERGİN F. ŞAHİN E. BAĞIŞ N. ERGÜN

AdaletBakanı Aile ve SosyalPolitikalar Bakanı AvrupaBirliği Bakanı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

F. ÇELİK E. BAYRAKTAR A. DAVUTOĞLU M. Z. ÇAĞLAYAN

Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Çevre ve ŞehircilikBakanı Dışişleri Bakanı Ekonomi Bakanı

T. YILDIZ S. KILIÇ M. M. EKER H. YAZICI

Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Gençlik ve Spor Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Gümrükve Ticaret Bakanı

İ. N. ŞAHİN C. YILMAZ E. GÜNAY M. ŞİMŞEK

İçişleriBakanı Kalkınma Bakanı Kültür ve TurizmBakanı Maliye Bakanı

Ö. DİNÇER İ. YILMAZ V. EROĞLU

Milli Eğitim Bakanı Milli Savunma Bakanı Orman ve Su İşleri Bakanı

R. AKDAĞ B. YILDIRIM

Sağlık Bakanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

5/3/2012 TARİHLİ VE 2012/2967 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

RESMÎ İLÂN FİYAT TARİFESİ

Resmî ilânlarınfiyat tarifesi 195 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.

1. Resmî ilânların yayın ücreti, tek sütunda bir santimetrelik boy ile ölçülmek suretiyle tespit edilir.

Ancak, birden fazla sütunu kapsayacak şekilde yayınlanan ilânların sütun sayısının belirlenmesinde; 10 puntoluk metin harfleri ile dizilen ilân metinleri için tek sütun genişliği 40 milimetre, 8 puntolukmetin harfleri ile dizilen ilân metinleri için tek sütungenişliği 36 milimetre olacak şekilde, kıyasen işlem yapılır. Tek sütun olarak yayınlanan ilânlarda ise sütun genişliğibu fıkra hükmündeki esaslar dâhilinde belirlenir.

Anılan ilânlarınbu sütun genişliklerine göre ölçümlenebilmesi için, gazetelerin içeriklerindeki diğer yazı metinlerinin dizgisinde de yukarıda belirtilen punto büyüklüklerindeki metin harflerinin kullanılması asıldır.

Resmî ilânbaşlıklarının 24 puntoyugeçmemesi ve bu başlıkların ilân metinleri ile mütenasip olması şarttır. Başlık dışında 10 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilânların 5 santimetrelik kısmında en az 12 satır, 8 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilânların 5 santimetrelik kısmında ise yine en az 14 satır yazı bulunur. İlân metinlerinde 8 puntodan küçük harfler kullanılmaz.

Daha büyükpuntolu harflerle ve daha darsütuna dizilen ilânlar, yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanır.

2. Resmî ilânların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 7,91 TL'dir.

Şu kadarki, günlük fiili satış ortalaması, 10.000'den az olmayan gazeteler için 8,71 TL, 25.000'den az olmayan gazeteler için 16,95 TL, 50.000'den az olmayan gazeteler için de 29,50 TL'dir.

Bu maddede belirtilen ücretlere KDV dâhil değildir.

3. Resmî ilânların tahmini bedelleri, Basın İlân Kurumunun tespit edeceği esaslara göre, ilânı verenler tarafından peşin olarak Kuruma ödenir ve faturatanziminden sonra mahsup işlemi yapılır.

Kanuni engellersebebiyle tahmini ilân bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşması üzerine borçlarını derhal öderler.

4. Bu tarife, Resmî Gazete'de yayımını takip eden ay başından itibaren yürürlüğe girer.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.