SGK borcuna 'torba' affı geldi...

GSS affının detaylarını Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr. Resul Kurt anlattı:

1 Ocak 2012 tarihinde bir yasal zorunluluk başladı. Bu yasal zorunluluğa göre tüm vatandaşlar GSS kapsamına alındı. Bugün birçok kişi bu borçtan habersiz. Bu nedenle sürpriz bir borç olduğunu düşünüyorum.

GSS kapsamına alınanların birinci kesimi sigortalı olarak çalışanlar. Bunlar zorunlu olarak GSS'den faydalanıyorlar. Çalışanların ev hanımı eşleri ile belli yaş ve eğitim kriterine göre çocukları anne baba üzerinden sağlık yardımı alabiliyor. Bu anlamda çalışanların hak sahibi olmayan çocukları var. Örneğin; eğitime devam etmeyen 18 yaşını bitirmiş çocuklar, ortaöğretimini bitirmiş ve üniversiteye devam etmeyen 20 yaşından büyük çocuklar, üniversite öğretimine devam etse bile 25 yaşından büyük çocuklar anne babaları üzerinden sağlık yardımı alamıyor. Bu kişilerin Genel Sağlık Sigortası primleri gelir testinin sonuçlarına göre devlet tarafından ödenebilir veya kendileri prim ödemek zorunda.

GSS kapsamına alınanlardan ikinci kesim part-time çalışanlar. Part-time çalışanların da GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunlulukları var. 30 güne tamamlamaları için de gelir testine girmeleri, çıkan test sonucuna göre de prim ödemeleri gerekiyor. Fakat bu kişilerin büyük bir bölümü gelir testine girmediği için primleri en üst seviye olan iki asgari ücret üzerinden tahakkuk ettirilerek borç hanelerine yazılmış. Bu kişilerin borçlu olduklarından haberleri yok.

KİMLERİN GELİR TESTİNE GİRMESİ GEREKİYOR?

Sosyal güvencesi ve anne ile babasından hak sahibi olmayanlar, kendi çalışmlarından dolayı sağlıktan faydalanamayanlar, bir sağlık güvencesi olmayanlar, part-time çalışanlar, ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar, öğrenim görmeyen 18 yaşından büyük çocuklar, sigortalılığı sona erenler, lise ve üniversite öğretimi sona erenler.

Mutlaka gelir testine girilmesi gerekiyor. Sizin gelirinizin olmaması GSS'de prim ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sizin geliriniz olmayabilir ama aynı hanede yaşadığınız kişilerin toplam gelirine bakılır ve hanedeki kişi sayısına bölünür. Böylece kişi başına gelir bulunmuş olur. Gelir testine girmediğiniz zaman en yüksek rakam olan 272 lira üzerinden her ay sizin numaranıza borç kaydı yapılacak.

PEKİ KİMİN, NE KADAR PRİM ÖDEMESİ GEREKİYOR?


GELİR TESTİ YAPTIRMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYOR?

Gelir testi hiç yaptırmamış olan kişiler bulundukları ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuracaklar. Borcu olanlar gelir testinin sonuçlarına göre ya prim ödeyecekler ya da primlerini devlet ödeyecek ve bu kişilere hiç prim ödemeden sağlıktan faydalanma imkanı sağlanacak.

GSS AFFI HANGİ TARİHLERİ KAPSIYOR?

30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçlar bu kapsama giriyor. Bu dönemden sonraki borçlar yeniden yapılandırma kapsamında olmayacak.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

Gelir testinin sonucuna göre taksitlerle ödenebilme imkanı var. 6, 9, 12 veya 18 taksitle bu borcun ödenebilmesi mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu'nda GSS ile ilgili borçlarınızı ödediğiniz zaman sağlıktan faydalanma imkanınız olacak.


http://www.rsfmradio.com/2014_10_16/SGK-borcuna-torba-affi-geldi/

Tamamını oku: http://www.rsfmradio.com/2014_10_16/SGK-borcuna-torba-affi-geldi/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.